Ţeparii prin SMS lovesc acum pe telefonul fix. Victima: o femeie de 73 de ani din Cugir
O femeie în vârstă de 73 de ani, din Cugir, a fost victima unei înşelăciuni, prin deja celebră metodă a telefonului. Vârstnica a expediat de bunăvoie suma 2.680 de lei şarlatanilor, care au asigurat-o că astfel va putea intra în posesia unui premiu de 20.000 de lei.
Miercuri, 15 februarie, la trei zile după ce femeia a fost anunţată prin telefon că este “fericita câştigătoare” a unui premiu de aproape 5.000 de euro oferit de o cunoscută societate de telecomunicaţii, aceasta a sesizat Poliţia Oraşului Cugir cu privire la faptul că a fost înşelată. A povestit poliţiştilor cum o persoana de sex masculin, care s-a prezentat ca fiind angajat al unei societăţi de telecomunicaţii, a anunţat-o că a câştigat suma de 20.000 de lei, iar pentru a valida premiul, apelantul a condiţionat-o să depună pe numele a două persoane suma de 2.680 de lei. Victima a expediat banii prin mandat poştal iar ulterior, la capătul a trei zile de speranţe deşarte, a conştientizat faptul că a fost înşelată. Poliţia efectuează acum cercetări pentru identificarea autorului, tragerea lui la răspundere penală şi recuperarea prejudiciului. (B.P.)
Poliţia din Alba face un apel către toţi cetăţenii să nu mai dea curs promisiunilor de câştiguri făcute în special prin intermediul telefonului.
„Deoarece acest gen de faptă de înşelăciune este des întâlnită, recomandăm tuturor cetăţenilor să fie sceptici atunci când sunt anunţaţi din senin prin telefon că au câştigat bunuri şi sume importante de bani.
Să manifeste prudenţă atunci când un străin le cere să le comunice telefonic date cu caracter personal (nume, adresă, număr de cont) şi cu atât mai mult când le cere să plătească diverse favoruri pentru a intra în posesia aşa – zisului premiu.
Să verifice amănunţit datele de la firmele unde se presupune că sunt câştigători, înainte de a spori contul escrocilor cu sume importante de bani.
Să anunţe de urgenţă cea mai apropiată unitate de poliţie.”
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Actualitate
22-24 iunie 2026 | Cod galben de caniculă și instabilitate atmosferică: Vreme extremă în Alba și alte zone ale țării
Cod galben de caniculă și instabilitate atmosferică: Vreme extremă în Alba și alte zone ale țării Administrația Națională de Meteorologie a actualizat, luni, 22 iunie 2026, informarea și atenționările meteo de vreme extremă, cu caniculă și instabilitate atmosferică, ce vizează Alba și alte zone ale României. Conform unei informări meteo valabilă în intervalul 22 iunie, […]
PENSII 2026 | De ce este important să ai cont online la Casa Națională de Pensii Publice
De ce este important să ai cont online la Casa Națională de Pensii Publice Casa Națională de Pensii Publice (CNPP) pune la dispoziția cetățenilor un serviciu electronic util și gratuit: contul online de utilizator, care permite accesul rapid la informații personale și la serviciile digitale oferite de instituție, au reamintit, luni, 22 iunie 2026 reprezentanții […]
25-29 iunie 2026 | Canonizarea Sfintei Cuvioase Filotimia de la Râmeț, mama Sfântului Cuvios Dometie cel Milostiv de la Râmeț. PROGRAM COMPLET
Canonizarea Sfintei Cuvioase Filotimia de la Râmeț, mama Sfântului Cuvios Dometie cel Milostiv de la Râmeț. PROGRAM COMPLET Cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, în ziua de 29 iunie 2026, de sărbătoarea Sfinților Apostoli Petru și Pavel, ocrotitorii spirituali ai Mănăstirii Râmeț, va avea loc proclamarea locală a canonizării Sfintei Cuvioase Filotimia […]