Unitatea de Primiri Urgențe Alba Iulia funcţionează cu jumătate din numărul necesar de medici. Dezinteres din partea potenţialilor candidaţi la concursurile pentru ocuparea posturilor vacante
Unitatea de Primiri Urgențe Alba Iulia funcţionează cu jumătate din numărul necesar de medici. Dezinteres din partea potenţialilor candidaţi la concursurile pentru ocuparea posturilor vacante
Unitatea de Primiri Urgenţe (UPU) Alba Iulia se confruntă cu un deficit major de medici, ceea ce pune presiune pe personalul medical existent, un medic fiind nevoit să lucreze cât doi. Toate încercările conducerii Spitalului Judeţean de Urgenţă (SJU) Alba Iulia de a rezolva această situaţie s-au soldat practic cu un eşec.
Astfel, la cele patru concursuri organizate în ultimul an pentru ocuparea mai multor posturi vacante cu normă întreagă, pe perioadă nedeterminată, de medic specialist confirmat în specialitatea medicină de urgenţă, respectiv de medic rezident anul V confirmat în specialitatea medicină de urgenţă, s-a înscris un singur candidat. Acesta, medic rezident, a fost declarat admis luna trecută după susţinerea probei scrise şi a interviului.
Citește și: 30 de posturi disponibile la Spitalul Judeţean de Urgenţă Alba Iulia: Care sunt specialitățile în care se pot face transferuri la cerere

Managerul SJU Alba Iulia, Diana Mârza, spune că multe spitale judeţene se confruntă cu această situaţie, pentru că medicii preferă centrele universitare. Ea a explicat că, de exemplu, la Cluj, sunt opt-nouă medici pe tură, titulari şi rezidenţi, la un număr de cazuri similar cu cel de la UPU Alba Iulia, respectiv cam 200 de pacienţi. „Fiind mai mulţi medici, pacienţii se împart, iar presiunea, în consecinţă, nu e atât de mare pe ei (pe medici – n.a.)”, a spus Diana Mârza.
Pentru a putea funcţiona în condiţii optime, la UPU Alba Iulia ar fi necesară prezenţa a cel puţin patru medici pe tură. Acum, sunt doar doi pe tură.
„Avem opt medici pe secția Adulţi, dintre care unul este în concediu medical, şi şeful de secţie. Necesarul ar fi un număr dublu: vreo 16 medici, plus şeful de secţie. La 20.000 de consultaţii pe an trebuie să fie doi medici pe tură. Noi avem 54.000 de consultaţii pe an. Deci ar trebui să fie cel puţin patru medici pe tură”, a declarat Diana Mârza.
De menţionat că la UPU Alba Iulia sunt şi patru medici pe Pediatrie.
În consecinţă, medicii existenţi acumulează multe zile libere restante. În plus, ei acumulează şi multă oboseală, lucrând mai mult şi mai des.
În afara acestor concursuri, au mai fost organizate concursuri pentru ocuparea posturilor la specialităţi. La majoritatea concursurilor a fost câte un candidat pe post. Cea mai mare concurenţă, cu câte trei dosare depuse, a fost pentru ocuparea unui post de medic la Gastroenterologie, respectiv la Oncologie. Nu s-a înscris însă niciun candidat pentru medic la Oncologie – Îngrijiri Paliative.
Nici concursul organizat, în trei rânduri, pentru ocuparea postului de sociolog nu a avut rezultatul aşteptat. La fiecare concurs a fost un candidat, dar care a picat la proba scrisă.
Cu peste 1.300 de angajaţi, cel mai mare spital din judeţul Alba are în jur de 190 de medici.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]
Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal
Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal Poliția Locală din Alba Iulia a aplicat prima amendă operatorului de transport public din municipiu, STP, după ce primarul Gabriel Pleșa a anunțat recent că administrația locală ia în calcul penalizarea […]







