TOP 20 companii din Alba Iulia care susţin bugetul local. Vezi contribuabilii care ajută oraşul să crească
Alba Iulia a fost, anul trecut, printre performerele naţionale în materie de impozite şi taxe locale colectate. Anul 2014 a însemnat un grad de colectare de 102% a impozitelor şi taxelor locale, ceea ce ne situează între primele oraşe la nivel naţional, din acest punct de vedere. În top 20 mari contribuabili la Alba Iulia se regăsesc cele mai importante companii locale, dar şi filiale locale ale unor firme internaţionale de prestigiu.
Topul celor 20 de companii din Alba Iulia care susţin bugetul local: Mall Alba SRL, Supremia Grup SRL, Apulum S.A., Ambient S.A., IPEC S.A., VCS Automotive Components Alba SRL, Kaufland România SCS, SEWS România, Florea Grup SRL, Saturn SA, Dedeman, Transavia SA, Lin&Ema SRL, Rekord SRL, Parc, S.T.P. Alba, BCR Real Estate Management, Roşia Montană Gold Corporation S.A., Mado SRL şi Salprest.

„ Marele avantaj al micilor comunităţi, cum e şi Alba Iulia, este că se pot dezvolta singure, fără să aştepte mila nimănui. Cu atât mai puţin a guvernului, care, oricum, a avut grjă să ne taie constant de pe listă în ultimii ani, când a venit vorba de alocări de fonduri. Pentru progres însă, e nevoie de implicarea reală şi de susţinerea celor care fac oraşul să existe, să crească şi să meargă mai departe. Vorbesc despre fiecare albaiulian care îşi plăteşte în fiecare an impozitele, dar şi despre marii contribuabili, care au înţeles că oraşul nu se poate dezvolta fără susţinerea lor. Chiar dacă asta îmbracă şi o formă hulită de români, impozitul. Ei, însă, din fericire, au înţeles că dacă sunt cu impozitele la zi, noi ne putem pune în aplicare planurile de dezvoltare. Şi că fiecare leu se regăseşte într-o Alba Iulia mai frumoasă şi mai modernă decât cea de anul trecut. Indiferent că vorbim de drumuri, lumină, canalizare. Mi-e clar că fiecare dintre ei are greutăţile sale, că nu e uşor nici să creezi, nici să menţii locuri de muncă, să faci performanţă într-o perioadă destul de tulbure, decum să te gândeşti să-ţi mai plăteşti şi taxele. Nu pot decât să le mulţumesc pentru modul exemplar în care au înţeles să fie parte activă din comunitatea noastră”, a declarat Mircea Hava, primarul Municipiului Alba Iulia.
Plăteşti mai repede, plăteşti mai puţin.
Facilităţi pentru buni planici, de la Primăria Alba Iulia
Bonificaţia acordată în 2014, de maximum 10% din valoarea impozitului, va fi mentinută şi anul acesta, ca o metodă de stimulare şi recompensare a contribuabililor care îşi achită taxele şi impozitele locale. Astfel, toţi cei care aleg să plătească, până la 31 martie, integral impozitul aferent anului 2015, beneficiază de reduceri. Exprimate în procente, acestea înseamna 10% în cazul persoanelor fizice şi 5% pentru persoanele juridice.
„Materialul face referire doar la contribuţii din taxe şi impozite locale, nu cote defalcate etc”, precizează reprezentanţii Primăriei Alba Iulia.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local
Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO
17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]








