Ştirea zilei

Un hoţ care a spart şapte autoturisme şi a furat sume de bani şi obiecte, condamnat la închisoare în regim de detenţie

Redactia Ziarului Unirea

Publicat

în

Un hoţ care a spart şapte autoturisme la Aiud şi a furat sume de bani şi obiecte, condamnat la închisoare în regim de detenţie!

Persistența în infracțiuni i-a adus unui tânăr în vârstă de 30 de ani, din Aiud, condamnarea la un an de închisoare cu executare. Husac Cosmin Cătălin a ajuns după gratii după ce a spart, într-o noapte, șapte autoturisme parcate în fața unui bloc din municipiul Aiud.

Bărbatul a fost trimis în judecată pentru săvârșirea infracțiunii de furt calificat în formă continuată și a recunoscut integral comiterea faptelor în fața judecătorului. Acest lucru nu l-a scăpat, însă, de închisoare. Cauza a fost înregistrată la Judecătoria Aiud, în luna mai 2018, și a fost finalizată la Curtea de Apel la sfârșitul anului trecut.

Prin actul de trimitere în judecată s-a reținut faptul că în perioada 10 martie–1 aprilie 2018, inculpatul ar fi sustras în mod repetat, pe timp de noapte, prin forțarea sistemului de asigurare a portierelor față, sume de bani și bunuri din autoturismele celor 7 persoane vătămate, în timp ce autoturismele erau parcate în fața locuinței blocului. Hoțul a intrat în mașini prin forțarea butucului de la sistemul de închidere al unei portiere, furând, în principal, sume de bani. În total este vorba de circa 1.400 de lei.

Din autoturismul unei societăți comerciale a sustras un aparat foto și două telefoane mobile, precum și un încărcător extern pentru telefon mobil. În cursul urmăririi penale s-au identificat, în cadrul percheziției domiciliare la locuința inculpatului, o parte dintre obiectele sustrase.

”Instanța de fond a apreciat că faptele inculpatului prezintă o periculozitate sporită, reținând atitudinea de sfidare pe care acesta o are față de autoritate, precum și disprețul față de valorile protejate de legea penală, neezitând să săvârșească fapte de furt cât timp se afla sub măsura controlului judiciar luată tot pentru săvârșirea unor furturi și, nu în ultimul rând, încălcând obligațiile impuse în sarcina sa prin măsura arestului la domiciliu.

Inculpatul nici în ultimul moment nu conștientizează și nu-și asumă faptele decât strict la nivel declarativ și formal, pentru a beneficia de o pedeapsă mai ușoară. Vârsta tânără a inculpatului nu poate fi un motiv pentru aplicarea unei pedepse mai reduse câtă vreme în mod evident activitatea infracțională a acestuia este începută din minorat și continuată în același mod în prezent. Nu manifestă un minim interes pentru a găsi un loc de muncă care să-i asigure un venit licit, lucru de care instanța s-a convins câtă vreme a permis inculpatului părăsirea domiciliului pentru a se deplasa la locul de muncă, iar acesta s-a folosit de ocazie pentru a se sustrage judecății”, a precizat magistratul în hotărârea de condamnare la închisoare.

Chiar dacă instanța a redus limitele de pedeapsă cu o treime, inculpatul a fost condamnat la un an de închisoare în regim de detenție, apreciind că doar în acest cuantum pedeapsa e aptă a-și atinge scopul și implicit funcția de reeducare.

Inculpatul a mai fost obligat să returneze banii furați, dar și să plătească cheltuieli judiciare în valoare de 1.000 de lei.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei

Bogdan Ilea

Publicat

în

Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză

Lucian Dărămuș

Publicat

în

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO: Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial

Dan HENEGAR

Publicat

în

Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial! Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu, din Uioara (actualmente Ocna Mureș) – la Campionatul Mondial din 1938 (Franța) și Ioan Andone, originar din comuna Hopârta (satul Șpălnaca) – la Campionatul Mondial din Italia (1990), sunt […]

Citește mai mult