Trei persoane, sancționate de către jandarmii din Alba, după ce au consumat băuturi alcoolice într-un loc public
Trei persoane, sancționate de către jandarmii din Alba, după ce au consumat băuturi alcoolice într-un loc public
Trei persoane au fost sancționate după ce au fost surprinse de jandarmi în timp ce consumau băuturi alcoolice într-un loc public din municipiul Alba Iulia.
Marți, 3 mai, jandarmii au identificat 3 bărbați cu vârste cuprinse între 20 și 47 de ani, care consumau băuturi alcoolice în timp ce se aflau într-un loc public. Jandarmii le-au explicat că fapta săvârșită reprezintă contravenție și au fost sancționați cu amenzi în valoare totală de 600 de lei.
Precizăm că potrivit prevederilor legale, consumul de băuturi alcoolice în locuri precum drumuri publice, parcuri, stadioane și terenuri sportive, instiuții culturale, săli de spectacole, instituții sau unități economice, toate mijloacele de transport în comun, autogări sau gări se sancționează cu amendă de la 100 la 500 de lei.
În incinta acestor locuri publice se pot consuma băuturi alcoolice prin delimitarea unor spații special amenajate pentru consum, prin hotărârea conducerii locurile publice respective.
Sunt exceptate localurile de alimentație publică, turism precum restaurante, baruri și discoteci.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
26 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier
Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier Polițiștii rutieri acționează astăzi, vineri, 26 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier din județul Alba. Sistemul de […]
Silvia Puie, un nou mandat de director al CJAS Alba: A obținut cel mai mare punctaj din țară. A fost singurul candidat din județ
Silvia Puie, un nou mandat de director al CJAS Alba: A obținut cel mai mare punctaj din țară. A fost singurul candidat din județ Silvia Puie a obținut un nou mandat de director al CJAS Alba, după ce a reușit să obțină un punctaj final de 91,80 în cadrul concursului pentru acest post. Punctaj probă […]
DEER – Sucursala Alba anunță întreruperile de energie electrică programate pentru intervalul 29.06 – 05.07.2026 și suplimentar pentru intervalul intervalul 29.06 – 5.07.2026
DEER – Sucursala Alba anunță întreruperile de energie electrică programate pentru intervalul 29.06 – 05.07.2026 și suplimentar pentru intervalul intervalul 29.06 – 5.07.2026 Distribuție Energie Electrică România – Sucursala Alba anunță întreruperea în alimentarea cu energie electrică în mai multe localități din județul Alba. Întreruperile programate pentru intervalul 29.06- 05.07.2026 Nr.crt. ADRESA INTERVAL CENADE, […]










