Unirea Tărlungeni – CS Zlatna 5-1 (2-0), în etapa a 20-a a Ligii a 3-a! Umilinţă pentru aurari
CS Zlatna a pierdut azi, scor 1-5 (0-2), întâlnirea contând pentru etapa a 20-a a Ligii a 3-a. din deplasare cu Unirea Tărlungeni. Aurarii continuă să facă figuraţie în deplasare, unde din 9 meciuri disputate au luat numai 5 puncte. Conjudeţenii tremură în subsolul Seriei a 6-a, cu minus 14 în clasamentul adevărului, doar 16 puncte (17-43), clasându-se pe locul al 14-lea. Zarurile au fost aruncate din primul mitan, când braşovenii au marcat de două ori în 30 de minute, reuşte semnate de Nicolae (14) şi Brujan (28). După pauză amfitrionii au mai punctat încă în trei rânduri, în minutul 73, dintr-un penalty transformat de Nicolae (când a fost eliminat Sucală) şi apoi o dublă a lui S: Marin (75, 80). Golul ce a redus diferenţa umilitoare i-a aparţinut lui Drăgan (85), rezultând o grea înfrângere!
Antrenorul Dorel Mureşan a mizat pe formula Tîrziu – Sucală, H. Marian, Kiraly, P. Pop (51, G. Toma) – A. Cîmpean, Lacatos (53, Oct. Drăgan), Kopandy (64, Tămăşan), I. Marian – M. Morar, Sg. Pop (75, Gavrilă), rezerve Cocîrcă.
*Trei jucători au fost daţi afară!
Trei dintre componenţii lotului, Cucuruzan, P. Dîrjan şi Mînecan s-au plâns că sunt utilizaţi prea puţin de tehnicianul aurarilor (alte surse susţin că este vorba de anumite probleme de comportament şi respectare a programului în cantonament). Drept urmare, şefii grupării de pe Ampoi le-au transmis acestora să nu se mai prezinte, iar de comun acord acestora li se vor rezilia contractele. „Nu tolerăm indisciplina şi nerespectarea programului de antrenament. Fiecare suportă consecinţele a ceea ce face. Lucrul s-a întâmplat sâmbăta, după meciul cu Gloria II Bistriţa„, a declarat preşedintele CS Zlatna Marius Adrian Haţegan.
Cu toate eforturile făcute în această iarnă de diriguitorii zlătneni, rezultatele şi prestaţia echipei este departe de pretenţii. Cu drepturile la zi şi după o campanie masivă de transferuri, gruparea zlătneană dezamăgeşte şi se chinuie cu a treia retrogradare consecutivă! De supărare, Constantin Iancu, delegatul Zlatnei a plecat de la meci în actul secund! Etapa viitoare, CS Zlatna va întâlni acasă, vineri, 13 aprilie, pe Sănătatea Cluj. (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Au început înscrierile la Academia de Poliție: Peste 800 de locuri disponibile pentru viitorii ofițeri
Au început înscrierile la Academia de Poliție: Peste 800 de locuri disponibile pentru viitorii ofițeri Joi, 18 iulie 2024, Ministerul Afacerilor Interne a anunțat începerea perioadei de înscriere la Academia de Poliție, potrivit unui comunicat. Citește și: Rezultate finale admitere Colegiu Militar 2024: Candidați admiși la Alba Iulia și locuri libere pentru transfer Dintre cele […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață