Turneul final al Campionatului Național Universitar la fotbal, timp de 3 zile, la Vințu de Jos și Sebeș | Universitatea „1 Decembrie 1918” Alba Iulia, printre protagoniste
Turneul final al Campionatului Național Universitar la fotbal, timp de 3 zile, la Vințu de Jos și Sebeș, între 16 și 19 mai, Universitatea „1 Decembrie 1918” Alba Iulia, printre protagoniste
Turneul final al Campionatului Național Universitar la fotbal, cu Universitatea „1 Decembrie 1918” în calitate de gazdă, se va desfășura în perioada 16-19 mai, pe terenurile din Vințu de Jos și Sebeș (Stadionul „Pielarul”). Astfel, la a 8-a ediție, județul Alba va deveni capitala fotbalului universitar masculin din România, festivitatea de deschidere fiind prevăzută vineri, 17 mai, la ora 15.00, în Sala A9 (Aula Magna) din cadrul UAB. 
Au fost alcătuite două grupe, după cum urmează:
*grupa A: Univesitatea de Științele Vieții „Ion Ionescu de la Brad” din Iași, Universitatea din Oradea, Unversitatea Valahia din Târgoviște și Universitatea „Constantin Brâncuși” din Târgu Jiu;
*grupa B: Universitatea „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca, Universitatea „Aurel Vlaicu” din Arad, Universitatea „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia și Universitatea Națională de Știință și Tehnologie Politehnica București.
Competiția va debuta astăzi, iar finalele sunt programate duminică, 19 mai, la Sebeș, de la orele 9.30 (finala mică) și 11.00 (finala mare). Programul turneului: *joi, 16 mai, la Sebeș: Iași – Tg. Jiu (ora 16.30) și Oradea – Târgoviște (ora 17.30) – ambele grupa A; la Vințu de Jos: Cluj-Napoca – București (ora 16.00) și Arad – Alba Iulia (ora 17.30) – grupa B; *vineri, 17 mai, la Vințu de Jos: Târgu Jiu – Târgoviște (ora 11.00), Iași – Oradea (ora 12.30) – grupa A; la Sebeș: București – Alba Iulia (ora 11.00), Cluj-Napoca – Arad (ora 12.30) – grupa B; *sâmbătă, 18 mai, la Sebeș: Oradea – Târgu Jiu (ora 11.00), Târgoviște – Iași (ora 12.30) – grupa A; la Vințu de Jos: Arad – București (ora 11.00), Alba Iulia – Cluj-Napoca (ora 12.30) – grupa B.
În 2023, Universitatea de Vest Timișoara a devenit, pentru a treia oară consecutiv, campioana universitară a României (2-0 în finală cu Universitatea „Aurel Vlaicu” Arad), lipsind însă la turneul final din acest an, iar pe locul al 3-lea s-au clasat gazdele de la Universiatea Oradea (4-1 în finala mică cu Universitatea „1 Decembrie 1918” Alba Iulia).
Lot UAB (ieri s-a decis asupra a 20 de nume): Sîntoma, An. Anghel, Bîrdea, Dehelean, V. Domșa, Cunțan, R. Rădoi, Borșai, Fl. Popa, An. Moldovan, Bakcsi, Trifu, M. Boldea, Sfetcu, Fl. Jurj, Hada, E. Codrea, Vințan, Căt. Mureșan, Roșu, Ispas, Palfi, V. Stanciu, Al. Kiraly. Antrenori Vasile Ursu și Răzvan Rusu. Din efectiv fac parte jucători de la divizionarele terțe CSM Unirea Alba Iulia, Industria Galda, CSU Alba Iulia și Metalurgistul Cugir, dar și de la formații din Liga 4 (Performanța Ighiu, Viitorul Sântimbru, CSM Unirea 2 Alba Iulia, Voința Stremț, Gloria Geoagiu – Hunedoara) sau Liga 5 (Cuprirom Abrud, Viitorul Răhău, Dacia Orăștie).
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Sport
Enso Dojo Alba Iulia, salbă de medalii la o competiție internațională la Satu Mare, International Championship All Style Karate and Para Karate kata Recent, reprezentanții clubului Enso Dojo Alba Iulia s-au remarcat la Satu Mare, la International Championship All Style Karate and Para Karate kata, concurs care a adunat la start sportivi din Ungaria, Suedia […]
Onoare și performanță pentru Alba Iulia: dansatorii Lukas Orzeiu și Maya Urs (CSM Unirea Alba Iulia), la Campionatul Mondial de Juniori 2 Latino, la Bremen!
Onoare și performanță pentru Alba Iulia: dansatorii Lukas Orzeiu și Maya Urs (CSM Unirea Alba Iulia), la Campionatul Mondial de Juniori 2 Latino, la Bremen (Germania)! Onoare pentru Alba Iulia, dansatorii Lukas Orzeiu și Maya Urs (CSM Unirea Alba Iulia), la Campionatul Mondial de Juniori 2 Latino, la Bremen Citește și: FOTO: Dansatorii de la […]
Scandalul „Ștefăneștii de Jos-Dănăilă”: Federația Română de Fotbal a închis dosarul Comisia de Disciplină a Federației Române de Fotbal a hotărât, în ședința de luni, 22 iunie 2026, să închidă dosarul „CSL Ștefăneștii de Jos – David-Andrei Dănăilă”. Citește și: Decizia Comisiei de Disciplină a FRF în cazul Ștefăneștii de Jos: Nou termen în 19 […]









