Actualitate

Transgaz, amendă URIAȘĂ de la ANRE, după un incident care a afectat mii de locuitori din Alba Iulia

Ioana Oprean

Publicat

în

Transgaz, amendă URIAȘĂ de la ANRE, după un incident care a afectat mii de locuitori din Alba Iulia

Compania naţională Transgaz SA a contestat în justiţie un proces verbal de sancţionare cu amendă, emis de Autoritatea Naţională de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE) după un incident ce a avut loc în 2020 la Alba Iulia.

În 26 iulie 2020, o pană de curent a blocat alimentarea automată cu odorizant a sistemului de alimentare cu gaz al mncipiului Alba Iulia. S-a întâmplat la staţia Alba Iulia II deţinută de compania Transgaz.

S-a trecut la alimentarea manuală cu etilmercaptan, dar în timpul acestui proces s-a realizat, în anumite momente, o odorizare mult mai mare decât în condiţii normale, ceea ce a dus la apariţia mirosului în zeci de scări de bloc din Alba Iulia. S-a creat panică printre consumatori, care au sesizat imediat furnizorul, Delgaz Grid.

Supra-odorizarea instalaţiei a arătat, însă, că erau scăpări de gaze, iar furnizorul Delgraz Grid a fost obligat să închidă reţeaua. Zecile de plângeri ale consumatorilor nu au rămas fără efect. ANRE a dispus efectuarea unui control, în urma căruia s-a stabilit că Transgaz poartă întreaga responsabilitate şi a fost amendată cu suma de 80.000 de lei.

”S.N.T.G.N. Transgaz S.A. nu şi-a îndeplinit obligaţia legală de a asigura odorizarea gazelor naturale la ieşirea din SNT la o valoare de minim 8 mg de etilmercaptan într-un metru cub de gaze naturale, în condiţii standard de presiune şi temperatură, valoare corespunzătoare unei odorizări normale, totodată provocând o supraodorizare cu o concentraţie maximă peste valoarea unei odorizări de şoc, încălcând prevederile art. 26 din Ordinul ANRE nr. 172 din 26 septembrie 2018 privind aprobarea Condiţiilor-cadru de valabilitate asociate licenţei pentru desfăşurarea activităţii de operare a sistemului de transport al gazelor naturale”, se precizează în procesul verbal emis de ANRE.

Reprezentanţii companiei de stat susţin fapta imputată nu există şi au cerut anularea procesului verbal de constatare şi sancţionare a contravenţiei încheiat în 21 august 2021. ”Odorizarea gazelor naturale la ieşirea din SRM Alba Iulia II pe toată perioada controlată s-a realizat în limitele impuse de reglementările în vigoare”, se precizează în plângerea companiei de stat.

Mii de consumatori, fără gaze timp de mai multe zile

Circa 2.000 de consumatori au rămas fără serviciul de alimentare cu gaze timp de mai multe zile, unii chiar o săptămână. Au fost nevoiţi să scoată din buzunare sute de lei pentru ca situaţia să fie rezolvată. Mulţi dintre consumatori aveau verificările făcute la instalaţii cu puţin înainte de incident, rezultatul arătând că nu erau niciun fel de probleme.

Judecătoria Alba Iulia a respins pe data de 25 iunie 2021 acţiunea Transgaz. Compania a formulat apel care urmează să fie judecat la Tribunalul Alba. ”Contrar susţinerilor petentei, instanţa reţine că mirosul puternic de gaz nu echivalează, în mod necesar, cu o concentraţie mai mare de etilmercaptan, ci este consecinţa unei neetanşeizări corespunzătoare în reţeaua de distribuţie, respectiv a unor scurgeri de gaz. Dacă s-ar lua în considerare datele din descărcările instalaţiei de odorizare, cum a solicitat petenta, acestea atestă valori ale cantităţii de odorizant relativ apropiate de valoarea minimă prevăzută de lege, astfel încât nu puteau justifica mirosul atât de puternic persistent de gaz care a atras disconfortul populaţiei din zonă.

Instanţa apreciază că în mod corect s-a dat eficienţă evidenţelor Del Grid S.A., în calitate de OD (operatorul de distribuţie a gazelor naturale), care, în urma măsurătorilor din perioada 26.07 – 29.07.20, au relevat fluctuaţii ale concentraţiei cu etilmercaptan, unele valori situându-se sub 8 mg/mc”, se precizează în hotărârea Judecătoriei. Instanţa a respins toate afirmaţiile celor de la Transgaz şi a constatat legalitatea procesului verbal de sancţionare.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Indemnizația de dirigenție, de la 10% din salariul de bază, la sumă fixă de 400 de lei. Profesorii cu vechime, cei mai afectați

Ioana Oprean

Publicat

în

Indemnizația de dirigenție, de la 10% din salariul de bază, la sumă fixă de 400 de lei. Profesorii cu vechime, cei mai afectați Indemnizația acordată profesorilor care îndeplinesc funcția de diriginte ar putea fi modificată în cadrul noii legi a salarizării, de la 10% din salariul de bază la o sumă fixă. Potrivit unor informații […]

Citește mai mult

Actualitate

Sorin Grindeanu, votat în unanimitate în PSD pentru funcția de premier

Ioana Oprean

Publicat

în

Sorin Grindeanu, votat în unanimitate în PSD pentru funcția de premier Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a fost votat în unanimitate, în şedinţa de miercuri, 24 iunie 2026 a conducerii partidului, pentru funcţia de premier, în varianta unui guvern minoritar PSD, au declarat surse din PSD pentru News.ro. Conducerea PSD a votat cu unanimitate de voturi […]

Citește mai mult

Actualitate

24-25 iunie 2026 | Cod Galben de inundații în Alba și alte regiuni ale țării, până joi dimineața

Ioana Oprean

Publicat

în

24-25 iunie 2026 | Cod Galben de inundații în Alba și alte regiuni ale țării, până joi dimineața Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod Galben, valabilă în intervalul 24 iunie, ora 12:00 – 25 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează scurgeri importante pe versanți, torenți și pâraie, […]

Citește mai mult