Un tânăr din Alba care a intrat ilegal cu un pistol în țară și a tras un foc pe stradă, condamnat la închisoare cu executare
Un tânăr din Alba care a intrat ilegal cu un pistol în țară și a tras un foc pe stradă, condamnat la închisoare cu executare
Un tânăr de 25 de ani, din Cugir ar putea ajunge la închisoare. Motivul este o infracţiune pe care a săvârşit-o în 23 aprilie 2017, rezultând un dosar penal în care s-a pronunţat o primă decizie în 11 martie 2020.
F. Andrei este judecat pentru nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor, uz de armă fără drept şi contrabandă calificată. Pedeapsa rezultantă aplicată de Judecătoria Alba Iulia este de 3 ani şi 10 luni de închisoare în regim de detenţie.
În actul de sesizare s-a reţinut, în esenţă, că în timp ce se afla pe o stradă din oraşul Cugir, pe fondul unui conflict cu un alt bărbat, tânărul a scos un pistol cu gaz, marca Carrera, model GT 50, pe care l-a achiziţionat din Ungaria şi l-a introdus în ţară fără drept, pentru care nu deţinea autorizaţie, cu care a tras în direcţia acestuia, fără să-l nimerească.
Victima şi alţi doi martori au precizat ulterior că au observat o persoană necunoscută, identificată ulterior ca fiind tânărul trimis în judecată, care i-a pus piedică numitului B. A., motiv pentru care fratele acestuia, numitul B. A. F. a intervenit, solicitându-i explicaţii. În momentul imediat următor, inculpatul a scos un pistol şi a tras în direcţia numitului B. A. F., acesta precizând că a simţit în zona capului un curent puternic, fără însă a suferi leziuni traumatice. Potrivit instrucţiunilor de folosire emise de producător pentru pistolul în cauză, acesta face parte din categoria pistoalelor cu gaz, fiind supus autorizării.
”În ceea ce priveşte gradul de pericol social al faptei săvârşite, instanţa reţine că aceasta este unul ridicat, inculpatul deţinând fără drept un pistol cu gaz, marca Carrera, model GT 50, pe care l-a achiziţionat din Ungaria şi l-a introdus în ţară fără drept, pentru care nu deţinea autorizaţie, cu care a tras în direcţia lui B. A. F., fără ca acesta să sufere leziuni traumatice, totodată, prin fapta sa tulburând ordinea şi liniştea publică. Instanţa va avea în vedere faptul că pedeapsa este o măsură de constrângere şi totodată o modalitate de reeducare a condamnatului, scopul pedepsei fiind prevenirea săvârşirii de noi infracţiuni”, a scris magistratul în hotărârea pe care a pronunţat-o.
Judecătorul mai susţine că prevenirea săvârşirii de noi infracţiuni nu se rezumă numai la împiedicarea condamnatului de a comite alte încălcări ale legii penale, ci are ca scop şi atenţionarea celorlalţi destinatari ai legii penale de a nu comite astfel de încălcări, fiind astfel satisfăcute atât scopul imediat cât şi scopul mediat al pedepsei.
În consecinţă, a decis să aplice 6 luni de închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de nerespectare a regimului armelor şi muniţiilor, 1 an de închisoare pentru uz fără drept de armă, 1 an închisoare pentru tulburarea ordinii şi liniştii publice şi 3 ani de închisoare pentru contrabandă calificată. Prin contopire a rezultat pedeapsa de 3 ani şi 10 luni închisoare cu executare. Bărbatul a contestat condamnarea la Curtea de Apel Alba Iulia.
sursa: adevarul.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]








