Unificarea impozitului pe salarii cu contribuția la sănătate. Economist: „Această scamatorie financiară dovedește foamea de bani a guvernului și lipsa oricărui scrupul în privința utilizării banilor contribuabililor”
Unificarea impozitului pe salarii cu contribuția la sănătate. Economist: „Această scamatorie financiară dovedește foamea de bani a guvernului și lipsa oricărui scrupul în privința utilizării banilor contribuabililor”
Economistul Adrian Negrescu a explicat cum măsura pregătită de Guvern, aceea a unificării impozitului pe salarii cu contribuția de sănătate este o „bombă fiscală”. Acesta critică modul în care guvernul dorește să gestioneze problema deficitului bugetar cu care se confruntă țara noastră, afirmând că măsura nu este altceva decât o „scamatorie financiară”, prin care se dovedește foamea de bani a guvernului și lipsa de scrupule în gestionarea banilor contribuabililor.
Citește și: Adrian Negrescu, despre nevoia urgentă a reformei aparatului bugetar din România: „Cred că trebuie să reducem cel puțin 40% dintre instituțiile statului pentru că multe dintre ele au devenit irelevante”

„Ideea de a unifica impozitul pe salarii cu contribuția la sănătate ascunde, de fapt, o altă bombă fiscală, pregătită de guvern – preluarea pilonului 2 de pensii.
Această scamatorie financiară gândită de MFP dovedește foamea de bani a guvernului și lipsa oricărui scrupul în privința utilizării banilor contribuabililor.
Ignorând principiile elementare ale politicii fiscale – trasabilitatea, neutralitatea și predictibilitate, decizia vine să ofere politicienilor posibilitatea de a jongla cum vor cu banii din asigurările de sănătate, pentru a acoperi găurile din buget.
Efectele sunt inerente – dincolo de scăderea veniturilor salariaților, vom asista la o reducere reală a sumelor alocate sectorului de sănătate publică – în loc să meargă la sănătate, banii din contribuții vor putea fi folosiți, fără niciun fel de restricție, la acoperirea deficitului bugetar.
Pare că vom ajunge să plătim salariile bugetarilor, pensiile, investițiile năstrușnice ale politicienilor din banii din sănătate.
Miza acestui experiment fiscal, demn de o țară din lumea a treia, pare a fi mult mai mare. Nu este exclus ca, în cazul în care statul va avea nevoie de bani, să dea o ordonanță prin care să unifice contribuțiile la pensii din Pilonul I cu Pilonul II, în așa fel încât să aibă cu ce să plătească pensiile crescute iresponsabil și fără sursă de finanțare în septembrie.
Miza e uriașă – cele 7 fonduri de pensii private obligatorii (Pilonul 2) au ajuns la finele anului trecut să administreze sume totale în valoare de 150,85 miliarde lei (30,3 miliarde euro), în creștere cu 19% față de 2023.
Aproape 30% din acești bani reprezintă câștigul obținut din investițiile realizate de administratorii fondurilor de pensii private, respectiv 44,3 miliarde lei (8,9 miliarde euro), în plus față de contribuțiile primite în administrare.
Cum gaura financiară de la buget se adâncește pe zi ce trece, iar posibilitățile de finanțare sunt din ce în ce mai limitate, nu este exclus ca statul să își dorească să ,,administreze’’ Pilonul II”, a scris Adrian Negrescu pe pagina de Facebook.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Când contează facultatea de pensie: Condițiile care trebuie îndeplinite Pentru mulți români, anii petrecuți la facultate ridică o întrebare importantă: se iau în calcul la pensie? Răspunsul este „da”, dar numai în anumite condiții. Citește și: PENSII 2026 | Când intră pensiile în iulie 2026: Data la care vor primi pensionarii banii prin Poștă sau […]
Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”
Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția” Liderii PSD, PNL, USR și UDMR au fost convocați vineri, 26 iunie 2026, la Palatul Cotroceni de președintele Nicușor Dan, pentru consultări decisive privind formarea unui nou Guvern. Pe masa negocierilor se aflau […]
Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim
Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim Începând cu data de 1 iulie 2026, valoarea amenzilor rutiere va crește odată cu majorarea punctului-amendă la 216,25 lei, echivalentul a 5% din salariul minim brut pe țară. Noile valori vor afecta toate clasele de […]









