Tânărul moț BĂTUT CRUNT în Spania de o bandă de 20 de huligani, în continuare în comă, după șase luni de la eveniment. Familia speră să își revină
Tânărul moț BĂTUT CRUNT în Spania de o bandă de 20 de huligani, în continuare în comă, după șase luni de la eveniment. Familia speră să își revină
Alexandru Ioniţă are 23 de ani şi este de şase luni în comă într-un spital din Spania, după ce a fost bătut cu sălbăticie de un grup de aproximativ 20 de tineri, mulţi dintre ei minori, într-un parc din localitatea Amorebieta. Familia lui speră într-o revenire miraculoasă, chiar dacă starea lui s-a ameliorat foarte puţin în tot acest interval.
Tânărul este din orașul Abrud și a fost bătut în luna iulie şi a fost lăsat inconştient la pământ, după ce a fost jefuit. Incidentul a fost filmat de către bătăuşi, apoi distribuit pe reţelele de socializare. Un localnic a fost cel care a sunat la ambulanţă şi i-a acordat primul ajutor până la sosirea echipajelor medicale. „Era trei dimineaţa. Luasem cina şi eram în drum spre casă. În timp ce eram în parcare, a venit tipul care era cu Alexandru în acea noapte şi mi-a spus că prietenul lui este pe moarte. M-am apropiat şi am văzut că este inconştient, nu reacţiona. La 112, doctorul mi-a dat instrucţiuni cu ce trebuie să fac până la sosirea echipajelor. În scurt timp au sosit ambulanta şi poliţia. În zilele următoare am fost chemat să depun mărturie şi am văzut la televizor amploarea a ceea ce s-a întâmplat”, a declarat localnicul pentru presa locală.
Poliţia a reuşit să prindă agresorii în urma vizualizării videoclipului, iar cei implicaţi vor fi judecaţi pentru tentativă de omor. După atac, autorităţile au identificat 20 de persoane care au avut legătură cu incidentul. În acest moment, şase majori sunt în arest preventiv şi alţi şase minori se află într-un centru de reeducare. Agresorii aveau la momentul evenimentelor vârste cuprinse între 15 şi 38 de ani și fac parte dintr-o bandă locală de tineri, denumită ”Los Koalas”, implicată în multe alte fapte cu violență. Anchetatorii spun că în aceeaşi noapte ar mai fi agresat şi alte persoane.
CITEȘTE ȘI: Tânăr din Alba, bătut cu BRUTALITATE în Spania, de un grup de tineri. Se zbate între viață și moarte, la spital
Alexandru se afla în Spania împreună cu tatăl acestuia, Eugen Ioniță. Familia lui Alexandru speră ca acesta sa-şi revină cât mai repede. „Am aşteptat cu nerăbdare viitorul, iar acum nu văd nimic”, a declarant Eugen. Acesta a ajuns în urmă cu patru ani în oraşul Lemoa împreună cu fiul său, Alexandru, pentru a lucra ca zidar alături de prietenul şi şeful lui Ştefan Sturza. Voia să strângă bani şi să se întoarcă acasă, la Alba Iulia, unde dorea să cumpere o casă. În prezent, bărbatul locuieşte în apartamentul lui Sturza, în oraşul Galdakao, împreună cu fosta lui soţie şi mama lui Alexandru, care, până la data atacului, a stat în Germania împreună cu celălalt fiu. Alexandru este în spitalul din Gorliz, la 35 de km distanţă. Ana Claudia şi Eugen stau cu el pe rând, pentru ca Alexandru să nu fie singur nicio zi. Tânărul face mişcări uşoare, iar mama lui spune că reacţionează pentru că o simte. Familia acestuia speră ca în câteva luni evoluția lui Alexandru să fie mult mai vizibilă.
Dorin ȚIMONEA
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]








