UPDATE: Autocarul cu cei 50 de elevi și profesori din ALBA, care au fost în Italia a ajuns în vama Borş: ”Nu este motiv de panică”
Autocarul cu cei 50 de elevi și profesori din ALBA, care au fost în Italia a ajuns în vama Borş: ”Nu este motiv de panică”
Autocarul cu elevii de la Alba Iulia, plecat din Italia, zona Veneto, unde au fost înregistrate cazuri de
infectare cu coronavirus, a intrat duminică seara în vama Borş, pasagerii fiind la ora transmiterii acestei ştiri consultaţi de medicii epidemiologi, a declarat, pentru Agerpres, directoarea DSP Bihor, dr Daniela Rahotă.
UPDATE: Contactat de ziarulunirea.ro, deputatul PNL de Alba, Florin Roman a declarat: „Am vorbit cu domnul Arafat, iar cei de la DSP Bihor au confirmat că nici un copil nu e suspect”.
De asemenea, prefectul judeţului Bihor, Dumitru Ţiplea, a declarat pentru Agerpres că în cursul serii, în jurul orei 22,00, mai este aşteptat să sosească din Italia un autocar cu adulţi, toţi bihoreni.
Atât directoarea DSP Bihor, cât şi prefectul Dumitru Ţiplea au menţionat, că din primele informaţii, niciunul dintre pasagerii autocarului cu elevi nu ar prezenta simptome de febrilitate. Dr. Daniela Rahotă a subliniat că autocarul cu elevi nu a trecut prin comunele din regiunea Veneto în care este instituită carantină de către autorităţile italiene.
“Aşteptăm un singur autocar cu elevi din Alba, care ar trebui să ajungă în vamă. Sunt 44-45 de elevi, în total 51 de persoane, cu profesori. După consultaţii, vor fi conduşi de echipe ale IPJ Bihor până la limita de judeţ cu Alba şi predaţi către IPJ Alba. Mai aşteptăm un autocar care vine cu adulţi, cu bihoreni. Toţi vor fi consultaţi de medicii din punctul de trecere a frontieră. Avem permanenţă în Borş, iar mâine de la ora 11,00 vom avea permanenţă medicală în toate vămile. Vom avea grafic de permanenţă cu medici în toate vămile. Şi cei care vin vor fi primiţi, consultaţi, se vor completa chestionarele, urmând ca fiecare să rămână în carantină la domiciliu, cu monitorizarea lor continuă”, a declarat, pentru Agerpres, prefectul judeţului Bihor, Dumitru Ţiplea.
Premierul Ludovic Orban a afirmat, duminică, referitor la grupul de elevi din Alba că recomandarea pentru aceştia este de a sta izolaţi la domiciliu.
„Recomandarea va fi să stea izolaţi acasă, nu vor intra în carantină, pentru că acel autocar nu vine din zona respectivă. Este vorba despre 50 de copii. Chiar am discutat cu ministrul Sănătăţii pe tema aceasta şi având în vedere că nu vin din zonă de focar nu se va lua decizia de a fi ţinuţi în carantină 14 zile şi va exista solicitarea pentru fiecare familie să stea copilul acasă”, a explicat şeful Executivului.
sursa: stirileprotv.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]








