Ştirea zilei

Unde se situează Alba în topul amenzilor, pe județe, date în starea de urgență

Ioana Oprean

Publicat

în

În starea de urgenţă, valoarea maximă a amenzii pentru nerespectarea restricţionării circulaţiei a fost de 20.000 de lei, iar Bihor este județul din România cu cea mai mare sumă a amenzilor date pentru nerespectarea restricțiilor din timpul stării de urgență.

În Bihor, totalul amenzilor a ajuns la 40.607.840 lei, între 15 martie și 21 aprilie, mai mult decât dublu față de următorul județ, Dolj, care a ajuns la amenzi de 17.926.669 lei, se arată în analiza expertforum.ro, realizată pe baza datelor primite de la Inspectoratele Județene de Poliție, cu excepția celor din București, Olt și Vaslui, care nu au răspuns solicitării.

În topul amenzilor se mai găsesc Iași, cu 17.611.581 lei, Prahova, cu 17.065.900 lei și Timiș, cu 14.975.290 lei.

La polul opus, în Gorj, suma totală a amenzilor este de aproape 40 de ori mai mică decât în Bihor: 1.090.900 lei.

Următoarele clasate sunt Covasna, cu 3.847.019 lei, și Arad, cu 4.278.917 lei.

Ierarhia se schimbă când este vorba despre numărul total de amenzi, indifent de suma lor. Județul de pe primul loc este Prahova, cu 11.462 amenzi, urmat de Constanța, cu 9.556 amenzi și Iași, cu 8.720 amenzi.

Gorj rămâne județul cu cele mai puține sancțiuni. Aici, au fost acordate doar 743 amenzi. Urmează Covansa, cu 2.056 amenzi, și Mehedinți, cu 2.341 amenzi.

Un top separat a fost întocmit pentru valoarea medie a amenzilor, iar Bihorul este din nou pe prima poziție, cu sancțiuni medii de 13.040 lei, de peste cinci ori mai mari decât județul de pe a doua poziție, Tulcea, unde s-au dictat amenzi medii în valoare de 2.798 lei.

În total, în 14 județe, au fost date amenzi medii de peste 2.000 lei, în condițiile în care venitul mediu în România a fost de 3.294 lei, în luna martie a acestui an.

Sancțiunile cele mai blânde au fost la Constanța, unde valoarea medie a fost de 1.025 lei. Urmează Brașov, cu 1.189 lei, și Alba, cu 1.272 lei.

Studiul a urmărit și evoluția amenzilor în funcție de deciziile autorităților. Totalul a crescut considerabil după ce valoarea sancțiunilor a fost mărită. La instalarea stării de urgență, amenzile pentru persoanele fizice au fost cuprinse între 100 și 5.000 lei, iar, de la 1 aprilie, au variat între 2.000 și 20.000 lei.

În prima parte, între 15 și 31 martie, când amenzilor au fost mai mici, s-au acordat sancțiuni în valoare totală de 86.009.514 lei. În timp ce, între 1 și 15 aprilie, suma a crescut până la 217.981.964!

A urmat o scădere bruscă, ce a coincis cu declarațiile guvernanților, care au cerut ca forțele de ordine să intervină doar atunci când este necesar. Astfel, între 16 și 21 aprilie, suma totală a amenzilor a fost de peste trei ori mai mică: 61.171.081 lei.

Pe 6 mai, mărirea amenzilor a fost declarată neconstituțională, de CCR.

sursa: stirileprotv.ro


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Parc de agrement în zona Schit, pe locul vechiului ștrand: Primăria Alba Iulia pregătește investiția care ar putea transforma radical una dintre cele mai atractive zone ale orașului

Ioana Oprean

Publicat

în

Parc de agrement în zona Schit, pe locul vechiului ștrand: Primăria Alba Iulia pregătește investiția care ar putea transforma radical una dintre cele mai atractive zone ale orașului Primăria Alba Iulia face un nou pas spre amenajarea unui amplu parc cu spații recreative și de agrement în zona Schit, pe locul vechiului ștrand, scos din […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | INCENDIU la o stație de încărcare a vehiculelor electrice din Aiud

Ioana Oprean

Publicat

în

VIDEO | INCENDIU la o stație de încărcare a vehiculelor electrice din Aiud Un incendiu s-a produs în seara zilei de sâmbătă, 27 iunie 2026 la o stație de încărcare a vehiculelor electrice din Aiud. Incidentul s-a petrecut în jurul orei 21.00 în zona Gării Aiud. În imaginile de la fața locului se poate observa […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | „Focul de tabără”, soi creat de dr. ing. Wagner István, părintele trandafirilor din România, desemnat „Trandafirul anului 2026” la Sărbătoarea Rozelor de la Aiud-Ciumbrud: „De nota 10, ca a Nadiei”

Lucian Dărămuș

Publicat

în

„Focul de tabără”, soi creat de dr. ing. Wagner István, părintele trandafirilor din România, desemnat „Trandafirul anului 2026” la Sărbătoarea Rozelor de la Aiud-Ciumbrud: „De nota 10, ca a Nadiei” „Focul de tabără”, un soi creat de dr. ing. Wagner István, părintele trandafirilor din România, a fost desemnat, sâmbătă, 27 iunie 2026, „Trandafirul anului 2026” […]

Citește mai mult