Țigări și alcool cu buletinul: Ce amenzi riscă comercianții care vând minorilor
Țigări și alcool cu buletinul: Ce amenzi riscă comercianții care vând minorilor
Proiectul de lege prin care comercianții vor putea verifica vârsta persoanelor care cumpără țigări și băuturi alcoolice, a fost adoptat tacit de Senat.
„Este important să ne asigurăm că cei care cumpără alcool și tutun sunt suficient de maturi și responsabili pentru a face alegeri informate și sănătoase în ceea ce privește consumul acestor produse.
Verificarea vârstei cumpărătorilor este o măsură importantă pentru a preveni accesul la aceste produse și pentru a reduce consumul lor la o vârstă fragedă”, susțin reprezentanții USR, inițiatorii proiectului.
Potrivit unui raport citat de inițiatori, 15% dintre fumătorii adulți din România, adică 1 din 6, au declarat că au început să fumeze înainte de 14 ani, iar 38% înainte de a împlini 18 ani.
Aceste date se bazează pe o cercetare a Organizației Salvații Copiii, din 2019, când 14,6% dintre copiii școlarizați, cu vârsta între 13 și 15 ani, fumau tutun clasic.
Astfel, unitățile comerciale care nu respectă legea vor fi amendate cu până la 500 de lei.
Alfred Simonis, președinte interimar al Camerei Deputaților, a depus, în numele PSD, un proiect de lege care vizează interzicerea comercializării către minori a băuturilor energizante şi a ţigărilor electronice.
„În vederea reducerii expunerii copiilor şi a tinerilor la produsele de tutun, actul normativ propus extinde interzicerea comercializării prin automate şi interzicerea vânzării către tinerii cu vârsta sub 18 ani pentru: ţigaretele electronice, flacoanele de reumplere pentru ţigarete, dispozitivele electronice pentru încălzirea tutunului“, afirmă iniţiatorii.
Proiectul pentru interzicerea vânzării țigărilor electronice a fost co-semnat de 89 de colegi ai șefului interimar al Camerei Deputaților.
În acest caz, magazinele care nu respectă prevederea ar putea fi amendate cu 10.000 de lei și suspendarea activității pentru 30 de zile, la prima abatere. Cea de-a doua amendă ar fi de 20.000 de lei și o posibilă închidere a unității.
În ceea ce privește interzicerea vânzării băuturilor energizante minorilor, amenda este cuprinsă între 100 și 500 de lei, dar și suspendarea activității între 10 și 30 de zile, potrivit adevarul.ro.
Camera Deputaților va avea votul decisiv în acest caz.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Perlele la Evaluarea Națională 2026: „Avea grijă de animale – o broască, un uliu și un sfârc”. Cele mai amuzante răspunsuri date de elevi la proba de Limba și literatura română
Perlele la Evaluarea Națională 2026: „Avea grijă de animale – o broască, un uliu și un sfârc”. Cele mai amuzante răspunsuri date de elevi la proba de Limba și literatura română Evaluarea Națională 2026 la Limba și literatura română nu a fost lipsită de „perle”. Profesorii au descoperit răspunsuri amuzante și greșeli neașteptate în lucrările […]
VIDEO | Salvatori din cadrul ISU Alba mobilizați în Franța într-o misiune europeană de forță împotriva incendiilor de vegetație: LISTA
Salvatori din cadrul ISU Alba mobilizați în Franța într-o misiune europeană de forță împotriva incendiilor de vegetație: LISTA Salvatorii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Unirea” al județului Alba ISU Alba se află din nou în prim-planul cooperării internaționale, fiind implicați într-o misiune de sprijin desfășurată pe teritoriul Franței Franța, în cadrul mecanismului european […]
Codul rutier 2026 | Se schimbă locul examenului pentru redobândirea permisului de conducere: De când se aplică modificarea
Se schimbă locul examenului pentru redobândirea permisului de conducere: De când se aplică modificarea Începând cu 1 iulie 2026, testul de verificare a cunoașterii regulilor de circulație, pentru conducătorii auto cărora le-a fost suspendată exercitarea dreptului de a conduce nu va mai fi susținut la Serviciul Rutier. Testarea va fi susținută la sediul oricărui serviciu […]









