UPDATE FOTO/VIDEO: Miting USL pentru demiterea președintelui Traian Băsescu, la Alba Iulia
Sute de membrii USL mărșăluiesc în această seară, începând cu ora 19.00, pe cele mai importante străzi din municipiul Alba Iulia într-un miting de amploare ce va încheia perioada de campanie dinainte de referendumul de demitere a președintelui suspendat Traian Băsescu.
Potrivit organizatorilor se așteaptă participarea a peste 1.000 de persoane. Plecarea se face din Centrul Vechi al orașului (parcarea de la Electrica). Sunt invitați să se alăture toți cetățenii care doresc schimbarea și care vor participa duminică la scrutin.
UPDATE 1: Liderii USL Alba declară că au semnale pozitive din tot județul, care arată că pe plan local se va înregistra o prezență semnificativă la vot și că majoritatea cetățenilor vor vota ”DA” pentru demiterea lui Băsescu.
UPDATE 2: Coloana de manifestanți a urcat pe Calea Moților după care va mărșălui pe Bulevardele Revoluției și Transilvaniei. Se scandează lozinci împotriva președintelui Băsescu. Albaiulienii sunt invitați să se alăture manifestației cu deja celebra lozincă ”Nu stați în balcoane, că muriți de foame”. În coloană, alături de liderii Ioan Dîrzu, Teodor Atanasiu, Simion Creți, Călin Potor, Florin Roman, Simone Albani, Ovidiu Jidveian, Bogdan Medrea, Marcela Dărămuș, Mihaela Mih Dehelean, Radu Coclici, Horațiu Josan, Adrian Teban sunt membrii USL din tot județul care poartă pancarte cu mesajele: ”Români votați, nu ezitați”, ”DA te-a pus, DA te dă jos”, ”29 o zi mare, Băse exmatriculare”.
UPDATE 3: Participanții la miting spun că vor ca Băsescu să plece pentru că numai așa viața românilor se va schimba în bine. Aceștia au amintit de pensiile și salariile tăiate, de locurile de muncă pierdute și spun că sunt convinși că acestea sunt motivele care îi vor aduce pe foarte mulți români la urne duminică și că aceștia vor vota ”DA” pentru demitere.
UPDATE 3: Din Parcul Unirii coloana de manifestanți s-a reîntors în centrul orașului de unde a vrut să coboare pe strada Decebal spre Gară însă a fost dirijată de forțele de ordine prezente pe tot parcursul manifestării la datorie, spre Casa de Cultură a Studenților. Chiar și vremea a ținut cu organizatorii, deși pe cer au apărut nori ce prevesteau furtuna, ploaia a venit doar după încheierea mitingului. Evenimentul s-a desfășurat pașnic, fără incidente iar traficul auto a fost blocat doar pentru puțin timp, la traversarea intersecțiilor de pe traseu.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la matematică: Cercul, paralelogramul și prisma dreaptă – figurile la geometrie
FOTO | Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la matematică: Cercul, paralelogramul și prisma dreaptă – figurile la geometrie Elevii care au susținut miercuri, 24 iunie 2026, proba scrisă la matematică la Evaluarea Națională 2026 au primit varianta numărul 1. Testarea a început la ora 09:00 și se încheie pentru majoritatea elevilor la ora 11:00. Elevii […]
Conflictul Primăria Alba Iulia-STP în faza pe ordonanță președințială: Cerere depusă la Tribunalul Alba pentru reluarea transportului de călători
Conflictul Primăria Alba Iulia-STP în faza pe ordonanță președințială: Cerere depusă la Tribunalul Alba pentru reluarea transportului de călători Conflictul Primăria Alba Iulia-STP a ajuns în faza pe ordonanță președințială. Primăria Alba Iulia a formulat la Tribunalul Alba o cerere de ordonanță președințială. Prin ordonanța președințială, potrivit informațiilor ziarulunirea.ro, Primăria Alba Iulia, prin primarul Gabriel […]
Ziua și amenda pentru STP Alba Iulia: Operatorul s-a ales cu o nouă sancțiune de 30.000 de lei, la scurt timp după prima
Ziua și amenda pentru STP Alba Iulia: Operatorul s-a ales cu o nouă sancțiune de 30.000 de lei, la scurt timp după prima Societatea de Transport Public Alba Iulia a fost sancționată din nou cu o amendă de 30.000 de lei, ieri, 23 iunie 2026. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro, STP a primit și marți, 23 […]







