Curier Județean

Tineri din Şibot suspectați de comiterea unui furt din locuință – unul dintre ei a fost încătușat după ce s-a maifestat agresiv în prezența polițiștilor

Ioana Oprean

Publicat

în

Poliţiştii din Şibot l-au reţinut pe un tânăr de 18 ani, care este bănuit de comiterea, unei infracţiuni de furt calificat. Tânărul mai este cercetat şi pentru o infracţiune de tulburarea ordinii şi liniştii publice.

La data de 17.09.2015, poliţiştii Postului de Poliţie Şibot au luat măsura reţinerii faţă de B.C.R., de 18 ani, din comuna Şibot, care împreună cu alți doi tineri din comună ar fi sustras o sumă de bani, un card bancar şi un telefon mobil, din locuinţa unui cetățean din comună.

În fapt, în dimineaţa zilei de 17 septembrie a.c., Postul de Poliţie Şibot a fost sesizat de către un cetăţean din comună, cu privire la faptul că, în noaptea precedentă, i-a dispărut din locuinţă, o sumă de bani, un card bancar şi un telefon mobil, prejudiciu estimat de păgubit la valoarea de 500 de lei.

Poliţiştii au identificat cu operativitate persoanele bănuite de comiterea furtului. Este vorba de B.C.R., de 18 ani, F.D. de 16 ani şi F.A.M., de 20 de ani, toţi din comuna Şibot, cunoscuţi cu antecedente penale, care, se pare că au pătruns în locuinţa victimei, profitând de faptul că uşa a fost lăsată neasigurată.

Cei doi tineri de 16 şi 18 ani, provoacă adesea probleme în comunitate, iar în dimineaţa zilei de 17 septembrie, s-au deplasat prin comună cu un moped şi s-a oprit la un bar.

Acolo au fost găsiţi de poliţişti, care au intervenit ca urmare a apelului unui cetăţean din comună, care reclama fapte de tulburare a liniştii publice.

Urmare intervenţiei poliţiştilor, B.C.R., care era sub influenţa alcoolului, a început să se manifeste agresiv, tulburând liniştea publică din zonă, fiind necesară imobilizarea şi încătuşarea lui. Tânărul a fost condus la sediul postului de poliţie Şibot.

Cu ocazia cercetărilor efectuate, poliţiştii au stabilit că mopedul, cu care s-au deplasat cei doi, nu este înmatriculat sau înregistrat, iar cel care l-a condus prin comună a fost F.D. care nu posedă permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule şi care era sub influenţa alcoolului, în urma testării lui cu aparatul etilotest, rezultând valoarea 0,46 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Poliţiştii din Şibot au întocmit faţă de B.C.R. dosar de cercetare penală, sub aspectul comiterii infracțiunilor de furt calificat şi tulburarea ordinii şi liniştii publice şi au luat faţă de el măsura reţinerii, pentru o perioadă de 24 de ore, urmând ca în cursul zilei de azi, să-l prezinte Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia, pentru dispunerea măsurilor legale.

F.D. este cercetat, în stare de libertate, sub aspectul comiterii infracțiunilor de furt, conducere fără permis, conducere sub influenţa alcoolului şi conducerea unui autovehicul neînmatriculat. F.A.M. va fi cercetată, sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat. (Z.U.)


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu

Ioana Oprean

Publicat

în

INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu Un incendiu a izbucnit marți noaptea, în jurul orei 23.15, la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, din comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni. Secția de pompieri Câmpeni intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit în […]

Citește mai mult

Curier Județean

Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia

Ioana Oprean

Publicat

în

Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia Pe ordinea de zi a ședinței ordinare de miercuri, 24 iunie 2026, se află și un proiect de hotărâre privind schimbarea titularului dreptului de administrare asupra suprafeței utile de 619,42 mp din imobilul-construcție înscris în C.F. […]

Citește mai mult

Curier Județean

Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit”

Ioana Oprean

Publicat

în

Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit” La Alba Iulia continuă criza transportului public, circulația autobuzelor este sistată total pe rutele care deservesc municipiul, iar vina pentru situația aceasta este pasată […]

Citește mai mult