Un bărbat din Alba și-a bătut soția până a omorât-o, iar apoi a pus-o într-un sicriu, dorind să o îngroape cât mai repede. Acesta a fost arestat
Un bărbat de 59 de ani din Alba a fost arestat, marți, după ce și-a ucis, vineri, soția în bătaie. Acesta i-a așezat, apoi, trupul neînsuflețit într-un sicriu, dorind să o îngroape cât mai repede.
Crima, care a fost de o cruzime rară, s-a petrecut, vineri, în comuna Gârbova, de lângă municipiul Sebeș. Bărbatul și-a bătut femeia, în vârstă de 52 de ani, până aceasta a decedat. Imediat după crimă, bărbatul ar fi așezat trupul nevestei într-un sicriu pe care îl achiziționase.
UPDATE: Din actele de urmărire penală efectuate până în prezent a rezultat că, în data de 14 octombrie, în jurul orelor 17.30, inculpatul aflat la locuința sa din satul Reciu, comuna Gârbova, județul Alba, pe fondul unui conflict spontan cu soția sa victima R.M., i-a aplicat acesteia din urmă multiple lovituri cu obiecte contondente, care i-au cauzat hemoragie internă și externă consecutivă unui politraumatism cu hematoame multiple faciale, toraco-abdominale, fesiere, ale membrelor superioare, fracturi costale, hemo-pneumotorax stâng, rupturi pulmonare care au condus la deces.
Inculpatul a încercat să ascundă urmele infracțiunii prin toaletarea cadavrului și pregătirea grabnică a înmormântării, solicitând în acest sens medicului de familie emiterea unui Certificat constatator al decesului, însă acesta a refuzat și a înștiințat organele competente. Astfel, cadavrul victimei a fost transportat la Serviciul Județean de Medicină Legală Alba unde a fost examinat și s-au emis primele constatări preliminare cu privire la moartea acesteia.
La data 17 octombrie, prin ordonanţa procurorului criminalist de la Parchetul de pe lângă Tribunalul Alba, s-a dispus reţinerea inculpatului RUGINOSU AUREL pe o durată de 24 de ore, iar la data de 18.10.2016 s-a formulat propunerea de arestare preventivă pentru săvârşirea infracţiunii de violență în familie raportată la infracțiunea de omor, față de inculpatul susnumit, pe o perioadă de 30 de zile.
Judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Alba a dispus arestarea preventivă a inculpatului Ruginosu Aurel pe o perioadă de 30 de zile începând cu data de 18 octombrie, sens în care a fost emis și mandatul de arestare preventivă.
Cercetările continuă în cauză pentru lămurirea tuturor împrejurărilor de fapt şi de drept, în vederea stabilirii răspunderii penale.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Prezența unui URS, semnalată în comuna Șugag: A fost emis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii din zonă
Prezența unui URS, semnalată în comuna Șugag: A fost emis mesaj RO-ALERT pentru locuitorii din zonă În comuna Șugag a fost semnalată prezența unui urs, a anunțat Jandarmeria Alba, duminică, 28 iunie 2026, la ora 21.35. La fața locului se deplasează de urgență echipajul de intervenție al Jandarmeriei Alba, aflat în serviciu, echipat corespunzător pentru […]
Regulament nou privind curățenia în Alba Iulia, în pregătire: Amenzi drastice și „toleranță zero” pentru cei care își lasă clădirile în paragină sau ignoră zăpada. Cât va „costa” să scuturi covoare pe geam
Regulament nou privind curățenia în Alba Iulia, în pregătire: Amenzi drastice și „toleranță zero” pentru cei care își lasă clădirile în paragină sau ignoră zăpada. Cât va „costa” să scuturi covoare pe geam Administrația locală din Alba Iulia introduce prin proiectul de hotărâre nr. 235 din 17 iunie 2026, pus în consultare publică, un nou […]
VIDEO | De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric
De Sânziene, un nou început pentru badea Virgil din Apuseni. După renovarea casei, bărbatul cu o singură mână a primit în dar un triciclu electric În inima Munților Apuseni, acolo unde timpul pare să curgă mai încet, iar viața este adesea o luptă dusă în tăcere, badea Virgil a trăit de Sânziene o zi pe […]








