Unirea Principatelor Române, sărbătorită de elevii şi preşcolarii din comuna natală a lui Avram Iancu
Unirea Principatelor Române de la 24 ianuarie 1859 a fost sărbătorită şi de copiii Şcolii Primare şi ai Grădiniţei cu program normal Târsa, o localitate situată în comuna natală a lui Avram Iancu, acesta fiind unul din eroii neamului nostru care au luptat pentru împlinirea visului de veacuri al românilor – realizarea unităţii de stat.
Astfel, la împlinirea a 155 de ani de la acest eveniment, cei peste 50 de elevi şi preşcolari însufleţiţi de învăţătorii Emil Fiţ, Adela Coroiu, profesoara Amalia Boboia şi educatoarea Viorica Talpeş – la fel ca muntenii şi moldovenii din urmă cu peste un secol şi jumătate – s-au prins într-o horă mare pe zăpada din curtea şcolii, cântând şi dansând „Hora Unirii” acompaniaţi la acordeon de inimosul dascăl Virgil Coroiu.
„Hora Unirii” din curtea şcolii a fost una dintre activităţile desfăşurate cu ocazia acestui eveniment de dascălii din Târsa, după ce elevii şi preşcolarii de aici au fost informaţi pe înţelesul lor de ceea ce s-a întâmplat în acea zi, despre însemnătatea acestui eveniment din istoria românilor şi au confecţionat steaguri tricolore cu care au decorat sălile de clasă.
Ovidiu CULDA
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf Poveștile din trecut ale veteranilor de război, ale prizonierilor sau ale celor deportați sunt povești de viață impresionante. Elevii colegiului […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României