Un tânăr şofer din Aiud a făcut baie în Someș, cu tot cu mașină – a ratat o curbă din Cluj-Napoca și a ”zburat” în râu

Un șofer în vârstă de 19 ani, din Aiud, a fost protagonistul unui acident spectaculos produs în apropiere de stadionul Cluj Arena. Acesta a intrat cu viteză într-o curbă, a pierdut controlul asupra autoturismului şi a plonjat în râul Someş.

Din primele cercetări efectuate la locul accidentului rezultă că în timp ce conducea autoturismul pe str. Splaiul Independentei, dinspre str. Plopilor înspre str. George Bariţiu, în zona stadionului, șoferul nu ar fi adaptat viteza într-o curbă la dreapta si a pierdut controlul asupra direcţiei de mers, trecând pe sensul opus. Astfel, a parasit  partea carosabilă şi s-a oprit în râul Someş. Accidentul s-a soldat cu rănirea usoară a conducătorului auto şi avarierea autovehiculului, valoarea pagubelor fiind de aproximativ 7.000 lei”, a precizat reprezentantul IPJ Cluj, citat de citynews.ro.

ELIT

Cercetările continuă pentru stabilirea cu exactitate a tuturor cauzelor și împrejurărilor în care s-a produs accidentul.

FOTO: arhiva

ADEZIUNE PLUS

Ioana SFÂRLEA

Redactor șef
Email: stiri@ziarulunirea.ro

Te-ar putea interesa și:

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Câinele polițist care a ajuns „VEDETĂ” pe internet. Povestea lui „Gipsy”, care a prins un hoț care jefuise o bătrânică, în doar trei ore

Un câine polițist a ajuns rapid „vedetă” pe grupurile de socializare din mediul online, după ce a reușit să prindă… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

17 Comentarii

prale 9 august 2014 at 15:58

ioana parca n-ai firomanca . ce titlu prost conceput

OBSERVATOR 9 august 2014 at 19:20

Atentie sporita cind va intilniti in trafic cu un autoturism inmatriculat in judetul Alba ptr. ca aici instructorii auto sunt slab pregatiti , cam toti au fost soferoi de rabe cu opt clase si militienii la fel .

soimul de munte 9 august 2014 at 20:10

gresit si rautacios- marea majoritate a accidentelor produse in AB sint produse de masini inmatriculate in alte judete; CJ si HD ,acum multiplii -din varii judete, ca-i vacanta si trec alti turisti prin zona; dar AB-anezii daca fac, fac accidente usoare iar cele grave nu sint in procent mai mare decit in alte judete…zicea un hitru din CJ ca ”aveti o singura strada prin AB…si i-am zis si eu „da, si tu nu poti umbla nici pe strada aia singura ca faci accident”

Popicaru 9 august 2014 at 23:03

Sa le sooogi pooola si instructorilor si militienilor, si celor cu opt clase, si celor cu studii medii sau superioare, Observator de rahat ce esti! Apropo, stii bancul cu bufnita? … bufniti-as sula-n gat!

alt observator 10 august 2014 at 12:14

Prietene, te inseli amarnic. Stiu destui instructori si din alte zone ale tarii care ar fi mai bine sa se lase de meserie. Nu conteaza asa de mult unde faci scoala de soferi, ci este mai important cat de mult si unde conduci. Vreau sa iti spun ca eu am facut scoala de soferi in Alba Iulia in 2008 si timp de trei ani nu prea am condus. Cand a fost nevoie sa conduc, datorita serviciului la care ajunsesem, am avut nevoie sa mai iau, din nou, niste ore de condus. Si le-am luat tot aici in Alba Iulia, cu un instructor foarte serios, la fel de bun ca si cel cu care facusem scoala in 2008. In schimb, dupa ce m-am apucat efectiv de condus, in 2011, am devenit sofer. Am facut circa 40 de mii de kilometri in mai putin de trei ani, am mers in toata tara, in orase mici ca Alba Iulia, sau mari ca si Cluj Napoca. Am capatat experienta sofand si cu 50 km / ora in loacalitate, dar si cu 130 km / ora pe autostrada. Probabil ca tanarul din poveste o fi suferit de doua lucruri esentiale: lipsa d eexperienta la volan si teribilism.

CHEMAR 9 august 2014 at 20:33

Are dreptate Observator si ce te faci ca prin piata Sebes cand are loc examinarea cursantilor apare fiul d-lui Dragoi Nicolae care face si el pe instructorul…..!Rad toti cum vorbeste si ce face acest tinerel a carui tatic a fost sef la rutiera in Sebes si cu unchi instructor.Oare tinerelul in cauza e instructor,ori inlocuiieste pe cineva ca-i tare ,,hazliu,,…..?

Matei 9 august 2014 at 21:47

Da , OBSERVATOR. ai dreptate: sunt 3 categorii de soferi: buni, rai si de Alba.

gadea si ciutacu 9 august 2014 at 22:15

Nu are nimic de a face judetul cu modul in care conduci. Cu siguranta ca in cazul acestui tanar e vb de teribilism combinat cu lipsa de experienta. Statisticile arata ca tinerii sub 25 ani sunt implicati in cele mai multe accidente, multe cu consecinte grave. Stati linistiti ca tamponari usoare se produc si in Cluj, Bucuresti. Problema e ca lipsa de experienta in conducerea unui automobil intr-un oras mai mare isi spune cuvantul intotdeauna. Multi conducatori auto veniti din Alba iulia, oras relativ mic cu cateva semafoare ajung in trafic aglomerat in orase mai mari si fiind „presati” de ceilalti soferi grabiti(clujeni, bucuresteni) care au experienta si cunosc orasul ca-n palma, fac greseli. Stiu destui soferi din alba care lasa masina la intrare in Cluj si prefera sa mearga cu taxiul sa-si rezolve treburile. Pur si simplu nu se simt in stare si nu se aventureaza. Experienta se dobandeste conducand. Daca tu conduci odata pe saptamana din Alba in Drambar nu te astepta sa fii as in oras mare unde trebuie sa fii mult mai atent. La drum lung trebuie sa „tii masina pe drum” vb unui instructor.

anti v 9 august 2014 at 22:58

Matei si Observator, dragii mei….mai mergeti drecu de oligofreni. De unde ideea cu soferii de ab????? Circulati amandoi cu biciclete sau paraitori de dacii si ati ajuns mari soferi. Cititi statisticile la nivel de judete-raniti/morti/pagube in urma accidentelor rutiere apoi veniti cu comentarii inteligente. ….daca nu cer prea mult….

OBSERVATOR 10 august 2014 at 9:24

Raspuns catre Popicaru , stiu ca adevarul deranjeaza esti un plotoner cu minim clase ca si soferoii-instructori , noi analizam fapte reale si nu spunem bancuri cu … bufnite ca tine , observindu-se clar din cele scrise de tine ca esti un frustat , cu siguranta ,,tragindu-te,, din muntii apuseni (mocanime) spre Alba.

mda 10 august 2014 at 13:31

Date oficiale de anul trecut privind numarul deceselor cauzate de accidente rutiere (se gasesc pe internet): Alba-27, Suceava (cele mai multe)-87, Tulcea (cele mai putine, evident)-11, Cluj-66. Eu cred ca sunt mult mai relevante decat tamponarile sau alte stangacii de la volan.

seba 10 august 2014 at 13:54

Mda…cei dim Alba sunt prosti soferi si mocani,ca au „doua strazi si un semafor”,dar macar au dat examen pt.scoala de soferi si au avut un istructor….smecherii din Arges sau alte „valori”din plaiuri sudice se duc direct dupa carnet ca se nasc cu experienta(apropo,se zice despre acestia ca masa a fost curva de centura,si s-au nascut cu volanul in mana)…sunt mandru ca sunt mocan,voi cei cu „experienta”aveti inca mult de evoluat,pana sa va dati seama cu adevarat de ceea ce sunteti

dan 10 august 2014 at 15:05

no, ce aveti cu baiatu? era la concurs cu Ivan Patzaichin.

ZIARU UNIREA ? serios 10 august 2014 at 22:02

Totusi cei de la acest ziar incercati sa gasiti o poza cu un OPEL ca sa stiti si voi ce masina a fost in accident sau mai bine nu folositi nici o poza

Ghita 11 august 2014 at 20:37

Candva, „in vremurile bune”, a lui Ceasca, pe cand Rus de la Cluj, nu era decat Presedinte, al Centrului Universitar Cluj-Napoca, „baia in somes, cu masina”, era „specialitatea camiloilor”, cu 12 B! Vad ca romanul se adapteaza, si, si „acest obicei pagan”, la „asimilat” in cultura naioshe romana!

Horea 11 august 2014 at 21:05

@GHita

Un pic intortochiat scris dar destul de subtil.
Ai memorie buna!
Eu, spre exemplu, am si uitat de … 12B!

Ghita 13 august 2014 at 11:22

Doamna, Ioana Sfarlea, vad ca sunteti informata, cu „evenimentele rutiere din Cluj, mai putin cu cele din judet! Vreau sa va informez(ca in Spania ajunge informatia mai iute, decat de la Sebes la Alba-Iulia), ca ieri in jurul orei 11ºº, ora Romaniei, pe str. Spitalului Orasenesc din Sebes, a avut loc o „altercatie”, intre 2 soferi, care s-a lasat ci o „tentativa de omor”, unul fiind arestat in Alba-Iulia, iar celalat spitalizat, in Sebes, cu „peroneul fracturat”! Faptele sun urmatoarele, soferul furgonetei cu matricula de Spania, circula regulamentar pe partea dreapta, iar cum pe partea stanga a soselei erau parcate o multime de autovehicole, un „teribilist”, pare ca ii nepot de doctor, a intrat pe contasens. Soferul furgonetei a tras pe dreapta cat a putut ca sa-i ofere posibilitatea teribilistului sa treaca, dar se pare ca teribilistul s-a crezut stapanul soselei, a coborat din masina, la scuipat in fata, si la lovit pe soferul furgonetei! Rea alegere, ca daca la volan parea un tip subdotat cu ochelari, cand a coborat din furgoneta, era o persoana de vreo 110kg, nuai oase tendoane si muschi, iar teribilistul, putin mai „vrednic ca „paduchele” de Pitic Atomic! In acel moment, teribilistul „a fost ajutat” sa se „aseze” in fund, trecad in „lumea viselor”! Desteptanduse teribilistul, s-a urcat in masina, si fara ca nimeni sa-si deie seama, a intors masina, si la atropiat pe soferul furgonetei, rupandui peroneul! Vrand sa fuga, a fost oprit de persoanele martori la eveniment! In final soferul furgonetei, va sta 6 saptamani in spital la Sebes, teribilistul in prima faza cel puti 29 de zile la „colivie” in Alba-Iulia, si Procutratura il cerceteaza pentru tentativa de omor!