Actualitate

Țigări și alcool cu buletinul: Ce amenzi riscă comercianții care vând minorilor

Ioana Oprean

Publicat

în

Țigări și alcool cu buletinul: Ce amenzi riscă comercianții care vând minorilor

Proiectul de lege prin care comercianții vor putea verifica vârsta persoanelor care cumpără țigări și băuturi alcoolice, a fost adoptat tacit de Senat.

„Este important să ne asigurăm că cei care cumpără alcool și tutun sunt suficient de maturi și responsabili pentru a face alegeri informate și sănătoase în ceea ce privește consumul acestor produse.

Verificarea vârstei cumpărătorilor este o măsură importantă pentru a preveni accesul la aceste produse și pentru a reduce consumul lor la o vârstă fragedă”, susțin reprezentanții USR, inițiatorii proiectului.

Potrivit unui raport citat de inițiatori, 15% dintre fumătorii adulți din România, adică 1 din 6, au declarat că au început să fumeze înainte de 14 ani, iar 38% înainte de a împlini 18 ani.

Aceste date se bazează pe o cercetare a Organizației Salvații Copiii, din 2019, când 14,6% dintre copiii școlarizați, cu vârsta între 13 și 15 ani, fumau tutun clasic.

Astfel, unitățile comerciale care nu respectă legea vor fi amendate cu până la 500 de lei.

Alfred Simonis, președinte interimar al Camerei Deputaților, a depus, în numele PSD, un proiect de lege care vizează interzicerea comercializării către minori a băuturilor energizante şi a ţigărilor electronice.

„În vederea reducerii expunerii copiilor şi a tinerilor la produsele de tutun, actul normativ propus extinde interzicerea comercializării prin automate şi interzicerea vânzării către tinerii cu vârsta sub 18 ani pentru: ţigaretele electronice, flacoanele de reumplere pentru ţigarete, dispozitivele electronice pentru încălzirea tutunului“, afirmă iniţiatorii.

Proiectul pentru interzicerea vânzării țigărilor electronice a fost co-semnat de 89 de colegi ai șefului interimar al Camerei Deputaților.

În acest caz, magazinele care nu respectă prevederea ar putea fi amendate cu 10.000 de lei și suspendarea activității pentru 30 de zile, la prima abatere. Cea de-a doua amendă ar fi de 20.000 de lei și o posibilă închidere a unității.

În ceea ce privește interzicerea vânzării băuturilor energizante minorilor, amenda este cuprinsă între 100 și 500 de lei, dar și suspendarea activității între 10 și 30 de zile, potrivit adevarul.ro.

Camera Deputaților va avea votul decisiv în acest caz.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Pensionarea anticipată 2026: Vechimea necesară și penalizările aplicate. Perioade care nu sunt luate în calcul

Ioana Oprean

Publicat

în

Pensionarea anticipată 2026: Vechimea necesară și penalizările aplicate. Perioade care nu sunt luate în calcul Românii care vor ieși din câmpul muncii înainte de atingerea vârstei standard de pensionare trebuie să țină cont de regulile introduse prin noua lege a pensiilor. În 2026, accesul la pensia anticipată este posibil doar pentru persoanele care îndeplinesc anumite […]

Citește mai mult

Actualitate

24 iunie: Nașterea Sfântului Proroc Ioan Botezătorul, cel care a propovăduit oamenilor venirea Mântuitorului Isus Hristos

Ioana Oprean

Publicat

în

24 iunie: Nașterea Sfântului Proroc Ioan Botezătorul, cel care a propovăduit oamenilor venirea Mântuitorului Isus Hristos Pe data de 24 iunie în fiecare an, creștinii ortodocși prăznuiesc Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul. Nașterea acestuia a fost înainte de nașterea lui Iisus Hristos. Sfântul Ioan Botezătorul s-a născut în satul Ein-Kerem care se află aproape de Ierusalim. […]

Citește mai mult

Actualitate

Claudiu Năsui, fost ministru al Economiei, propune cinci măsuri pentru economie: ,,Ar trebui să le facă viitorul guvern”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Claudiu Năsui, fost ministru al Economiei, propune cinci măsuri pentru economie: ,,Ar trebui să le facă viitorul guvern” Claudiu Năsui a prezentat, printr-o postare publicat pe Facebook, o serie de cinci propuneri pe care le consideră esențiale pentru îmbunătățirea economiei României. Măsurile vizează în principal reducerea taxelor, simplificarea birocrației și restructurarea aparatului administrativ. Printre principalele […]

Citește mai mult