Actualitate

Teodor Atanasiu: Din 9 decembrie SCHIMBĂM ALBA ÎN BINE!

Redactia Ziarului Unirea

Publicat

în

În 2012 Uniunea Social Liberală a început schimbarea în bine a României. Am îndepărtat o guvernare coruptă, care a distrus ţara şi i-a sărăcit pe români. Am venit la guvernare şi am început să reparăm nedreptăţile făcute de fosta putere portocalie. Am reîntregit salariile bugetarilor, am restituit banii luaţi abuziv de PDL pensionarilor, am început să redeschidem şcolile şi spitalele închise de guvernul Boc şi am oprit jaful băieţilor deştepţi asupra companiilor de stat şi resurselor României. Cred că am demonstrat în scurta perioadă de când am preluat guvernarea României că ne-am ţinut de cuvânt şi suntem unica soluţie legitimă pentru a aduce ţara pe traiectoria corectă şi pentru a redresa economia.
În Alba am început să relansăm industria de apărare de la Cugir şi mineritul în Munţii Apuseni (Cuprumin Abrud intră pe profit real până la sfârşitul anului), aducem bani pentru localităţile judeţului indiferent de culoarea politică a primarilor şi atragem investitori pentru crearea de locuri de muncă.
Oamenii din Alba au nevoie de locuri de muncă stabile şi bine plătite şi pentru aceasta înfiinţăm poli de dezvoltare economică în zona Teiuş – Alba, construim o sală polivalentă modernă şi susţinem proiectul „Alba Iulia – Capitală Culturală Europeană” care ar aduce zeci de milioane de euro şi ar crea numeroase locuri de muncă. Alba Iulia trebuie să fie un oraş universitar european cu centre de cercetare şi un campus plin de viaţă, în mijlocul Cetăţii! Vrem să facem legi corecte şi europene în beneficiul oamenilor din Alba, iar una dintre acestea va fi pentru prima întabulare a terenurilor fără taxe.
Pentru ca toate acestea să devină realitate e nevoie de un guvern puternic, corect, susţinut de o majoritate parlamentară stabilă. Noi garantăm să îl susţinem în Parlament doar dacă este de partea României şi a românilor în mod cinstit.
Acum a venit momentul să ducem schimbarea până la capăt cu hotărâre, competenţă şi solidaritate. Suntem hotărâţi, suntem competenţi, suntem puternici şi suntem uniţi. Avem un proiect pe termen lung pentru România. Vrem să restabilim încrederea oamenilor în instituţiile democratice şi în regulile lor. Să aşezăm instituţiile statului şi raporturile între oameni pe baze normale. Vrem să câştigăm aceste alegeri pentru că împreună avem de reconstruit o ţară – România puternică! România în care cetăţeanul român va fi cu adevărat liber. În care va avea un nivel de trai decent, în care va avea acces la educaţie de calitate, va avea acces la servicii moderne de sănătate şi cel mai important, va avea demnitate.
În 9 decembrie redăm România românilor! Avem însă nevoie de VOTUL TĂU! Pentru Alba! Pentru România puternică!
Teodor ATANASIU – SENATOR USL


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”

Ioana Oprean

Publicat

în

Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția” Liderii PSD, PNL, USR și UDMR au fost convocați vineri, 26 iunie 2026, la Palatul Cotroceni de președintele Nicușor Dan, pentru consultări decisive privind formarea unui nou Guvern. Pe masa negocierilor se aflau […]

Citește mai mult

Actualitate

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim

Ioana Oprean

Publicat

în

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim Începând cu data de 1 iulie 2026, valoarea amenzilor rutiere va crește odată cu majorarea punctului-amendă la 216,25 lei, echivalentul a 5% din salariul minim brut pe țară. Noile valori vor afecta toate clasele de […]

Citește mai mult

Actualitate

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului” Ludovic Orban, președintele Forța Dreptei, a publicat un mesaj critic la adresa președintelui României, Nicușor Dan, vineri, 26 iunie 2026.  ,,Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, […]

Citește mai mult