Târgul de joburi de la Cugir – o reuşită
Târgul de joburi organizat marţi, 15 noiembrie, la Cugir, putem spune că şi-a atins scopul dacă ţinem seama de receptivitatea de care s-a bucurat nu doar din partea gazdelor – Colegiul Tehnic „I.D. Lăzărescu”, ci şi a celor şapte firme reprezentând mediul local de afaceri.
Manifestarea organizată de Consiliul Judeţean, Inspectoratul Şcolar şi Colegiul Tehnic din Cugir a avut drept obiectiv să ofere elevilor claselor a X-a posibilitatea de a cunoaşte care sunt cerinţele efective de pe piaţa muncii. A fost prilejul ca elevii de liceu cu profil tehnic să cunoască angajatorii locali, profilul activităţii acestora, meseriile pentru care există cerinţe, în scopul unei mai eficiente orientări profesionale. După cum arăta la deschiderea evenimentului, Ion Dumitrel, preşedintele Consiliului Judeţean Alba, acţiunea vine să sprijine mediul economic local, să dea prilejul elevilor să cunoască cererile de forţă de muncă calificată în meseriile de care angajatorii au nevoie, dar să şi opteze pentru continuarea pregătirii profesionale, alegându-şi o meserie.
Prezenţa la târg a firmelor Nova Grup, UZITEC, Start Transmission, UM Cugir, Fabrica de Arme, Prototip, Bulbucan SRL, a dovedit faptul că cei 7 agenţi economici sunt interesaţi de acest demers bine organizat şi oportun, arătând că au nevoie de forţă de muncă calificată, idee pentru care şi-au prezentat pe larg oferta lor. La finalul reuniunii a avut loc un concurs de orientare profesională sub genericul „Cunoaşte angajatorii” în cadrul căruia elevii au completat un formular privind profilul firmelor prezente la târg. S-au premiat ocupanţii locurilor I-III, aceştia primind din partea organizatorilor obiecte de folosinţă şcolară şi personală.
Merită felicitări pentru reuşita acestei manifestări toţi factorii implicaţi. Consiliul Judeţean Alba, prin preşedintele Ion Dumitrel, Inspectoratul Şcolar Judeţean prin dl. inspector general Cornel Sandu (prezent la eveniment), inspectorul Dan Cherecheş, dar nu în ultimul rând directorul Colegiului Tehnic, Camelia Dumitrean, care a găzduit reuniunea.
Am remarcat modul profesional în care şeful Serviciului Dezvoltare – Strategie – Programe din cadrul Consiliului Judeţean, d-na Elena Stoia, a moderat respectiva întâlnire. A fost prezent şi a vorbit în cadrul evenimentului, viceprimarul Cugirului, d-na Rodica Florea. (C.P.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
VIDEO | Cum au fost pe scurt serile lungi de la AlbaFest 2026: „3 zile, vibe-uri full, oameni faini, piese pe repeat și amintiri”
Cum au fost pe scurt serile lungi de la AlbaFest 2026: „3 zile, vibe-uri full, oameni faini, piese pe repeat și amintiri” Organizatorii AlbaFest 2026 au făcut public, în seara zilei de sâmbătă, 27 iunie 2026, un filmuleț de 2 minute și 34 de secunde care rezumă serile muzicale lungi de la AlbaFest 2026. „3 […]
Primăria Alba Iulia angajează o firmă pentru reparații pe repede înainte la birourile din sediul central
Primăria Alba Iulia angajează o firmă pentru reparații pe repede înainte la birourile din sediul central Primăria Municipiului Alba Iulia a lansat o procedură de achiziție directă pentru executarea unor lucrări de reparații curente la birourile din sediul central. Invitația de participare nr. 77673 a fost aprobată de primarul Gabriel Pleșa joi, 25 iunie 2026, […]
VIDEO | INCENDIU în Oiejdea: Baloți de paie, cuprinși de flăcări. Importante efective de pompieri mobilizate
INCENDIU în Oiejdea: Baloți de paie, cuprinși de flăcări. Importante efective de pompieri mobilizate Un incendiu a izbucnit sâmbătă după amiază la Oiejdea. Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru stingerea unui incendiu pe raza localității Oiejdea, a transmis ISU Alba, sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 16.42.. Este vorba despre un incendiu izbucnit la […]









