Unii părinți din Alba REFUZĂ să își înscrie copiii la orele remediale pentru recuperarea materiei, pe motiv că nu primesc BANI de la Stat
În județul Alba, 1430 de elevi s-au înscris la orele remediale destinate recuperării materiei pierdute din cauza pandemiei de coronavirus.
Potrivit datelor transmise de către IȘJ Alba pentru ziarulunirea.ro, este vorba de 754 de elevi de școală primară și 676 de școală gimnazială, provenind, într-un număr mare, din medii defavorizate.
Nu acest număr ridicat de elevi care au nevoie de ajutor pentru a recupera materia este surprinzătoare însă, ci faptul că această listă ar fi putut conține mai multe „nume”, dacă unii părinți i-ar fi lăsat să participe la astfel de cursuri.
Dan Cherecheș, Inspector Școlar General Adjunct al IȘJ Alba, a transmis pentru ziarulunirea.ro faptul că „am avut unele situații în care mai mulți părinți nu au vrut să își dea copiii la aceste ore remediale, pentru că nu primesc bani pentru a merge la ele.
Această situație este una regretabilă, pentru că noi facem tot ce putem ca să organizăm aceste cursuri tocmai pentru cei care nu au putut să fie prezenți la orele online. Ele se desfășoară față în față cu un profesor.
Pe lângă acest lucru, conform documentelor oficiale, care stabilesc cine poate beneficia de aceste ore, se regăsesc următoarele categorii de elevi:
- elevul care nu a avut acces sau a avut acces deficitar la activitățile educaționale desfășurate prin intermediul tehnologiei și al internetului, întrucât nu dispune de echipamente informatice proprii sau nu beneficiază de conexiune/conexiune fiabilă la internet;
- elevul care se află în situație de corigență la sfârșitul semestrului I al anului școlar 2020-2021 sau are situația școlară neîncheiată la cel puțin o disciplină;
- elevul care are nevoie de ore remediale, necesitate dovedită de rezultatele școlare obținute în semestrul anterior sau la evaluarea inițială de la începutul semestrului în derulare
Astfel, marea majoritate a elevilor care beneficiază de astfel de ore remediale fac parte deja dintr-o categorie a cărei situație școlară este una foarte delicată, fie din cauza pandemiei, fie din cauza situației care se găsește la ei acasă. Este un lucru mai mult decât nefericit pentru acești copii ca actul de învățământ să fie, deci condiționat dacă părinții lor vor primi sau nu o sumă de bani pentru a-i trimite la școală.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]
VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital
Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist. Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]









