Ultima noapte de petrecere, întâia noapte de restricții! Cum au petrecut europenii din alte state înainte de închiderea barurilor
La Paris, oamenii s-au grăbit să ia masa în oraș pentru că, de la ora 21:00 au intrat în vigoare restricții de circulație. Și la Londra, barurile și restaurantele din centru au fost pline ochi.
„Londra a devenit Minsk! Londra a devenit Belarus!”, strigă mânios un petrecăreț din Londra.
Localurile din centrul Londrei au fost pline ochi noaptea trecută. Mii de oameni au ieșit pe străzi, fără măști și fără să respecte distanța fizică, dorind să se bucure de ultimele clipe de distracție, înainte de intrarea în vigoare a noilor restricții. Au fost și incidente cu poliția.
Locuitorii capitalei britanice nu se mai pot întâlni în spaţii închise cu persoane din alte gospodării. Interdicţia e valabilă atât pentru locuinţele private, cât şi pentru spaţiile publice, cum ar fi barurile sau restaurantele. Întâlnirile în spaţii publice deschise, precum terasele, sunt permise pentru grupuri de maximum şase persoane.
„A fost foarte aglomerat, toată lumea a vrut să se bucure de ultimele clipe de libertate. Da, dar încercăm să fim responsabile”, au declarat două tinere care nu purtau măști de protecție.
Carantină de noapte la Paris și în alte 8 orașe
Și la Paris a fost ultima seară de distracție înainte de intrarea în vigoare a noilor restricții. Nimeni nu mai are voie să iasă pe stradă după ora 21:00, până la 6 dimineața, în regiunea capitalei franceze, dar și în alte opt metropole din Hexagon. Toate barurile, restaurantele, teatrele și cinematografele vor trebui să se închidă înainte de ora 21:00. Măsura afectează 20 de milioane de oameni și este în vigoare timp de cel puțin o lună.
„Am vrut să ne întâlnim în această seară cu prietenii, pentru că e ultima în care putem să facem acest lucru. Am vorbit, am stabilit întâlnirea și am decis că în mod cert trebuie să ne vedem, pentru că după seara aceasta va fi complicat, nu vom mai putea face asta”, explică un client dintr-un restaurant.
Pentru localurile din Paris, deja afectate de carantina de trei luni din primăvară, interdicția de circulație este încă o lovitură.
„Va fi și mai dificil, era și așa dificil să nu mai vindem alcool de la 22:00, dar să nu mai servim nici cina! Vom realiza doar 40% din cifra de afaceri, va fi foarte greu”, spune managerul unui local.
Marea Britanie și Franța au adoptat noi restricții după ce s-au confruntat cu o explozie a numărului de infectări cu noul coronavirus. În Spania, cea mai bogată regiune, Catalonia, a închis barurile și restaurantele pentru 15 zile. Măsurile vin la câteva zile după ce regiunea Madrid a fost plasată în stare de urgență.
Pandemia face ravagii însă în mai multe țări din Europa. Marea Britanie, Rusia, Italia, Belgia, Polonia, Olanda, Cehia au înregistrat cele mai multe noi cazuri în decurs de 24 de ore.
Sursa; digi24.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Actualitate
Claudiu Năsui, fost ministru al Economiei, propune cinci măsuri pentru economie: ,,Ar trebui să le facă viitorul guvern”
Claudiu Năsui, fost ministru al Economiei, propune cinci măsuri pentru economie: ,,Ar trebui să le facă viitorul guvern” Claudiu Năsui a prezentat, printr-o postare publicat pe Facebook, o serie de cinci propuneri pe care le consideră esențiale pentru îmbunătățirea economiei României. Măsurile vizează în principal reducerea taxelor, simplificarea birocrației și restructurarea aparatului administrativ. Printre principalele […]
VIDEO | Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier”
Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier” Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat marți, 23 iunie 2026, după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că social-democrații sunt pregătiți să își asume responsabilitatea guvernării, inclusiv prin ocuparea funcției de premier. Liderul PSD […]
23-24 iunie 2026 | Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii
Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează fenomene precum scurgeri importante pe versanți, […]








