Teodor Atanasiu, despre fuziunea PDL-PNL: „Ne-am ținut de nas și am făcut un compromis. Liderii lor o sa dispară rând pe rând!”
O înregistrare audio ajunsă în posesia presei, în care prim-vicepreședintelui PNL Teodor Atanasiu face o serie de afirmații, riscă să arunce partidul în cea mai gravă criză internă de la fuziunea cu PDL.
Declarațiile ce apar în înregistrarea audio au fost făcute potrivit stiripesurse.ro în cadrul unei întâlniri a mai multor lideri de la centru ai vechiului PNL (Marian Petrache, secretar general al vechiului PNL, Alina Gorghiu, co-președinte al noului PNL) cu lideri locali, în județul Bistrița.
Dacă înregistrarea este reală, și până în prezent nu există nici un indiciu că nu ar fi, atunci se confirmă teoria vehiculată în ultima perioadă atât în presă cât mai ales în interiorul PNL, potrivit căreia vechii liberali vor să se descotorosească de “frații” lor, prin fuziune, foștii PDL-iști. După declarațiile ce apar în înregistrare, liderii fostului PDL “o sa dispară rând pe rând”, pentru că acum nu mai este nevoie de ei.
Liderul liberal ar mai spune că fuziunea cu democrat-liberalii a fost un compromis pentru a putea câștiga alegerile prezidențiale, compromis pentru care au fost nevoie să se “țină de nas.”
Cât despre înțlegerea “frățească” privind premierul dat de fostul PDL, Atanasiu a fost cât se paote de categoric: “Eu vă spun că le-am dat și iluzia că o să aibă prim-ministru. N-o să-l mai aibă. Vă dau în scris că nu o să-l aibă!”
O întâmplare devenită pildă pentru politicieni, ce ar fi avut loc în parlamentul Angliei, este foarte sugestivă pentru situația actuală din PNL pusă în lumină de această înregistare audio.
“Acolo, opoziția stă față in față cu puterea, două tribune așezate față in față…Un tânăr parlamentar englez, intrând pentru prima dată in parlamentul Angliei, l-a intrebat pe un coleg de partid, privind tribuna opusă…”Ei sunt dusmanii, cu ei ne luptam, nu-i asa?”…Bătrânul lord i-a raspuns tânărului calm…”Nu, ei sunt adversarii, dușmanii sunt in spatele tau”…
Stenograme înregistrare audio (click pe butonul „play” pentru a o asculta):
„Noi fara PD nu câștigam președintele. Ne-am ținut de nas și am făcut un compromis. Altfel nu se putea. Vă mai spun un lucru. Am făcut un lucru, eu zic deștept chiar dacă în unele judeţe: Alba, Bistrița e un puțin altfel. Un lucru deștept de ce? Noi am făcut o fuziune paritară în care noi am dat numele partidului, sigla partidului, candidatul la președinție al partidului și ei ne-au dat sediul (râsete), locația în care să funcționăm.
Gândiți-vă că avem 28 de județe în care noi conducem în fuziunea asta paritară. Mai mult de atât nu puteam obține. Eu vă spun că le-am dat și iluzia că o să aibă prim-ministru. N-o să-l mai aibă. Vă dau în scris că nu o să-l aibă!
(râsete)
-Cu toate că nu prea e corect! (spune cineva din sală) Nu e corect deloc, dar n-am nicio reținere. Nu-i corect, dar dacă mâine ai prim-ministrul poți face ce vrei și ai tot.
Deci partidul ăsta va fi al vostru, nu al lor. Sa fie foarte clar! A fost și va fi al nostru.
Am avut nevoie de ei, acum nu mai am nevoie. Le-am spus că dacă pleacă mâine îmi fac un bine. Tot cu 45% rămân și nu mă mai întreabă nimeni ce e cu Boagiu, ce-i cu Anastase, ce-i cu Boc, ce-i cu dracu și cu lacu.…Îmi fac un bine dacă pleacă…Nu o sa plece, nu-s prosti. O sa conviețuim cu ei. Liderii lor o sa dispară rând pe rând!.”
Bogdan Presecan
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | STP Alba Iulia câștigă prima rundă în războiul cu administrația locală: Primăria Alba Iulia, cu conturile blocate și executată silit pentru suma de peste 13 milioane lei din facturi restante
STP Alba Iulia câștigă prima rundă în războiul cu administrația locală: Primăria Alba Iulia, cu conturile blocate și executată silit pentru suma de peste 13 milioane lei din facturi restante STP Alba Iulia câștigă prima rundă în războiul cu administrația locală. Primăria Alba Iulia are cu conturile blocate și este executată silit pentru suma de […]
Un fost șef al unui post de poliție rurală și un pădurar, condamnați la închisoare cu executare într-un dosar de corupție din Apuseni: Ce a decis Tribunalul Alba
Un fost șef al unui post de poliție rurală și un pădurar, condamnați la închisoare cu executare într-un dosar de corupție din Apuseni: Ce a decis Tribunalul Alba Un fost șef al unei secții de poliție rurală din județul Alba, Toma Dan, a fost condamnat în primă instanță la Tribunalul Alba la 5 ani și […]
25-26 iunie 2026 | Coduri GALBEN și PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte zone din țară: Temperaturi de până la 37 de grade
Coduri GALBEN și PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte zone din țară: Temperaturi de până la 37 de grade În următoarele zile județul Alba va fi sub incidența unoe Coduri Galben și Portocaliu de caniculă. O atenționare meteorologică Cod Galben de val de căldură, temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic va fi […]








