Actualitate

Tichete de masă 2022: În acest an, toate tipurile de tichete acordate salariaților vor fi date doar pe card

Ioana Oprean

Publicat

în

Tichete de masă 2022: În acest an, toate tipurile de tichete acordate salariaților vor fi date doar pe card

Veste importantă pentru toți românii care beneficiază de tichete de masă. Schimbarea majoră vine de la 1 februarie și toți angajații care iau bonuri de masă sunt vizați de această modificare. Ce se întâmplă cu persoanele care încă mai au tichete de masă în formatul vechi și ce trebuie să facă românii începând de astăzi, având în vedere noua prevedere.

Ce se întâmplă cu bonurile de masă și alte tichete

Mulți angajatori oferă, pe lângă salariu, și alte beneficii angajaților, iar unul dintre cele mai comune se referă la tichetele de masă, acele „bonuri” cu care românii își fac cumpărăturile.

De la 1 februarie, toate tipurile de tichete acordate salariaților vor fi date doar pe card. De altfel, cei care încă au tichete de masă în format fizic și cele tipărite emise până acum rămân valabile.

Începând cu luna februarie nu se vor mai emite fizic bonurile de masă, ci vor intra pe card. Tichetele pot fi de mai multe tipuri: tichete de masă, de creșă, culturale, vouchere cadou sau de vacanță.

Ei bine, toate aceste tipuri se vor emite doar în format electronic începând cu 1 februarie 2022. Tichetele nu mai pot fi emise în format tipărit, însă cele care au fost emise până pe 31 ianuarie 2022 au valabilitate conform termenului scris pe ele.

O ordonanță oficializată în decembrie 2021 a dispus aceste măsuri

OUG 130/2021, publicată în data de 18 decembrie 2021 în Monitorul Oficial, prevede eliminarea biletelor de valoare emise în format tipărit și acordarea lor doar pe suport electronic, adică carduri speciale.

Astfel, începând cu 1 februarie 2022 se emit tichete și vouchere doar pe card, în format electronic.

CITEȘTE ȘI: Ce se va întâmpla cu tichetele tipărite pe hârtie de la 1 februarie, după trecerea exclusiv în format electronic

Încă o modificare se referă la tichetele cadou, care pot fi oferite de angajatori doar salariaților proprii, nu și salariaților partenerilor de afaceri, așa cum se putea până de curând.

Firmele care nu respectă acest detaliu vor lua amendă

Anterior, tichetele cadou puteau fi acordate și “altor categorii de beneficiari, pentru campaniile de marketing, studiul pieței, promvoarea pe piețe existente sau noi, pentru protocol, pentru cheltuielile de reclamă și publicitate”.

Firmele care nu respectă noua ordonanță de urgență vor fi sancționate cu 14 puncte de amendă, în contextul în care un punct amendă este un salariu minim brut. În 2022, un punct amendă este de 35.700 de lei, adică 2.550 lei salariu brut x 14.

OUG 130 a eliminat din lege prevederea referitoare la faptul că aceste tichete cadou putea fi acordate și altor categorii de beneficiari.

Sursa: playtech.ro


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

A picat Veștea! PSD umilit în Parlament după mutarea surpriză a AUR

Bogdan Ilea

Publicat

în

A picat Veștea! PSD umilit în Parlament după mutarea surpriză a AUR Guvernul Veștea nu a trecut „testul” Parlamentului luni, 22 iunie 2026. Au fost strânse doar 189 voturi favorabile, nefiind întrunit numărul minim necesar de 233 de voturi. Ședința votului pentru învestirea guvernului a început în jurul orei 21:30. La acel moment exista cvorum, […]

Citește mai mult

Actualitate

Înghețată pentru găini: Soluția inedită prin care fermierii își răcoresc păsările în zilele caniculare

Ioana Oprean

Publicat

în

Înghețată pentru găini: Soluția inedită prin care fermierii își răcoresc păsările în zilele caniculare Fermierii germani le oferă găinilor „înghețată” pentru a le ajuta să suporte canicula Valurile de căldură din Europa îi determină pe fermieri să găsească metode tot mai inventive pentru protejarea animalelor. În Germania, crescătorii de păsări au început să folosească o […]

Citește mai mult

Actualitate

Cum va fi VREMEA în Transilvania și celelalte regiuni din România până în 5 iulie 2026: Temperaturile vor atinge maxime de 37 de grade. Prognoza meteo de la ANM pentru următoarele două săptămâni

Ioana Oprean

Publicat

în

Cum va fi VREMEA în Transilvania și celelalte regiuni din România până în 5 iulie 2026: Temperaturile vor atinge maxime de 37 de grade. Prognoza meteo de la ANM pentru următoarele două săptămâni ANM a emis prognoza pentru următoarele două săptămâni, până la data de 5 iulie 2026. Temperaturile vor atinge 37 de grade în […]

Citește mai mult