Ştirea zilei

UPDATE/ FOTO: Tânăr din Zlatna reținut de polițiști – Este suspectat că a furat o armă de vânătoare și muniție dintr-o locuință, în timp ce proprietarul dormea

Sfarlea Ioana Raluca

Publicat

în

furt arma Zlatna002Poliţiştii din Alba l-au identificat şi reţinut, sâmbătă, pe un tânăr în vârstă de 23 de ani, din Zlatna, care este suspectat că a sustras din locuinţa unei familii din oraș o armă de vânătoare şi muniţie, pe care le-a folosit fără drept. Ăptrivit IPJ Alba, în urma acestor fapte nu au fost înregistrate victime omeneşti.

La data de 29.11.2014, în jurul orei  10.50 Poliţia Oraşului Zlatna a fost sesizată de către o femeie din Zlatna cu privire la faptul că în noaptea precedentă, din locuinţa familiei a fost sustrasă o armă de vânătoare şi mai multe cartuşe.

Imediat, la nivelul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba a fost constituită o echipă formată din poliţişti de investigaţii criminale, arme, explozivi substanţe periculoase şi acţiuni speciale care au demarat activităţile specifice în vederea identificării şi reţinerii persoanei care ar fi sustras arma şi muniția.

În urma cercetărilor efectuate, poliţiştii au reuşit să-l identifice pe  H.G.I., de 23 de ani, din Zlatna, persoana bănuită de comiterea furtului, asupra sa fiind găsită arma de vânătoare şi o parte din cartuşele sustrase”, precizează reprezentantul IPJ Alba.

Din primele cercetări efectuate de poliţişti a rezultat că în noaptea de 28/29.11.2014, H.G.I. a consumat băuturi alcoolice în locuința deținătorului legal al armei, împreună cu fratele acestuia, urmând să doarmă în acel imobil.

În jurul orei 3.00, profitând de faptul că membrii familiei deținătorului armei dormeau, tânărul a forţat fişetul metalic în care era păstrată arma de vânătoare şi a sustras-o, împreună cu mai multe cartuşe după care s-a deplasat spre casa bunicii sale din Zlatna. Pe drum a tras un foc de armă iar după ce a ajuns în locuinţa bunicii sale a mai tras un foc de armă, fără a răni pe nimeni.

În dimineaţa zilei de 29 noiembrie s-a deplasat în localitatea Şard, comuna Ighiu, a ascuns arma într-un șanț şi a consumat băuturi alcoolice intr-un local public din apropiere. Ulterior a recuperat arma, iar în jurul orei 12.30, H.G.I. a fost surprins de echipa de poliţişti ce erau în căutarea sa, în timp ce avea o dispută cu un bărbat pe care-l cunoştea şi care reușise să-l deposedeze de armă.

Tânărul a fost imobilizat şi condus la sediul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba. Pe numele său a fost întocmit dosar de cercetare penală sub aspectul comiterii infracțiunilor de nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor și uz de armă fără drept, fapte prevăzute şi pedepsite de art. 342 alin. 1 şi 3 și art. 343 alin. 1 din Codul Penal şi a fost reţinut pentru o perioadă de 24 de ore urmând ca în cursul zilei de mâine, 30 noiembrie 2014, să fie prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia cu propunere de punere în mişcare a acţiunii penale şi arestare preventivă.

Cercetările sunt continuate.

[nggallery id=2699]


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

VIDEO | Întâlnire pe tema legislației rutiere la Teiuș, după ce doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu triciclurile. Momentul impactului, filmat

Bogdan Ilea

Publicat

în

Întâlnire pe tema legislației rutiere la Teiuș, după ce doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu triciclurile. Momentul impactului, filmat Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu leziuni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, în urma unui accident rutier petrecut la […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | STP Alba Iulia câștigă prima rundă în războiul cu administrația locală: Primăria Alba Iulia, cu conturile blocate și executată silit pentru suma de peste 13 milioane lei din facturi restante

Ioana Oprean

Publicat

în

STP Alba Iulia câștigă prima rundă în războiul cu administrația locală: Primăria Alba Iulia, cu conturile blocate și executată silit pentru suma de peste 13 milioane lei din facturi restante STP Alba Iulia câștigă prima rundă în războiul cu administrația locală. Primăria Alba Iulia are cu conturile blocate și este executată silit pentru suma de […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Un fost șef al unui post de poliție rurală și un pădurar, condamnați la închisoare cu executare într-un dosar de corupție din Apuseni: Ce a decis Tribunalul Alba

Ioana Oprean

Publicat

în

Un fost șef al unui post de poliție rurală și un pădurar, condamnați la închisoare cu executare într-un dosar de corupție din Apuseni: Ce a decis Tribunalul Alba Un fost șef al unei secții de poliție rurală din județul Alba, Toma Dan, a fost condamnat în primă instanță la Tribunalul Alba la 5 ani și […]

Citește mai mult