Un an de închisoare suplimentar, pentru un deținut recalcitrant al Penitenciarului Aiud: A spart un televizor, suportul și geamurile camerei de deținere
Un an de închisoare suplimentar, pentru un deținut recalcitrant al Penitenciarului Aiud: A spart un televizor, suportul și geamurile camerei de deținere
Un deținut al Penitenciarului Aiud s-a ales cu o majorare, cu un an, a pedepsei închisorii, după ce a distrus un televizor, suportul televizorului și geamurile din camera de deținere.
În data de 16 decembrie 2021, inculpatul era încarcerat în Penitenciarul Aiud, în executarea unei pedepse privative de libertate.
Inculpatul era cazat pe secția E1, în camera de deținere nr. 35. Întrucât s-a înfuriat că nu este transferat pe secția E4, inculpatul a procedat la distrugerea suportului pentru televizor, a telefonului și a geamurilor din camera de deținere, lovindu-le cu pumnul.
Această stare de fapt a fost confirmată de către un martor, care se afla în aceeași cameră cu inculpatul la data comiterii faptei.
Totodată, un alt martor a arătat că, în calitate de agent supraveghetor, în data de 16.12.2021, în jurul orei 15.00, s-a deplasat în camera de deținere nr. 35 de pe secția E1, unde a constatat că inculpatul a distrus bunurile menționate anterior, aspect reiterat de către colegul său, martorul.
De asemenea, situația de fapt a fost recunoscută în totalitate de către inculpat, atât în cursul urmăririi penale, cât și în fața instanței, la primul termen de judecată.
Astfel, Judecătoria Aiud a hotărât că „În temeiul art. 396 alin. (1), (2) și (10) din Codul de procedură penală, condamnă pe inculpat, în prezent deținut în Penitenciarul Aiud, la pedeapsa de 6 luni de închisoare, pentru comiterea, în stare de recidivă postcondamnatorie, a infracțiunii de distrugere, prev. de art. 253 alin. (1) din Codul Penal, cu aplic. art. 41 alin. (1) și art. 43 alin. (1) din Codul penal (fapta din data de 16.12.2021 – persoana vătămată Penitenciarul Aiud);
Constată că fapta pentru care s-a dispus condamnarea a fost comisă în stare de concurs real în raport de faptele pentru care inculpatul a fost condamnat prin Sentința penală, pronunțată de Judecătoria Aiud, în dosarul, definitivă în data de 19.01.2022, prin neexercitarea căii de atac, la 3 pedepse de câte 6 luni de închisoare, pentru comiterea, în stare de recidivă postcondamnatorie, a infracțiunii de distrugere, prev. de art. 253 alin. (1) din Codul Penal, cu aplic. art. 41 alin. (1) și art. 43 alin. (1) din Codul penal (faptele din 15.07.2019, 06.08.2019 și 22.10.2019 – persoana vătămată Penitenciarul Aiud);
Descontopeşte pedeapsa rezultantă stabilită prin Sentința penală, pronunțată de Judecătoria Aiud, repune în individualitate pedepsele componente, astfel cum au fost redate anterior, și înlătură sporul aplicat.
În baza art. 39 alin. (1) lit. b) din Codul penal, contopește pedepsele principale dispuse anterior, prin aplicarea celei mai grele, de 6 luni de închisoare, la care adaugă sporul obligatoriu de 1/3 din restul pedepselor cu închisoarea, respectiv 6 luni, stabilind pedeapsa rezultantă parțială de un an de închisoare”.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
25-26 iunie 2026 | Coduri GALBEN și PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte zone din țară: Temperaturi de până la 37 de grade
Coduri GALBEN și PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte zone din țară: Temperaturi de până la 37 de grade În următoarele zile județul Alba va fi sub incidența unoe Coduri Galben și Portocaliu de caniculă. O atenționare meteorologică Cod Galben de val de căldură, temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic va fi […]
AVARIE MAJORĂ de curent în Alba Iulia, Sântimbru și Pâclișa: Zeci de mii de oameni au rămas fără curent. Peste 80 de străzi, afectate
AVARIE MAJORĂ de curent în Alba Iulia, Sântimbru și Pâclișa: Zeci de mii de oameni au rămas fără curent. Peste 80 de străzi, afectate O pană majoră de curent a lovit județul Alba în această dimineață, joi, 25 iunie 2026. Peste 50 de străzi din municipiul Alba Iulia au fost afectate. Zeci de mii de […]
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]









