Ştirea zilei

Tribunalul Alba a decis deschiderea procedurii insolvenţei pentru Energotrans, societate din domeniul energiei electrice înființată de Daniel Oros, poreclit ”Curentuţ”, împreună cu Dorin Mateiu

Ioana Oprean

Publicat

în

Tribunalul Alba a decis deschiderea procedurii generale a insolvenţei în cazul societăţii comerciale Energotrans SRL, cu activităţi importante în domeniul comercializării energiei electrice, înființată de Daniel Oros, poreclit ”Curentuţ”, împreună cu omul de afaceri din Alba Iulia, Dorin Mateiu.

Decizia a fost luată în 31 ianuarie 2018, la solicitarea Administraţiei Fondului pentru Mediu şi a companiei de stat Electrica Transilvania Sud SA înregistrată la Tribunal în luna octombrie 2017.

Instanţa de judecată a numit un administrator judiciar provizoriu, care urmează să îndeplinească condiţiile prevăzute de legislaţia care reglementează procedura insolvenţei. Societatea Energotrans SRL a fost înfiinţată de Daniel Oros, poreclit ”Curentuţ”, în 2008, împreună cu omul de afaceri Dorin Mateiu, fostul proprietar al companiei Elit SRL.

În 2016, Energotrans a fost premiată de Camera de Comerţ cu locul 1 în domeniul ”producţia şi furnizarea de energie electrică şi termică, gaze, apă caldă şi aer condiţionat”.

Bilanţul contabil aferent anului 2016 indică o cifră de afaceri de 5,6 milioane de lei, pierderi de 1,6 milioane de lei şi datorii de aproape 9 milioane de lei. Potrivit datelor statistice publicate pe site-ul propriu, Energotrans a comercializat în 2016 o cantitate de 5.031 MWh, activitate care s-a desfăşurat doar în lunile aprilie şi mai.

Printre beneficiarii care au ”agreat” Energotrans ca furnizor de energie electrică au fost firmele Autotrans SA Alba Iulia, Axa Porcelaine SRL, Mercado SRL. Pentru 2017, informaţiile nu au fost făcute publice.

Decăderea financiară a societăţii a avut loc începând cu anul 2015, după ce în perioada 2010 – 2014, afacerile s-au cifrat între 64 de milioane de lei şi 32 de milioane de lei. Numărul mediu de salariaţi în această perioadă a fost de 5 persoane.

Insolvenţa societăţii Energotrans SRL vine după ce în urmă cu un an şi jumătate, Tribunalul Alba a decis, la solicitarea administratorului Daniel Oros, declanşarea procedurii falimentului pentru firma Romenergy Industry SRL, cu datorii de peste 20 de milioane de euro către mai mult de 70 de creditori.

De atunci şi până în prezent, administratorul judiciar se ”chinuie” să valorifice bunurile firmei şi să recupereze din creanţe. Conform ultimelor date ANRE, Romenergy Industry avea o cotă de 1,25% din piaţa de energie electrică a consumatorilor alimentaţi în regim concurenţial.

Potrivit bilanţului pe anul 2014, firma a avut o cifră de afaceri de 251 de milioane de lei şi un profit de trei milioane de lei, cifre obţinute cu nouă angajaţi. În 2015, Romenergy a avut o cifră de afaceri similară, dar şi o pierde foarte mare – 38,8 milioane de lei (8,6 milioane de euro). La finalul anului 2015, societatea avea datorii de 93 de milioane de lei.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor

Ioana Oprean

Publicat

în

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători

Ioana Oprean

Publicat

în

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport

Ioana Oprean

Publicat

în

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]

Citește mai mult