Un bărbat din Alba cu permisul anulat și-a făcut curaj să conducă cu 300 de ml de țuică: Cum s-a terminat aventura nechibzuitului
Un bărbat din Alba cu permisul anulat și-a făcut curaj să conducă cu 300 de ml de țuică: Cum s-a terminat aventura nechibzuitului
Un bărbat din Alba a fost trimis în judecată de magistrații Judecătoriei Sebeș pentru săvârşirea infracţiunilor de conducerea unui vehicul fără permis de conducere și sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe.
Citește și: Consilier județean din Alba, trimis în judecată pentru abuz în serviciu: Marcel Oțoiu a demisionat din PSD, iar Consiliul Județean a constatat încetarea mandatului

La data de 12 decembrie, dosarul a trecut de stadiul de măsuri și excepții de cameră preliminară, iar motivarea a fost făcută publică pe portalul rejust.ro.
În actul de sesizare s-a reţinut că, pe parcursul zilei de 06.04.2023 a consumat 300 ml țuică de casă după care s-a urcat la volanul autoturismului marca Opel Frontera și s-a deplasat de la ferma pe care o deține. În jurul orei 14.50, inculpatul a părăsit partea carosabilă și a lovit cu autoturismul un arbust ornamental. Agenții de poliție sosiți la fața locului l-au identificat lângă autoturism pe inculpat, acesta din urmă relatându-le cum s-a petrecut evenimentul rutier. În urma verificărilor efectuate în bazele de date s-a constatat că inculpatul figurează cu permisul de conducere anulat.
Inculpatul a fost testat cu aparatul Drager, rezultând o concentraţie de 0,38 mg/l alcool pur în aerul expirat. În continuare, a fost condus la Secţia UPU a Spitalului Municipal Sebeș unde i-au fost prelevate două mostre biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei. Din buletinele de analiză toxicologică rezultă că la ora 15.30 inculpatul avea o îmbibație alcoolică în sânge de 2,78 g‰ iar la interval de o oră avea o alcoolemie de 2,57 g‰.
Audiat fiind, inculpatul a declarat că a deținut permis de conducere însă acesta i-a fost anulat în anul 2011 tot pentru consum de alcool și din cauza faptului că are probleme de vedere nu a mai putut obține un alt permis de conducere. A mai declarat că de la fermă și până pe strada Viilor a condus autoturismul pe câmp iar pe această stradă a circulat doar aproximativ 80 de metri.
În cauză, nu au fost formulate cereri şi excepţii cu privire la legalitatea sesizării instanţei, a administrării probelor şi a efectuării actelor de urmărire penală şi nu se impun a fi invocate nici din oficiu.
Decizia poate fi atacată cu drept de contestaţie în 3 zile de la comunicare.
Până la pronunțarea unei hotărâri definitive, acesta beneficiază de prezumția de nevinovăție.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare
Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare Locuitorii județului Alba vor plăti, începând cu toamna acestui an, mai mult pentru gestionarea deșeurilor, după ce Consiliul Județean Alba a adoptat, miercuri, 24 iunie 2026 o hotărâre privind majorarea mai multor tarife practicate în cadrul […]
Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport
Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport O ședință de vineri, 26 iunie 2026, desfășurată la Judecătoria Alba Iulia a adus o nouă etapă într-un dosar cu implicații majore pentru viitorul transportului public din zona metropolitană. […]
FOTO | Pui de pisică, salvat de pompierii ISU Alba, dintr-o fântână adâncă de 3 metri. Salvator: ,,S-a agățat pur și simplu de mănușa mea”
Pui de pisică, salvat de pompierii ISU Alba, dintr-o fântână adâncă de 3 metri. Salvator: ,,S-a agățat pur și simplu de mănușa mea” Un pui de pisică a fost salvat vineri, 26 iunie 2026, de pompierii ISU Alba, după ce căzuse într-o fântână adâncă de 3 metri. Felina ,,s-a agățat pur și simplu de mănușa” […]








