Țigări și alcool cu buletinul: Ce amenzi riscă comercianții care vând minorilor
Țigări și alcool cu buletinul: Ce amenzi riscă comercianții care vând minorilor
Proiectul de lege prin care comercianții vor putea verifica vârsta persoanelor care cumpără țigări și băuturi alcoolice, a fost adoptat tacit de Senat.
„Este important să ne asigurăm că cei care cumpără alcool și tutun sunt suficient de maturi și responsabili pentru a face alegeri informate și sănătoase în ceea ce privește consumul acestor produse.
Verificarea vârstei cumpărătorilor este o măsură importantă pentru a preveni accesul la aceste produse și pentru a reduce consumul lor la o vârstă fragedă”, susțin reprezentanții USR, inițiatorii proiectului.
Potrivit unui raport citat de inițiatori, 15% dintre fumătorii adulți din România, adică 1 din 6, au declarat că au început să fumeze înainte de 14 ani, iar 38% înainte de a împlini 18 ani.
Aceste date se bazează pe o cercetare a Organizației Salvații Copiii, din 2019, când 14,6% dintre copiii școlarizați, cu vârsta între 13 și 15 ani, fumau tutun clasic.
Astfel, unitățile comerciale care nu respectă legea vor fi amendate cu până la 500 de lei.
Alfred Simonis, președinte interimar al Camerei Deputaților, a depus, în numele PSD, un proiect de lege care vizează interzicerea comercializării către minori a băuturilor energizante şi a ţigărilor electronice.
„În vederea reducerii expunerii copiilor şi a tinerilor la produsele de tutun, actul normativ propus extinde interzicerea comercializării prin automate şi interzicerea vânzării către tinerii cu vârsta sub 18 ani pentru: ţigaretele electronice, flacoanele de reumplere pentru ţigarete, dispozitivele electronice pentru încălzirea tutunului“, afirmă iniţiatorii.
Proiectul pentru interzicerea vânzării țigărilor electronice a fost co-semnat de 89 de colegi ai șefului interimar al Camerei Deputaților.
În acest caz, magazinele care nu respectă prevederea ar putea fi amendate cu 10.000 de lei și suspendarea activității pentru 30 de zile, la prima abatere. Cea de-a doua amendă ar fi de 20.000 de lei și o posibilă închidere a unității.
În ceea ce privește interzicerea vânzării băuturilor energizante minorilor, amenda este cuprinsă între 100 și 500 de lei, dar și suspendarea activității între 10 și 30 de zile, potrivit adevarul.ro.
Camera Deputaților va avea votul decisiv în acest caz.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Indemnizația de dirigenție, de la 10% din salariul de bază, la sumă fixă de 400 de lei. Profesorii cu vechime, cei mai afectați
Indemnizația de dirigenție, de la 10% din salariul de bază, la sumă fixă de 400 de lei. Profesorii cu vechime, cei mai afectați Indemnizația acordată profesorilor care îndeplinesc funcția de diriginte ar putea fi modificată în cadrul noii legi a salarizării, de la 10% din salariul de bază la o sumă fixă. Potrivit unor informații […]
Sorin Grindeanu, votat în unanimitate în PSD pentru funcția de premier Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a fost votat în unanimitate, în şedinţa de miercuri, 24 iunie 2026 a conducerii partidului, pentru funcţia de premier, în varianta unui guvern minoritar PSD, au declarat surse din PSD pentru News.ro. Conducerea PSD a votat cu unanimitate de voturi […]
24-25 iunie 2026 | Cod Galben de inundații în Alba și alte regiuni ale țării, până joi dimineața
24-25 iunie 2026 | Cod Galben de inundații în Alba și alte regiuni ale țării, până joi dimineața Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod Galben, valabilă în intervalul 24 iunie, ora 12:00 – 25 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează scurgeri importante pe versanți, torenți și pâraie, […]









