Un profesor de religie din Alba a lăsat însărcinată o elevă minoră: Ce pedeapsă au hotărât magistrații
Fostul profesor de religie de la un liceu din Arieșeni, județul Alba, care a lăsat însărcinată o elevă de 17 ani, a fost condamnat definitiv pentru infracţiunea de act sexual cu un minor.
Scandalul sexual în care a fost implicat fostul profesorul Traian Gligor, de la Liceul Tehnologic de Turism şi Alimentaţie din Arieşeni, a ieşit la suprafaţă în 2019 după ce bărbatul a fost de acord să facă un test de paternitate.
Profesorul a lăsat-o însărcinată pe minoră în anul 2017, iar în 2018 fata a dat naştere copilului. Atunci ar fi existat la nivelul şcolii a o anchetă internă, în urma cărora profesorul a fost găsit nevinovat şi cazul a fost închis. Fata era beneficiară a sistemului de protecţie a statului, mai exact locuia într-o casă de tip familial.
Potrivit anchetei realizate de poliţie, eleva a mers de bunăvoie într-o cameră de internat care aparţinea liceului, unde profesorul de religie era cazat şi a întreţinut relaţii sexuale cu acesta. În final, bărbatul a recunoscut copilul, care a primit numele său.
Curtea de Apel Alba Iulia l-a condamnat definitiv pe profesor, în 13 mai 2021, la 2 ani de închisoare cu suspendare şi la plata a 10.000 de lei, daune morale către fata care i-a dat naştere copilului său. Mai mult de atât, acesta a fost obligat să presteze 60 de zile de muncă în folosul comunităţii la Primăria Comunei Avram Iancu sau Primăria Oraşului Câmpeni.
De asemenea, instanţa i-a interzis să mai activeze ca profesor pentru doi ani. Inspectoratul Şcolar Alba şi Direcţia Generală de Asistenţă Socială au dispus anchete la momentul la care cazul a devenit public.
Precizări din ancheta Direcţiei Generale de Asistenţă Socială Alba:
„În luna noiembrie 2017, L.M. a declarat angajaţilor din casa de tip familial (preotului coordonator, managerului de caz, persoanei de referinţă) că este însărcinată şi că doreşte să păstreze sarcina, dar nu a dorit să decline identitatea tatălui în cadrul şedinţelor de consiliere şi a discuţiilor cu managerul de caz.
În programul de consiliere a minorei s-a insistat mult pentru conştientizarea importanţei continuării studiilor, a finalizării acestora în vederea obţinerii unei calificări. De asemenea, aceasta a fost consiliată şi transferată, în ultimul trimestru de sarcină, la Centrul Maternal ”Speranţa” Alba Iulia, serviciu specializat pentru mamă şi copil, dând naştere în luna iunie 2018 unui copil la maternitatea din localitatea Sebeş.
Atât mama, cât şi copilul au rămas în centrul maternal Alba Iulia, până la împlinirea vârstei de 18 ani (decembrie 2018) a mamei, când aceasta a solicitat acordarea măsurii de protecţie specială la Casa de Tip Familial Târsa pentru ea, iar pentru copilul ei, instituirea plasamentului la un asistent maternal profesionist.
În luna ianuarie 2019, L.M., printr-o cerere adresată Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Alba, a solicitat să-i fie aprobată deplasarea împreună cu fiul său şi asistentul maternal profesionist, la Institutul de Medicină Legală Cluj Napoca pentru recoltarea de probe în vederea stabilirii paternităţii fiului ei.
Menţionăm că presupusul tată al copilului s-a deplasat la Institutul de Medicină Legală Cluj Napoca singur şi nu însoţit de persoanele mai sus menţionate. Demersul pentru recunoaşterea paternităţii a fost iniţiat de către L.M. şi presupusul tată, neexistând o acţiune în instanţă pentru stabilirea paternităţii.
Institutul de Medicină Legală Cluj Napoca nu a comunicat mamei rezultatul testului ADN, doar presupusului tată. În data de 19 iunie 2019, tânăra L.M., împreună cu domnul G.T. care se presupune că ar fi tatăl copilului, au avut programare la Starea Civilă din cadrul Primăriei Sebeş pentru recunoaşterea paternităţii copilului şi emiterea unui nou certificat de naştere pentru copil”.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]








