Transferuri importante pentru Voinţa Savini Due Sebeş: Caragui (Energia Pandurii Tg. Jiu) şi Suciu (Potaissa Turda)
Nou-promovată în Divizia A de handbal masculin, în urma turneului de baraj din Sala „Florin Fleşeriu”, echipa Voinţa Savini Due Sebeş îşi va relua pregătirile în perspectiva viitorului sezon, în data de 8 iulie. Următorul campionat va debuta la mijlocul lunii septembrie, în Seria B a eşalonului secund urmând să evolueze 12 echipe. Până atunci însă cei 18 handbalişti aflaţi sub comanda antrenorului Alexandru Weber vor trece peste un stagiu centralizat de pregătire, prevăzut în perioada 20-29 iulie (la Luncile Prigoanei sau Bran), preconizându-se şi organizarea unui important turneu de verificare la Sebeş. „Luăm totul din aproape în aproape. Deşi, din punctul meu de vedere avem un lot foarte valoros, obiectivul în viitorul campionat este o clasare pe locurile 1-4, nu o promovare imediată”, a spus antrenorul Alexandru Weber. Efectivul divizionarei secunde este compus din Cornel Medrea (proaspăta achiziţie, de la Potaissa Turda), Radu Balasz, Liviu Moga, Mihai Munteanu – Raul Muntean, Cristian Opincariu, Lucian Nimu, Iancu Mărginean, Vlad Breazu, Adrian Cunţan, Mihai Macarie, Silviu Morariu, Iulian Grozav, Adrian Ţone, Dănuţ Cutean, Claudiu Farcaş (s-a renunţat la Drăghiţă şi Borza). În viitoarea stagiune, lotul va mai fi completat cu Cristian Suciu (centru, 24 ani) – de la ASC Potaissa Turda şi Ionuţ Caragui (extremă dreapta, 26 ani) – Energia Lignitul Pandurii Tg. Jiu.
*Caragui a dat Oltenia pe Ardeal…
Extrema dreaptă Ionuţ Alin Caragui a jucat în ultima stagiune la Energia Pandurii Tg. Jiu în Liga Naţională, cariera sa mai cuprinzând echipele LPS Tg. Jiu şi Energia Pandurii Tg. Jiu (juniori), HC Delignit Drobeta Tr. Severin (2006-2009), Romvag Caracal (golgheter în Liga a 2-a, 2009-2010) şi Universitatea Craiova (2010-2012). „Sunt profesionist în ceea ce fac, şi un bun apărător. Viteza, ambiţia şi forţa se regăsesc printre calităţile mele”, a spus jucătorul originar din Rovinari. „La această primă experienţă în afara Olteniei îmi doresc ca în scurt timp, cât de repede posibil, să ajungem în prima divizie”, a declarat Caragui.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: CSM Unirea Alba Iulia – FC Ittihad Kalba 1-2 (0-2), în meci amical în Slovenia | Golul „alb-negrilor” marcat de Fetița
Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Ştirea zileiacum 5 zile
LIVE VIDEO | La 200 de ani de la nașterea Craiului Munților, Avram Iancu, defilare militară, placă memorială și distincții la Muzeul Memorial ”Avram Iancu” din Incești