Unde sunt banii ce ni se reţin din pensie pentru sănătate?
În timp ce ni se reţine 5,5 la sută pentru sănătate, nelegal şi neconstituţional, vedem cu ochii noştri că sănătatea noastră merge tot mai rău, sistemul se degradează tot mai mult. Guvernul nu avea voie să se atingă de pensii pentru că sunt un drept al nostru, legal, iar guvernanţii au călcat în picioare, împreună cu ministrul Cseke Attila acest drept, dar şi Constituţia ţării. Mai mult, ei au jurat pe sfânta Biblie că sunt cu poporul şi că vom trăi mai bine. Aşa să le ajute Dumnezeu, după cum au făcut! Ne-au minţit, ne-au impozitat pensiile, au restructurat… Au promis că nu vor impozita pensiile sub 10 milioane lei vechi – asta e prima minciună. Apoi, au spus că se impozitează cu 5,5 la sută numai pensiile care depăşesc 740 lei, dar au impozitat toate pensiile – asta e a doua minciună. Mai gravă este mizeria pe care o vedem în sistemul sanitar. Eu, personal, am făcut mai multe analize şi vă prezint cifre ca să vă daţi seama în ce haos a ajuns sistemul. Noi, pensionarii, plătim 5,5 la sută pentru sănătate, dar unde sunt aceşti bani? Am plătit pentru analiza sângelui 340 lei, pentru urină – 80 lei, pentru urgenţă, că nu am fost programat la medicul de familie am dat alţi 10 lei, iar pentru ecograf – la spital am dat 50 lei; şi atunci îl întreb pe domnul ministru al Sănătăţii pentru ce ne-au reţinut acel procent de 5,5 la sută din pensie dacă trebuie să plătim analizele şi medicamentele ce ni se prescriu? Mai mult, ministrul a redus şi numărul de paturi din spitale, ca să ajungem să dormim doi într-un pat! Aş vrea să-l văd pe dânsul dormind cu altcineva în pat, la spital, şi trăind dintr-o pensie de mizerie! Tot ce gândesc guvernanţii peste noapte pun în aplicare a doua zi! În concluzie, noi, pensionarii, îi rugăm pe guvernanţi şi pe domnul ministru al Sănătăţii să aibă milă de noi! I-am votat să ajungă unde sunt acum şi îşi bat joc de noi! Vrem puţin respect pentru că datorită nouă au ajuns în funcţiile pe care le au acum! Să nu uite că timpul trece şi vor ajunge ca noi, iar alţii îşi vor bate joc de ei!
Vasile LUCA, pensionar
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Cultură Educație
Elevul fruntaș Daniel Cârnaț, de la Colegiul Militar din Alba Iulia, premiul I la un concurs de literatură și arte vizuale dedicat poetului Lucian Blaga
Elevul fruntaș Daniel Cârnaț, de la Colegiul Militar din Alba Iulia, premiul I la un concurs de literatură și arte vizuale dedicat poetului Lucian Blaga Elevul fruntaș Daniel Cârnaț s-a remarcat din nou în cadrul activităților culturale datorită Premiului I obținut la etapa județeană și apoi la cea națională a Concursului de literatură și arte […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 5 ore
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 47 de minute
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Sportacum 4 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848