Traficant de droguri din Alba, trimis în judecată de DIICOT. A fost închis 6 ani pentru alte infracţiuni
Bărbatul a revenit în arest după doi ani de la momentul liberării condiţionate. Un traficant de droguri periculos, cu un trecut infracţional şocant, a fost trimis în judecată de DIICOT Alba Iulia.
Acesta are cazier de traficant de droguri şi de persoane. După ce a ieşit din închisoare s-a apucat din nou de infracţiuni, pentru a câştiga uşor şi rapid bani. Nu a apucat să facă mare lucru pentru că a fost arestat preventiv pe 2 noiembrie, după ce a fost prins în flagrant în timp ce încerca să vândă peste 300 de comprimate de ecstasy (MDMA).
Flagrantul a avut loc în oraşul Ocna Mureş, unde, poliţişti de la Brigada de Combatere a Criminalităţii Organizate Alba Iulia împreună cu procurorii DIICOT Alba, l-au depistat cu 348 de comprimate de MDMA, despre care există suspiciunea că provin din Germania, pe care încerca să le vândă. Valoarea totală a drogurilor este de aproape 30.000 de lei. MDMA (metilen-dioxid-metilamfetamina) este numele ştiinţific al drogului ecstasy. Este drog psihoactiv sintetic, care provoacă dependenţă, cu proprietati asemanatoare amfetaminelor stimulante. Dosarul a fost înregistrat la Tribunalul Alba miecuri, 16 decembrie 2020.
Bărbatul a lucrat în 2019 o perioadă în Germania, unde ar fi intrat în legătură cu traficanţi de la care a cumpărat comprimatele de ecstasy. Bărbatul în vârstă de 42 de ani a mai trecut pe la închisoare. A stat şase ani după gratii, în urma unei condamnări pentru infracţiuni grave. A fost trimis în judecată, alături de alte cinci persoane, pentru trafic de droguri şi trafic de persoane. A fost condamnat definitiv la 10 ani de închisoare în 2014, dar era în arest preventiv din 2012. Mailat Pavel Ovidiu era liderul unei grupări specializată în trafic de droguri şi trafic de persoane pe ruta România – Franţa. În urma cercetărilor, procurorii au stabilit că gruparea infracţională a dus în străinătate un număr de şase tinere, din care una minoră, pentru a practica prostituţia. Fetele erau racolate prin diferite metode, după care erau duse de traficanţi în Franţa, Italia şi Spania.
Bărbatul a fost liberat condiţionat în 19 septembrie 2018 şi a beneficiat şi de legea recursului compensatoriu, primind peste 400 de zile de libertate. ”Din totalul de 3.652 de zile închisoare condamnatul a executat 2.187 zile, i se consideră ca executate în baza legii nr. 169/2017 420 de zile, iar ca urmare a muncii prestate i se consideră executate 279 de zile, la data analizării în comisie fiind îndeplinit criteriul fracţiei minime prevăzute de lege.
Raportat la conduita condamnatului, instanţa observă că pe parcursul perioadei de detenţie acesta a avut un comportament preponderent corespunzător, a fost recompensat de 23 de ori şi a câştigat urmare a muncii prestate un număr de 279 de zile considerate ca executate. A fost sancţionat disciplinar de 3 ori, însă a mai fost discutat încă o dată în comisie. Faţă de faptul că nu a mai fost sancţionat disciplinar de la analiza precedentă, fiind recompensat de 5 ori în perioada amânării , instanţa apreciază că petentul condamnat a fost stăruitor în muncă, disciplinat şi a dat dovezi temeinice de îndreptare”; se precizează în hotărârea Judecătoriei Aiud prin care s-a admis liberarea condiţionată.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]








