Un agent de vânzări al unei firme din județul Alba și-a fraudat angajatorul cu peste 18.000 de lei. Ce pedeapsă a primit în instanță
Judecătoria Alba Iulia l-a condamnat pe un bărbat în vârstă de 28 de ani din Cluj la pedeapsa de 1 an şi 3 luni de închisoare cu suspendare pentru săvârşirea infracţiunii de delapidare. În sarcina inculpatului G. A. s-a reţinut, în esenţă că, în perioada iulie-noiembrie 2014, în calitate de agent de vânzări în cadrul unei societăţi comerciale cu sediul în Oiejdea, a încasat de la mai mulţi clienţi ai societăţii diferite sume de bani pentru care le-a emis 128 chitanţe.
El a depus însă efectiv doar parţial aceste sume la angajator, diferenţa de bani în cuantum total de 18.372 lei însuşind-o în scop personal. Pentru a ascunde aceste operaţiuni inculpatul a predat clienţilor câte un exemplar al chitanţei pentru fiecare sumă reală încasată şi în evidenţa contabilă a firmei a înregistrat 128 duplicate ale acestor chitanţe pe care a completat sume mai mici decât cele efectiv primite de la clienţi.
Conform contractului de muncă, inculpatul avea şi atribuţia de a livra mărfuri către diferite societăţi comerciale cu care societatea angajatoare avea relaţii de afaceri şi să încaseze contravaloarea acestora, banii încasaţi urmând a fi depuşi la casieria societăţii. Concret, pe exemplarele predate clienţilor, inculpatul a completat sumele efectiv încasate, însă ulterior pe exemplarele depuse la firmă a înscris alte sume de bani, mai mici decât cele reale, însuşindu-şi în scop personal diferenţele rezultate în cuantum total de 18.372 lei.
”Instanţa apreciază că fapta inculpatului prezintă un grad ridicat de pericol social, având în vedere împrejurările şi modul de comitere a infracţiunii, mijloacele folosite la comiterea acestora, intervalul mare de timp în care s-a desfăşurat activitatea infracţională, numărul mare de acte materiale, împrejurarea că inculpatul s-a folosit de mijloace frauduloase pentru comiterea infracţiunilor, cuantumul mare al prejudiciului cauzat prin fapta sa, nerecuperat.
Instanţa are în vedere şi criteriile referitoare la persoana şi conduita inculpatului, respectiv: împrejurarea că a recunoscut, în faţa instanţei, învinuirea aşa cum i s-a adus prin actul de sesizare, ceea ce a dus la soluţionarea cu celeritate a cauzei, vârsta matură a inc ulpatului, fără antecedente penale, aşa cum reiese din fişa de cazier judiciar, dar care, în egală măsură, nu a acoperit prejudiciul cauzat prin fapta sa”, se precizează în motivarea hotărârii Judecătoriei Alba Iulia, din 14 iulie 2020.
Bărbatul a mai fost obligat să achite prerjudiciul provocat societăţii la care a lucrat. De asemenea, pe perioada celor doi ani de suspendare a pedepsei, acesta trebuie să urmeze un curs de pregătire şcolară ori de calificare profesională şi să presteze o muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o perioadă de 60 de zile lucrătoare.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]








