Unirea Dej – Europa Alba Iulia 1-2 (0-0), în Liga a 3-a *Victorie mare pentru trupa lui Mănăilă, pentru care au marcat P. Muntean şi M. Cristea!

Astăzi, în etapa a 9-a a Seriei a 5-a din Liga a 3-a, Unirea Dej – Europa Alba Iulia, scor 1-2 (0-0), un rezultat notabil pentru gruparea condusă de Mănăilă. Albaiulienii au deschis scorul prin golgheterul P. Muntean (min. 75, 5 reuşite stagionale), au fost egalaţi în minutul 77 (Solomon Enow), dar în prelungiri M. Cristea (90+2) a marcat golul victoriei. Nou-promovata a izbutit surpriza seriei, în compania echipei clasate pe locul secund, elevii lui Mănăilă aflându-se la al treilea joc consecutiv extern în care au adunat puncte.

Pentru vizitatori au evoluat Burdun – D. Lupşan, Al. Groza, I. Andrea, Arsene – Apetri (86, Issa), Bratima, B. Cristea (79, Hârciagă), Circov (68, R. Danciu) – M. Cristea – P. Muntean (90+3, Haiduc); rezerve R. Cotoară – Samoilă, Oniche.

În trupa lui Mănăilă s-au mai consemnat două debuturi, portarul Burdun şi primul „stranier” din istoria clubului, senegalezul Issa. „În prima repriză am jucat excelent, portarul advers evitând golul la două ocazii imense semnate de P. Muntean şi Circov. Mă bucură foarte mult prestaţia echipei, rezultatele înregistrate dar mai ales creşterea vizibilă a evoluţiilor de la meci la meci„, a declarat Liviu Coacăză, preşedintele secţiei de fotbal a Europei.

Conjudeţenii au acumulat 9 puncte (golaveraj 9-16) şi au ajuns la minus 3 în clasamentul adevărului şi pe poziţia a 9-a a ierarhiei.

În runda următoare, vineri, 2 noiembrie, la ora 14.00, Europa va întâlni, pe stadionul „Minaur” din Zlatna pe Sănătatea Cluj.

Știri recente din categoria Actualitate

PENSII 2024: Ce categorie de pensionari nu primește banii înainte de Paște

PENSII 2024: Ce categorie de pensionari nu primește banii înainte de Paște Anul acesta, în luna mai, pensiile vor fi virate pe card în intervalul 2-3 mai. De data aceasta, pensionarii au primit banii mai devreme, dat fiind că Paștele cade în această perioadă și bugetarii sunt în concediu între 1 și 6 mai. Cu […]