Un sat din Alba, depopulat masiv și uitat de lume, va fi scos din izolare cu un proiect ambițios de 2,2 milioane de euro. Drumurile vor fi reabilitate după mulți ani
Aproximativ 2,2 milioane de euro va investi administrația locală din comuna Lopadea Nouă pentru a „scoate la asfalt” ultima localitate pe care o administrează.
Satul Ocnișoara, un sat prosper și intens populat odinioară, este din nou în atenția edililor. Marian Indreiu, primarul comunei Lopadea Nouă, ne-a informat că, dacă toate lucrurile decurg normal, în acest an vor începe lucrările de reabilitare și modernizare a drumurilor comunale care fac legătura între satul Ocnișoara și localitățile Odveren și Ciuguzel, apoi, prin drumul județean DJ 107E, cu municipiul Aiud și restul României.
„Vom scoate la licitație alegerea constructorului pentru executarea lucrărilor de reabilitare și modernizare a celor aproximativ 9 kilometri de drumuri comunale care fac legătura între Ocnișoara și celelalte sate. Este vorba despre DC 12 Odverem-Ocnișoara și DC 14 Ocnișoara-Ciuguzel. Avem asigurată prin Programul Național de Dezvoltare Locală o sumă de peste 2,2 milioane de euro, mai precis 10.443.451,38 lei, pentru realizarea acestei investiții. Dacă lucrurile merg bine și întâmpinăm unele greutăți de genul contestațiilor la licitație, sperăm ca în acest an să demarăm lucrările”, ne-a declarat Marian Indreiu.
Cele două drumuri comunale vor beneficia de un covor asfaltic, de rigole și podețe pentru accesul către proprietățile oamenilor.
Depopulat masiv din cauza politicilor comuniste și, mai nou, de dorința tineretului de a căuta un loc de muncă mai bine plătit și, de ce nu, utilitățile apartamentului de la oraș, satul Ocnişoara a fost lăsat în uitare de către fiii lui.
Potrivit celor aflate de la primarul Marian Indreiu, în sat mai locuiesc 14 persoane, dintre care doar două sunt băștinașe, născute și crescute în sat.
Restul sunt oameni veniți de prin alte zone, care se ocupă în special cu creșterea animalelor. Terenuri agricole nu prea mai sunt, iar cele care există sunt puțin lucrate. Multe terenuri au fost cumpărate de unele firme cu capital străin.
Din cele aflate de noi, la Ocnișoara peste 350 de hectare de teren agricol sunt proprietatea unei asemene firme. Cu toate acestea, administrația spune că nu își pierde speranţa și că speră ca satul să se întoarcă la viață fie cu urmașii celor care au locuit aici, fie prin dezvoltarea economică a zonei.
Primarul nu ne-a spus ce înseamnă „dezvoltare economică”, dar așa cum se știe, satul Ocnișoara stă pe un munte de sare, are pe teritoriul său un izvor sărat situat la nord-vest de Dealul Dosului, care este folosit la ora actuală de localnici pentru conservarea alimentelor în saramură, pentru carne, pentru murături… Apa sărată respectivă este fosfato-ioduroasă și este benefică pentru afecțiuni ale aparatului locomotor (reumatismale degenerative, abarticulare, post-traumatice) și pentru afecţiuni ginecologice, gastrointestinale ori hepato-biliare, ceea ce oferă o anumită perspectivă economică pentru zonă, lucru, de altfel, exprimat de unul dintre cei plecați din sat, care a postat următorul mesaj pe una dintre rețelele de socializare: „Dacă ar veni un investitor pentru «Murătoare» (izvorul cu apă sărată – n.r.) să facă un complex turistic cum e Complexul Turistic Salonti la Draşov…”.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Prezența unui URS, semnalată în comuna Șugag: A fost emis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii din zonă
Prezența unui URS, semnalată în comuna Șugag: A fost emis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii din zonă În comuna Șugag a fost semnalată prezența unui urs, a anunțat Jandarmeria Alba, duminică, 28 iunie 2026, la ora 21.35. La fața locului se deplasează de urgență echipajul de intervenție al Jandarmeriei Alba, aflat în serviciu, echipat corespunzător pentru […]
Regulament nou privind curățenia în Alba Iulia, în pregătire: Amenzi drastice și „toleranță zero” pentru cei care își lasă clădirile în paragină sau ignoră zăpada. Cât va „costa” să scuturi covoare pe geam
Regulament nou privind curățenia în Alba Iulia, în pregătire: Amenzi drastice și „toleranță zero” pentru cei care își lasă clădirile în paragină sau ignoră zăpada. Cât va „costa” să scuturi covoare pe geam Administrația locală din Alba Iulia introduce prin proiectul de hotărâre nr. 235 din 17 iunie 2026, pus în consultare publică, un nou […]
VIDEO | De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric
De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric În inima Munților Apuseni, acolo unde timpul pare să curgă mai încet, iar viața este adesea o luptă dusă în tăcere, badea Virgil a trăit de Sânziene o zi pe […]








