Actualitate

Tânără româncă de 23 de ani, ucisă în timp ce se afla în Italia, în vacanță. A fost lovită de o mașină, iar șoferul a fugit de la locul accidentului

BONTEA Alexandru

Publicat

în

Tânără româncă de 23 de ani, ucisă în timp ce se afla în Italia, în vacanță. A fost lovită de o mașină, iar șoferul a fugit de la locul accidentului

În cursul zilei de luni, o tânără româncă a decedat, în Italia, unde a fost lovită de o mașină al cărei șofer a fugit de la locul accidentului după impact. Aceasta a fost lovită de mașină și a fost abandonată pe șosea.

Accidentul în care tânăra din Carei și-a pierdut viața a avut loc luni de dimineață și șoferul vinovat e căutat încă de poliția italiană.

Accidentul s-a produs pe șoseaua Cassino-Atina, în apropiere de ieșirea spre via San Pasquale. Corriere dela Serra scrie că tânăra româncă fusese vizitată la spital, în Cassino, cu o seară înainte. La scurt timp după aceea, în jurul orei 21.30, duminică, ea a părăsit în mod independent camera de urgență.

A rătăcit toată noaptea, probabil dormind pe vreo bancă sau adăpost improvizat și dimineața, în zori, când se întorcea spre spital, a fost lovită de o mașină, la câteva sute de metri de unitatea medicală.

Șoferul, în ciuda impactului violent, nu s-a oprit, dimpotrivă, a accelerat și a dispărut. Acum carabinierii, coordonați de căpitanul Giuseppe Scolaro, îl caută, cu indiciul că ar putea fi un localnic. Probabil un muncitor care trebuia să intre în fabrică la 6, în tura de dimineață.

Când cadavrul româncei a fost recuperat, nu avea niciun act asupra ei și anchetatorii au descoperit că le uitase la spital, cu o seară înainte.

Carabinierii au avut de-a face cu ea în după-amiaza zilei de sâmbătă, când un telefon la 118 semnalase, în centrul orașului Cassino, prezenţa acestei fete care părea vizibil instabilă.

Carei News scrie, citând surse apropiate familiei, că Diana era plecată în vacanță în Italia.

Membrii MEEM Carei, grupul de teatru amator de limbă română din Carei, și-au luat rămas bun de la partenera lor de scenă, Diana Zaharie, care a murit tragic în Italia.

„Azi am primit o veste groaznică… Diana ne-a părăsit! Este încă greu să crezi și să accepți asta… Nu sunt suficiente cuvinte pentru toată această durere.

Diana, mereu ne-ai uimit cu energia, ambiția, sensibilitatea și talentul tău deosebit. A fost o plăcere și o onoare pentru noi să putem coopera în mai multe programe culturale comune.

Îți mulțumim pentru tot, în special pentru experiențe și amintiri! Sufletul tău artistic va rămâne cu noi pentru totdeauna!

Dorim să exprimăm sincerele noastre condoleanțe familiei îndoliate.

La revedere, îngerule! Odihnește-te în pace, Diana!”, au scris membrii MEEM Carei pe rețelele lor de socializare.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Cât a ajuns darul de nuntă în 2026: Cum arată nunțile în România pe fondul creșterii accelerate a prețurilor 

Ioana Oprean

Publicat

în

Cât a ajuns darul de nuntă în 2026: Cum arată nunțile în România pe fondul creșterii accelerate a prețurilor Creșterea accelerată a prețurilor din ultimii ani își face simțit efectul și în sezonul nunților, unde organizarea unui eveniment a ajuns să fie semnificativ mai costisitoare decât în trecut. În acest context, și sumele oferite de […]

Citește mai mult

Actualitate

VIDEO | Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor

Ioana Oprean

Publicat

în

Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor Lucrările de asfaltare pe sectorul din județul Alba al Drumului Național (DN) 14 B au continuat și în zilele cu căldură excesivă. Sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 15.00, în zona lucrărilor temperatura […]

Citește mai mult

Actualitate

Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare

Ioana Oprean

Publicat

în

Cum trecem mai ușor peste caniculă: Medicii recomandă hidratare și evitarea expunerii la soare Ministerul Sănătăţii a transmis  o serie de recomandări ale medicilor către populaţie pentru a trece cu bine peste valul de caniculă cu care se confruntă România zilele acestea. „Temperaturile extreme pun o presiune mare pe organismul nostru. Pentru a trece cu […]

Citește mai mult