Rămâi conectat

Ştirea zilei

UPDATE: 16 persoane din Alba cu TOXIINFECȚIE după ce au consumat produse din carne de la un magazin de profil. Controalele sunt în desfășurare

Ziarul Unirea

Publicat

în

UPDATE: 16 persoane din Alba cu TOXIINFECȚIE după ce au consumat produse din carne de la un magazin de profil. Controalele sunt în desfășurare

Două persoane au făcut o sesizare către autoritățile abilitate, anume DSP Alba, după ce au consumat produse cumpărate dintr-o măcelarie din Alba Iulia și li s-a făcut rău.

UPDATE: În această dimineață s-au deplasat la unitatea reclamată, au prelevat probe de pe suprafețe, de pe mâini, de pe alimente. Controlul este în desfăsurare, va dura 3 zile, după care vom da publicității rezultatele, a declarat Alexandru Sinea, directorul DSP Alba.

Potrivit reprezentanților Spitalului Județean Alba, sunt internate 8 persoane printre care și un copil, iar alte 8 sunt tratate în ambulator.

Luni dimineața, mai multe persoane au reclamat că s-au simțit rău după ce au cumpărat și consumat produse dintr-o măcelărie cu specific italian.

Pe lângă sesizarea făcută în scris de către cele două persoane, către DSP Alba, și alți cetățeni au reclamat telefonic aceeași problemă.

Unele dintre acestea s-au prezentat la spital cu simptome de toxiinfecție alimentară, iar trei persoane ar fi rămas internate la secția de Boli Infecțioase.

Contactați de ziarulunirea.ro, reprezentanții DSVSA Alba au precizat că: „DSVSA a fost informată despre acest caz de către DSP Alba. O echipă de inspectori sanitari veterinari și pentru siguranța alimentelor s-a deplasat la unitatea în cauză pentru a începe o anchetă epidemiologică”.

UPDATE: Inspectorii Direcţiei de Sănătate Publică Alba, care s-au deplasat la măcelărie, au făcut cale întoarsă din cauza faptului că lunea magazinul este închis. Este posibil, dacă activitatea de control are loc doar marţi, să fie şanse mari să nu se mai găsească nimic în interiorul măcelăriei. Proprietarul va avea tot timpul din lume pentru a face ”curăţenie”.

Revenim cu detalii.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

APEL pentru salvarea narciselor din arealul Slăvășoaia: Scrisoare deschisă adresată Composesoratului Urbarial Ampellum Zlatna

Lucian Daramus

Publicat

în

APEL pentru salvarea narciselor din arealul Slăvășoaia: Scrisoare deschisă adresată Composesoratului Urbarial Ampellum Zlatna Președintele Asociației de Turism și Ecologie Trascău Corp, Adrian Puiuleț, care este și consilier local în orașul Zlatna, a transmis o scrisoare deschisă membrilor Consiliului de Administrație al Composesoratului Urbarial Ampellum Zlatna. În document se face un apel public pentru salvarea […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

FOTO | Un spaniol îndrăgostit de România s-a mutat în Alba și produce cidru sec ecologic din mere sălbatice unice în Europa

Ziarul Unirea

Publicat

în

Un spaniol îndrăgostit de România s-a mutat în Alba și produce cidru sec ecologic din mere sălbatice unice în Europa Un antreprenor din Spania s-a mutat în România și a deschis o fabrică în care produce cidru în cele mai ecologce condiții posibile. Investiția a fost realizată de Pedro Huete Rodelgo la Șpălnaca, un mic […]

Citește mai mult

Secțiune ȘTIRI RECENTE CATEGORII

Actualitate

Știrea Zilei

Curier Județean

Politică Administrație

Opinii Comentarii

Copyright © 2004 - 2025 Ziarul Unirea