Ştirea zilei

Țeapă de 200.000 de lei dată de reprezentanții unei firme din Alba, pe bursa de transport: Doi bărbaţi, condamnaţi la închisoare

Ioana Oprean

Publicat

în

Țeapă de 200.000 de lei dată de reprezentanții unei firme din Alba, pe bursa de transport: Doi bărbaţi, condamnaţi la închisoare

Prima etapă de judecată a unui dosar de înşelăciune pe bursa de transporturi, cu un prejudiciu iniţial de peste 200.000 de lei, a fost finalizată de către Judecătoria Alba Iulia. Doi bărbaţi au fost condmnaaţi la închisoare, iar în cazul altor doi s-a dispus încetarea procesului penal după ce au achitat prejudiciul produs părţilor civile.

T. Sorin, D. Bogdan, C. Marius şi S. Marius sunt acuaţi de 26 de infracţiuni de înşelăciune, o infracţiune de înşelăciune în formă continuată şi o tentativă la înşelăciune. În dosar sunt 27 de părţi civile, reprezentând societăţi comerciale înşelate. Dosarul se judecă pe fond din martie 2017.

”Din cercetări a rezultat că în perioada 2014 – 2015, reprezentanţii unei societăţi comerciale din judeţul Alba au contractat, prin intermediul Bursei de Transport, efectuarea de servicii în domeniul transporturilor de mărfuri, de la un număr de 18 operatori de transport, fără ca operaţiunile economice sa fie achitate, conform contractelor încheiate. Pentru a putea induce în eroare mai mulţi operatori de transport, reprezentanţii societăţii au înregistrat persoana juridică contractantă pe numele unei persoane fizice care avea capacitate de răspundere limitată, iar ulterior au utilizat două societăţi comerciale din Alba şi Cluj, cu un comportament de tip fantomă şi administrate prin interpuşi. Prejudiciul a fost stabilit la suma de 211.519 lei”, se precizează în rechizitoriul Parchetului.

C. Marius şi S. Marius au scăpat de acuzaţii după ce au încheiat acorduri de mediere şi au achitat prejudiciul provocat. T. Sorin, din Zlatna, a fost condamnat la 2 ani de închisoare cu suspendare sub supraveghere pe un termen de 3 ani pentru 13 fapte de înşelăciune. În cazul altor 15 acţiuni s-a dispus încetarea procesului penal ca urmare a împăcării.

D. Bogdan, cu domiciliul în Cluj-Napoca, a fost condamnat la 2 ani şi 2 luni de închisoare, tot cu suspednare sub supraveghere, pentru 17 acţiuni ale faptei de înţelăciune. Şi în cazul acestuia s-a constatat că în privinţa a 11 fapte a intervenit împăcarea prin încheierea acordurilor de mediere, după ce a achitat prejudiciul.

Cei doi ar mai trebui să achite un prejudiciu total de aproximatv 110.000 de lei pentru a se împăca şi cu reprezentanţii celorlalte firme înşelate. Prejudiciile sunt cuprinse între 3.000 de lei şi 12.600 de lei. Firma din Alba Iulia utilizată în mecanismul infracţional este în faliment. Hotărârea Judecătoriei Alba Iulia din 15 iulie 2021 a fost contestată de cei doi inculpaţi condamnaţi.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei

Bogdan Ilea

Publicat

în

Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză

Lucian Dărămuș

Publicat

în

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO: Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial

Dan HENEGAR

Publicat

în

Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial! Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu, din Uioara (actualmente Ocna Mureș) – la Campionatul Mondial din 1938 (Franța) și Ioan Andone, originar din comuna Hopârta (satul Șpălnaca) – la Campionatul Mondial din Italia (1990), sunt […]

Citește mai mult