Teiuș: „Târgul cepei”, SUSPENDAT în 2020, în contextul pandemiei de COVID-19. Precizări pentru cetățeni
În urma cazurilor numeroase de COVID-19 și a incidenței ridicale la nivelul orașului Teiuș, anul acesta târgul tradițional cunoscut sub denumirea populară de „Târgul cepei” va fi suspendat, în urma hotărârii Comitetului local.
În data de 5.11.2020, membrii Comitetului local pentru situaţii de urgenţă al oraşului Teiuş, au fost contactaţi telefonic şi şi-au exprimat acordul privind suspendarea activităţii târgului tradiţional cunoscut sub denumirea populară de „Târgul cepei” ce urma să se desfăşoare în data de 8.11.2020.
Ţinând cont de situaţia epidemiologică actuala în judeţului Alba, și la nivelul oraşului Teiuş, de răspândirea comunitară intensă a virusului şi/sau un număr în creştere al persoanelor infectate cu virusul SARS-COV-2, precum si de preconizarea participării unui număr de aproximativ de 200 de comercianţi cu mărfuri agroindustriale şi un aflux de aproximativ de 1000 de persoane, Comitetului local pentru situaţii de urgenţă al oraşului Teiuş
HOTĂRĂȘTE
Art.1. Târgul tradiţional cunoscut sub denumirea populară „Târgul cepei” care
ar trebui să aibă loc în data de 8.11.2020 in oraşul Teius nu se va desfăşura.
> 1
Art. 2. Prezenta hotărâre se va aduce la cunoştinţă publică prin afişarea la sediul primăriei oraşului Teiuş, pe site-ul oficial www.primariateius.ro şi prin alte mijloace de comunicare
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
UPDATE | ACCIDENT MORTAL la Cisteu de Târnavă: Un bărbat de 46 de ani a decedat, în urma unei coliziuni între un autocamion și două autoturisme
UPDATE | ACCIDENT MORTAL la Cisteu de Târnavă: Un bărbat de 46 de ani a decedat, în urma unei coliziuni între un autocamion și două autoturisme Un accident a avut loc joi, 25 iulie, în jurul orei 16.45, pe raza localității Cisteiu de Târnavă între un autocamion și două autoturisme. Două persoane ar fi suferit […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 4 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum o zi
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 2 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)