Trei tineri, din Sălciua și Blaj, cu dosar penal pentru braconaj piscicol. Au fost prinși în timp ce pescuiau în perioada de prohibiție
În ultimele două zile, poliţiştii au depistat 3 persoane ce au încălcat dispoziţiile legale privind pescuitul. Inspectoratul de Poliţie Judeţean Alba reaminteşte că ne aflam în perioada de prohibiţie, care mai durează până în 5 iunie, inclusiv.
Poliţiştii Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba au continuat acţiunile de prevenire şi combatere a pescuitului ilegal.
Astfel, duminică, 6 mai, poliţiştii din Baia de Arieş, sprijiniţi de reprezentanţi ai A.J.V.P.S. Alba – Filiala Câmpeni, au făcut un control, pe râul Arieş, pentru punerea în aplicare al planului de acţiune „Stop braconajului 2018”, ce are ca scop prevenirea şi combaterea ilegalităţilor în domeniul piscicol.
Cu ocazia acestui control, au fost depistați doi tineri, de 18 şi 28 de ani, ambii din comuna Sălciua, ce pescuiau în râul Arieş cu încălcarea prevederilor legale în vigoare privind prohibiţia.
Faţă de cei doi tineri au fost întocmite dosare penale, în cadrul cărora sunt cercetaţi sub aspectul comiterii infracțiunilor de „pescuitul prin orice metode al reproducătorilor, în perioada de prohibiţie”, faptă prev. şi pedepsită de art.64, lit. b din O.G.23/2008, modificată, privind pescuitul şi acvacultura.
În după amiaza zilei de ieri, 7 mai, poliţiştii de ordine publică din cadrul Poliţiei Municipiului Blaj l-au depistat pe un tânăr de 27 de ani, din Blaj, în timp ce pescuia în râului Târnava Mare.
Şi în acest caz, poliţiştii au întocmit dosar penal, iar uneltele de pescuit au fost confiscate.
Inspectoratul de Poliţie Judeţean Alba revine cu recomandarea privind respectarea legislaţiei privind pescuitul şi acvacultura şi reaminteşte că, în conformitate cu Ordinul Ministrului Agriculturii și Dezvoltării Rurale, nr. 8 din 12 ianuarie 2018, privind stabilirea perioadelor și zonelor de prohibiție a pescuitului precum și a zonelor de protecție a resurselor acvatice vii în anul 2018, în perioada 07.04.2018 – 05.06.2018 sunt instituite măsuri de prohibiție pentru pescuit în scop comercial, recreativ și familial, al oricăror specii de pește, crustacee, moluște și al altor viețuitoare acvatice în habitatele piscicole naturale.
Acţiunile Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba, pentru prevenirea şi combaterea braconajului piscicol, vor continua.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
SCANDAL în Alba: Tânăr, REȚINUT după ce a agresat un bărbat. Un alt individ i-a furat cheile mașinii și 3.000 de lei
SCANDAL în Alba: Tânăr, REȚINUT după ce a agresat un bărbat. Un alt individ i-a furat cheile mașinii și 3.000 de lei Un bărbat de 28 de ani, din comuna Șibot, a fost reținut de polițiști pentru 24 de ore, după ce ar fi agresat un bărbat din Cugir în urma unui conflict. În timpul […]
VIDEO | Tânăr din Blandiana, REȚINUT: A furat piesele unui cazan de țuică, ustensile electrice și o instalație de cupru. Le-a vândut la centre de colectare a fierului vechi din Sebeș și Cugir
Tânăr din Blandiana, REȚINUT: A furat piesele unui cazan de țuică, ustensile electrice și o instalație de cupru. Le-a vândut la centre de colectare a fierului vechi din Sebeș și Cugir Un tânăr de 24 de ani din Blandiana, a fost reținut de oamenii legii după ce acesta ar fi pătruns în curtea unui imobil […]
Premieră în județul Alba: Parteneriat pentru organizarea punctelor de prim ajutor în farmaciile din județ, pe perioada caniculei
Premieră în județul Alba: Parteneriat pentru organizarea punctelor de prim ajutor în farmaciile din județ, pe perioada caniculei La recomandarea președintelui Comitetului Județean pentru Situații de Urgență (CJSU) Alba, prefectul județului Alba, dl. Nicolae Albu, s-a încheiat în premieră la nivelul județului Alba un parteneriat între Direcția de Sănătate Publică Alba, Colegiul Farmaciștilor din România […]









