Trei foști parlamentari de Alba au dat în judecată Senatul și Camera Deputaților pentru a-și recupera pensiile speciale. Fostul senator Alexandru Pereș a pierdut în urma acestei decizii peste 12.000 de lei
Trei foști parlamentari de Alba au dat în judecată Senatul și Camera Deputaților pentru a-și recupera pensiile speciale. Fostul senator Alexandru Pereș a pierdut în urma acestei decizii peste 12.000 de lei
Trei foști parlamentari de Alba au dat în judecată secretariatele Camerei Deputaților și Senatului, solicitând instanțelor să le oblige la repunerea în plată a pensiilor speciale pe care le primeau înainte de februarie 2021. Pensiile respective au fost abrogate în aceeași lună.
Astfel, pe data de 15 aprilie 2021, la Tribunalul Alba a fost depusă acțiunea comună a fostului deputat Popa Nicolae și a foștilor senatori Pereș Alexandru și Pustai Dumitru. Popa Nicolae a fost deputat în legislaturile 1996 – 2000 și 2004 – 2008, fiind membru în mai multe partide politice, ultimele fiind ALDE și PNL. Pereș Alexandru este cel mai longeviv parlamentar de Alba, acesta fiind ales senator din partea PD și apoi PNL în șase legislaturi, respectiv 24 de ani în perioada 1996 – 2020. Acesta a pierdut și cel mai mult la pensie, respectiv circa 12.100 de lei. Pustai Dumitru a fost senator UNPR în legislatura 1992 – 1996.
Pensiile speciale pentru foștii parlamentari au fost desființate în luna februarie 2021 prin larga majoritate a actualilor deputați și senatori (357 pentru, niciunul împotrivă, UDMR nu a votat). La acel moment, Asociația Foștilor Parlamentari a cerut Avocatului Poporului să sesizeze Curtea Constituțională pe motiv că legea de abrogare ar fi fost „discriminatorie”: magistrații, care aplică legea, primesc o astfel de pensie, în timp ce parlamentarii, care „creează legea” nu beneficiază de acest drept. Avocatul Poporului nu a dat curs acestei solicitări. Conform unei situații de la începutul lui 2021, Statul plătea pentru 827 de parlamentari pensii de circa 12 milioane de euro pe an.
Calculate în funcție de numărul de luni de mandat/mandate, pensiile speciale ale deputaților variau între 2.131 de lei și 12.168 de lei brut, iar cele ale senatorilor între 2.131 lei și 14.930 lei brut. Acestea se adăugau celor derivate din postul ocupat în afara activității politice. Recent, ministrul Finanțelor Alexandru Nazare a anunțat că aproximativ 40 de milioane lei, reprezentând pensiile speciale pentru senatori şi deputaţi, au fost transferaţi în Fondul de Rezervă Bugetară pentru 2021, urmând a fi utilizată pentru lupta împotriva pandemiei Covid-19 şi sprijinirea celor vulnerabili.
Dorin ȚIMONEA
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO: Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial
Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial! Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu, din Uioara (actualmente Ocna Mureș) – la Campionatul Mondial din 1938 (Franța) și Ioan Andone, originar din comuna Hopârta (satul Șpălnaca) – la Campionatul Mondial din Italia (1990), sunt […]
FOTO | Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la română: Texte din „De ce plânge mama?” de Ion D. Sîrbu și articolul „Eu și vulpea”, de Vintilă Mihăilescu. Barem de corectare
Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la română: Texte din „De ce plânge mama?” de Ion D. Sîrbu și articolul „Eu și vulpea”, de Vintilă Mihăilescu. Barem de corectare Absolvenţii de clasa a VIII-a din România au susţinut astăzi prima probă scrisă, cea la Limba şi Literatura Română, apoi pe 24 Iunie este programată proba la […]
Amenzi pentru STP în fiecare zi fără transport public în Alba Iulia. Gabriel Pleșa: ,,Maximum 25-30.000 pe zi”. Ce spune despre convocarea Comitetului Local pentru Situații de Urgență
Amenzi pentru STP în fiecare zi fără transport public în Alba Iulia. Gabriel Pleșa: ,,Maximum 25-30.000 pe zi”. Ce spune despre convocarea Comitetului Local pentru Situații de Urgență Primarul din Alba Iulia, Gabriel Pleșa, a anunțat că administrația locală ia în calcul să aplice penalități operatorului STP pentru neefectuarea transportului public. La aproape o săptămână […]









