Curier Județean

Un Jeep Nissan Terrano II, în valoare de 4.000 de lei – donație din partea RMGC pentru Poliția Locală Alba Iulia

Ioana Oprean

Publicat

în

De la sfârșitul anului trecut, Poliția Locală Alba Iulia deține un autoturism de teren marca Nissan Terrano II, primit cadou de la Compania Roșia Montană Gold Corporation.

jeep nissan terranoDonația a fost făcută la solicitarea Primăriei Alba Iulia, care precizat că autovehiculul este necesar ”pentru scopul desfăşurării activităților specifice instituțiilor reprezentative ale Municipiului Alba Iulia, cum ar fi: desfășurarea în regim de patrulare auto, pe teren accidentat, de acţiuni și misiuni ce decurg din respectarea legislaţiei în domeniile de activitate ale poliției locale; asigurarea mobilității patrulelor de intervenție și operativitatea în investigarea locului faptei, în scopul creşterii nivelului de siguranţa al cetățeanului prin intensificarea măsurilor de prevenirea, descoperirea și combaterea fenomenului contravenţional și infracţional”.

De cealaltă parte, donatorul arată că ”RMGC s-a angajat să respecte principiile mineritului responsabil, ceea ce presupune, pe lângă gestionarea corespunzătoare a aspectelor de mediu ale proiectului minier din zona Roșia Montană, o grija deosebită față de implicaţiile proiectului asupra comunităţilor afectate, angajamentul RMGC de a contribui la dezvoltarea socială, culturală și economică a comunităţilor din zona afectată de proiectul minier. Responsabilitatea socială a RMGC se conformează standardelor internaţionale și legislaţiei române, principiului esenţial conform căruia gestionarea corespunzătoare a tuturor implicaţiilor proiectului trebuie să conducă la minimizarea impactului negativ și maximizarea beneficiilor proiectului pentru comunitățile din zona proiectului minier, astfel încât dezvoltarea proiectului să conducă la o situație mai bună a condiţiilor de mediu, sociale, economice, culturale și spirituale ale comunităţilor față de situația iniţială sau în absența proiectului. Pe baza consultărilor cu comunitățile din zona Munţilor Apuseni, RMGC a identificat ca o direcţie prioritara de implicare socială pentru această etapă din viața proiectului minier, respectiv: menţinerea și îmbunătățirea infrastructurii fizice de bază și a infrastructurii sociale, culturale și educaţionale, inclusiv a condiţiilor și resurselor minimale necesare păstrării tradițiilor și obiceiurilor acestor comunități, aflate într-o stare critică. În acest context, RMGC a decis să susţină material activitatea Beneficiarului conform solicitării acestuia”, după cum se arată în contractul de donație.

Autoturismul a fost fabricat în anul 2004 și are o valoare de inventar de 4.000 de lei + TVA.

Acceptarea donației este obiectul unui proiect de hotărâre ce va fi supus aprobării Consiliului Local Alba Iulia în ședința din 12 martie a.c., când cineva poate va clarifica și care este legătura între Poliția Locală Alba Iulia și comunitățile aflate în stare critică din Munții Apuseni.

… Deși, după cum îi cunoaștem pe aleșii locali, este foarte posibil să nu aibă astfel de curiozități, și să spună simplu: ”Să fie primit!”.

FOTO: arhiva


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu

Ioana Oprean

Publicat

în

INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu Un incendiu a izbucnit marți noaptea, în jurul orei 23.15, la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, din comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni. Secția de pompieri Câmpeni intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit în […]

Citește mai mult

Curier Județean

Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia

Ioana Oprean

Publicat

în

Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia Pe ordinea de zi a ședinței ordinare de miercuri, 24 iunie 2026, se află și un proiect de hotărâre privind schimbarea titularului dreptului de administrare asupra suprafeței utile de 619,42 mp din imobilul-construcție înscris în C.F. […]

Citește mai mult

Curier Județean

Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit”

Ioana Oprean

Publicat

în

Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit” La Alba Iulia continuă criza transportului public, circulația autobuzelor este sistată total pe rutele care deservesc municipiul, iar vina pentru situația aceasta este pasată […]

Citește mai mult