Top bancuri de la BAC 2011
Bancul zilei:
Ce a picat la bac?
Tot liceul…
_______________________________
În faţa liceului, înainte de examenul de bac, un ţăran cu un viţel legat de sfoară. Un profesor care trecea pe acolo se opreşte şi-l întreabă mirat:
– Ce faci cu dobitocu ăsta la liceu, bade?
– Apăi, dom’profesor, dobitocu-i la examen, ăsta-i numa pila!
_______________________________
Examen – test cu întrebări, la care răspunsul este “da” sau “nu”.
Unul dintre elevi aruncă o monedă în sus şi notează rezultatele. Profesorul se gândeşte: “Acesta va termina primul”. Se termină examenul, toţi pleacă, în afară de tânărul cu moneda, care stă şi o tot aruncă. Profesorul se apropie şi întreabă:
– Ei? Ai răspuns la întrebări?
– Da.
– Şi ce faci acum?
– Controlez răspunsurile.
_______________________________
Examenul oral la română
– Viorel conjugă verbul “a merge”!
-îîî eu merg, îîî tu mergi, îîî el merge.
-Mai repede!
-Eu fug, tu fugi, el fuge!
_______________________________
Perle de la examenul scris la limba franceză:
Je m’appelle Vasile Mure
Je veni de la pădure
Je găsi nevasta-n pat
Se randez vous cu-n alt bărbat
Quând je preparai ciomagu’
Mon amie sărise gardu’
Il tombeau dans la urzici
Sur son fund numai băşici
_______________________________
La examenul oral la BAC, un elev ia un bilet – nu ştie. Ia altul – iarăşi nu ştie. Al treilea – de asemenea…Şi aşa al patrulea, al cincilea…
Profesorul îl opreşte şi îi dă nota “5”. Ceilalţi elevi se revoltă:
– Pentru ce?
– Cum pentru ce? După cum caută, înseamnă că ştie ceva….
_______________________________
Un licean intră la examenul de bacalaureat proba orală şi fără discuţii pune o sticlă de whisky pe masă. Examinatorul priveşte şi spune: ”satisfacator”. Tânărul mai scoate o cutie de ciocolată. Examinatorul spune:”bine”. Tânărul pune deasupra şi un stilou aurit de firmă. Examinatorul spune: “excelent” şi pune nota. Tânărul strânge tot de pe masă şi spune: “Acum vă rog să mă scuzaţi, dar mai am de dat şi la fizică…”
_______________________________
Contestaţie la BAC
– Domnule profesor, de ce mi-aţi dat 4?
– Două puncte sunt din oficiu; un punct v-am dat pentru că aţi venit până la examen, iar ultimul pentru că aţi încercat să răspundeţi ceva.
– Domnule profesor, dar nu aţi putea să-mi mai daţi un punct pentru ca să plec de la examen?
_______________________________
Un elev la examenul de bac nu prea ştie. Profesorul îl întreabă:
– Măcar ştii ce-i aia examen?
– Da, este atunci când doi oameni inteligenţi vorbesc între ei.
– Şi dacă unul dintre ei este idiot?
– Celalalt nu ia BAC-ul!
_______________________________
Mama către fiică: Azi, la Bac, să citeşti cu atenţie subiectele, că doar ai învăţat, şi să rezolvi pe rând toate subiectele, întâi subiectul I, apoi subiectul II şi apoi subiectul III. În timpul care îţi rămâne să zâmbeşti şi la camera de filmat din clasă, că aşa e frumos.
După examen:
– Mama: Cum a fost?
– Fata: Am făcut cum mi-ai spus. Am citit cu atenţie. La primul subiect nu am ştiut ce să scriu, la al doilea nu am ştiut, la al treilea nu am ştiut şi în timpul rămas am zâmbit la cameră.
_______________________________
Ion către vecinul său: Vecine, ştiu că fiică-ta face videochat. Ha ha ha!
– Vecinul: Unde mă? O omor…
– Ion: La Bacalaureat! (A.P.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport
Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport O ședință de vineri, 26 iunie 2026, desfășurată la Judecătoria Alba Iulia a adus o nouă etapă într-un dosar cu implicații majore pentru viitorul transportului public din zona metropolitană. […]
FOTO | Pui de pisică, salvat de pompierii ISU Alba, dintr-o fântână adâncă de 3 metri. Salvator: ,,S-a agățat pur și simplu de mănușa mea”
Pui de pisică, salvat de pompierii ISU Alba, dintr-o fântână adâncă de 3 metri. Salvator: ,,S-a agățat pur și simplu de mănușa mea” Un pui de pisică a fost salvat vineri, 26 iunie 2026, de pompierii ISU Alba, după ce căzuse într-o fântână adâncă de 3 metri. Felina ,,s-a agățat pur și simplu de mănușa” […]
Tânăr din Aiud, REȚINUT după ce și-ar fi bătut mama și fratele mai mic: S-a ales cu ordin de protecție provizoriu
Tânăr din Aiud, REȚINUT după ce și-ar fi bătut mama și fratele mai mic: S-a ales cu ordin de protecție provizoriu Un bărbat din Aiud, de 28 de ani, a fost reținut de polițiști după ce și-ar fi agresat mama și fratele mai mic. Bărbatul s-a ales cu un ordin de protecție provizoriu, pentru o […]









