Trei absolvenți ai școlilor de specialitate au fost repartizați la IJJ Alba
Trei absolvenți ai școlilor de subofițeri jandarmi sunt, începând cu luna august, repartizați în cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Alba.
Ceremonia de numire în funcție a celor trei jandarmi din promoția 2016 a avut loc luni 01 august, la sediul Inspectoratului de Jandarmi Județean Alba într-un cadru festiv. După trecerea în revistă a formației, intonarea imnului national si prezentarea ordinelor de avansare de catre inspectorul șef, absolvenții au fost prezentați noilor colegi. Este vorba despre o tânără absolventă a Școlii Militare de Subofițeri Jandarmi Drăgășani și doi absolvenți ai Școlii Militare de Subofițeri Jandarmi Fălticeni încadrați în structurile jandarmeriei cu gradul de sergent major.
După o scurtă perioadă de acomodare, tinerii subofițeri vor fi repartizați la subunitățile operative ale unității unde iși vor desfășura activitatea și vor avea ocazia să aplice noțiunile teoretice, dar și deprinderile practice pe care și le-au însușit de-a lungul celor doi ani de studiu petrecuți în școlile militare.
Unul dintre tinerii absolvenți a ținut să precizeze că profesia pe care și-a ales-o este cea la care a visat dintotdeauna, că este mândru că va putea să fie în sprijinul semenilor săi și ne asigură că pe parcursul carierei va da dovadă de devotament și dăruire față de arma pe care și-a ales-o.
Cei trei tineri subofițeri au fost asigurați de către comanda unității că vor fi sprijiniți pentru a se integra în noul colectiv, au fost felicitați și li s-a urat succes în activitatea pe care o vor desfășura la noile locuri de muncă.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
FOTO | Elevi de la Colegiul Militar din Alba Iulia, prezenți la a treia ediție a Cursului „EU History and Core Values”, de la Lisabona: Colaborare internațională între școlile militare, prelegeri susținute de experți militari sau diplomați europeni
Elevi de la Colegiul Militar din Alba Iulia, prezenți la a treia ediție a Cursului „EU History and Core Values”, de la Lisabona: Colaborare internațională între școlile militare, prelegeri susținute de experți militari sau diplomați europeni Istoria, valorile fundamentale și principiile Uniunii Europene, colaborarea internațională între școlile militare și implicarea tinerilor în crearea unei Europe […]