Ştirea zilei

Traficant de droguri din Alba, trimis în judecată de DIICOT. A fost închis 6 ani pentru alte infracţiuni

Ioana Oprean

Publicat

în

Bărbatul a revenit în arest după doi ani de la momentul liberării condiţionate. Un traficant de droguri periculos, cu un trecut infracţional şocant, a fost trimis în judecată de DIICOT Alba Iulia. 

Acesta are cazier de traficant de droguri şi de persoane. După ce a ieşit din închisoare s-a apucat din nou de infracţiuni, pentru a câştiga uşor şi rapid bani. Nu a apucat să facă mare lucru pentru că a fost arestat preventiv pe 2 noiembrie, după ce a fost prins în flagrant în timp ce încerca să vândă peste 300 de comprimate de ecstasy (MDMA).

Flagrantul a avut loc în oraşul Ocna Mureş, unde, poliţişti de la Brigada de Combatere a Criminalităţii Organizate Alba Iulia împreună cu procurorii DIICOT Alba, l-au depistat cu 348 de comprimate de MDMA, despre care există suspiciunea că provin din Germania, pe care încerca să le vândă. Valoarea totală a drogurilor este de aproape 30.000 de lei. MDMA (metilen-dioxid-metilamfetamina) este numele ştiinţific al drogului ecstasy. Este drog psihoactiv sintetic, care provoacă dependenţă, cu proprietati asemanatoare amfetaminelor stimulante. Dosarul a fost înregistrat la Tribunalul Alba miecuri, 16 decembrie 2020.

Bărbatul a lucrat în 2019 o perioadă în Germania, unde ar fi intrat în legătură cu traficanţi de la care a cumpărat comprimatele de ecstasy. Bărbatul în vârstă de 42 de ani a mai trecut pe la închisoare. A stat şase ani după gratii, în urma unei condamnări pentru infracţiuni grave. A fost trimis în judecată, alături de alte cinci persoane, pentru trafic de droguri şi trafic de persoane. A fost condamnat definitiv la 10 ani de închisoare în 2014, dar era în arest preventiv din 2012. Mailat Pavel Ovidiu era liderul unei grupări specializată în trafic de droguri şi trafic de persoane pe ruta România – Franţa. În urma cercetărilor, procurorii au stabilit că gruparea infracţională a dus în străinătate un număr de şase tinere, din care una minoră, pentru a practica prostituţia. Fetele erau racolate prin diferite metode, după care erau duse de traficanţi în Franţa, Italia şi Spania.

Bărbatul a fost liberat condiţionat în 19 septembrie 2018 şi a beneficiat şi de legea recursului compensatoriu, primind peste 400 de zile de libertate. ”Din totalul de 3.652 de zile închisoare condamnatul a executat 2.187 zile, i se consideră ca executate în baza legii nr. 169/2017 420 de zile, iar ca urmare a muncii prestate i se consideră executate 279 de zile, la data analizării în comisie fiind îndeplinit criteriul fracţiei minime prevăzute de lege.

Raportat la conduita condamnatului, instanţa observă că pe parcursul perioadei de detenţie acesta a avut un comportament preponderent corespunzător, a fost recompensat de 23 de ori şi a câştigat urmare a muncii prestate un număr de 279 de zile considerate ca executate. A fost sancţionat disciplinar de 3 ori, însă a mai fost discutat încă o dată în comisie. Faţă de faptul că nu a mai fost sancţionat disciplinar de la analiza precedentă, fiind recompensat de 5 ori în perioada amânării , instanţa apreciază că petentul condamnat a fost stăruitor în muncă, disciplinat şi a dat dovezi temeinice de îndreptare”; se precizează în hotărârea Judecătoriei Aiud prin care s-a admis liberarea condiţionată.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române

Bogdan Ilea

Publicat

în

Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei

Bogdan Ilea

Publicat

în

Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză

Lucian Dărămuș

Publicat

în

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]

Citește mai mult