Ştirea zilei

Unde se situează Alba în topul amenzilor, pe județe, date în starea de urgență

Ioana Oprean

Publicat

în

În starea de urgenţă, valoarea maximă a amenzii pentru nerespectarea restricţionării circulaţiei a fost de 20.000 de lei, iar Bihor este județul din România cu cea mai mare sumă a amenzilor date pentru nerespectarea restricțiilor din timpul stării de urgență.

În Bihor, totalul amenzilor a ajuns la 40.607.840 lei, între 15 martie și 21 aprilie, mai mult decât dublu față de următorul județ, Dolj, care a ajuns la amenzi de 17.926.669 lei, se arată în analiza expertforum.ro, realizată pe baza datelor primite de la Inspectoratele Județene de Poliție, cu excepția celor din București, Olt și Vaslui, care nu au răspuns solicitării.

În topul amenzilor se mai găsesc Iași, cu 17.611.581 lei, Prahova, cu 17.065.900 lei și Timiș, cu 14.975.290 lei.

La polul opus, în Gorj, suma totală a amenzilor este de aproape 40 de ori mai mică decât în Bihor: 1.090.900 lei.

Următoarele clasate sunt Covasna, cu 3.847.019 lei, și Arad, cu 4.278.917 lei.

Ierarhia se schimbă când este vorba despre numărul total de amenzi, indifent de suma lor. Județul de pe primul loc este Prahova, cu 11.462 amenzi, urmat de Constanța, cu 9.556 amenzi și Iași, cu 8.720 amenzi.

Gorj rămâne județul cu cele mai puține sancțiuni. Aici, au fost acordate doar 743 amenzi. Urmează Covansa, cu 2.056 amenzi, și Mehedinți, cu 2.341 amenzi.

Un top separat a fost întocmit pentru valoarea medie a amenzilor, iar Bihorul este din nou pe prima poziție, cu sancțiuni medii de 13.040 lei, de peste cinci ori mai mari decât județul de pe a doua poziție, Tulcea, unde s-au dictat amenzi medii în valoare de 2.798 lei.

În total, în 14 județe, au fost date amenzi medii de peste 2.000 lei, în condițiile în care venitul mediu în România a fost de 3.294 lei, în luna martie a acestui an.

Sancțiunile cele mai blânde au fost la Constanța, unde valoarea medie a fost de 1.025 lei. Urmează Brașov, cu 1.189 lei, și Alba, cu 1.272 lei.

Studiul a urmărit și evoluția amenzilor în funcție de deciziile autorităților. Totalul a crescut considerabil după ce valoarea sancțiunilor a fost mărită. La instalarea stării de urgență, amenzile pentru persoanele fizice au fost cuprinse între 100 și 5.000 lei, iar, de la 1 aprilie, au variat între 2.000 și 20.000 lei.

În prima parte, între 15 și 31 martie, când amenzilor au fost mai mici, s-au acordat sancțiuni în valoare totală de 86.009.514 lei. În timp ce, între 1 și 15 aprilie, suma a crescut până la 217.981.964!

A urmat o scădere bruscă, ce a coincis cu declarațiile guvernanților, care au cerut ca forțele de ordine să intervină doar atunci când este necesar. Astfel, între 16 și 21 aprilie, suma totală a amenzilor a fost de peste trei ori mai mică: 61.171.081 lei.

Pe 6 mai, mărirea amenzilor a fost declarată neconstituțională, de CCR.

sursa: stirileprotv.ro


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Prezența unui URS, semnalată în comuna Șugag: A fost emis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii din zonă

Ioana Oprean

Publicat

în

Prezența unui URS, semnalată în comuna Șugag: A fost emis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii din zonă În comuna Șugag a fost semnalată prezența unui urs, a anunțat Jandarmeria Alba, duminică, 28 iunie 2026, la ora 21.35. La fața locului se deplasează de urgență echipajul de intervenție al Jandarmeriei Alba, aflat în serviciu, echipat corespunzător pentru […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Regulament nou privind curățenia în Alba Iulia, în pregătire: Amenzi drastice și „toleranță zero” pentru cei care își lasă clădirile în paragină sau ignoră zăpada. Cât va „costa” să scuturi covoare pe geam

Ioana Oprean

Publicat

în

Regulament nou privind curățenia în Alba Iulia, în pregătire: Amenzi drastice și „toleranță zero” pentru cei care își lasă clădirile în paragină sau ignoră zăpada. Cât va „costa” să scuturi covoare pe geam Administrația locală din Alba Iulia introduce prin proiectul de hotărâre nr. 235 din 17 iunie 2026, pus în consultare publică, un nou […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric

Ioana Oprean

Publicat

în

De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric În inima Munților Apuseni, acolo unde timpul pare să curgă mai încet, iar viața este adesea o luptă dusă în tăcere, badea Virgil a trăit de Sânziene o zi pe […]

Citește mai mult