Actualitate

Susţinerea proiectelor culturale – prioritate pentru Comitetul de Iniţiativă „Alba Iulia 2020 – Capitală Culturală Europeană”

Redactia Ziarului Unirea

Publicat

în

Comitetul de Iniţiativă „Alba Iulia 2020 – Capitală Culturală Europeană” a luat decizia, chiar la prima şedinţă de constituire din 25 septembrie 2011, de a susţine şi de intra în dialog permanent cu Consiliul Judeţean Alba pentru proiectele culturale pe care acesta le gestionează.
Participanţii în prima reuniune a Comitetului au apreciat drept crucială construirea Teatrului din Alba Iulia, ca punct de reper şi de închegare a tuturor manifestărilor culturale din oraş. Ei au declarat că sprijină în totalitate acest proiect şi îşi asumă, atât individual, cât şi în echipă, să facă orice efort – de lobby, administrativ, economic, politic – care să ducă la definitivarea teatrului şi chiar la grăbirea construcţiei lui.
De asemenea, membrii noului Comitet au salutat iniţiativele Consiliului Judeţean care deschid drumul unei vieţii culturale mai bogate în Alba Iulia. Totodată a fost apreciată nevoia de colaborare între autorităţi şi elitele culturale pentru a oferi treptat ceea ce s-ar putea numi o „educaţie” artistică a publicului albaiulian. Prezenţa activă şi interesată a cetăţenilor Alba Iuliei e necesară şi dorită, dincolo de o simplă susţinere declarativă.
De aceea, Consiliul Judeţean este văzut ca un partener permanent de dialog al Comitetului de Iniţiativă şi către el se vor îndrepta în timp, probabil, mai multe propuneri pe care autoritatea judeţeană ar trebui să le sprijine pentru a face posibil marele proiect din 2020.
S-a menţionat de către mai mulţi dintre cei prezenţi ideea de a face cât mai multe propuneri de evenimente culturale care să anime atât oraşul cât şi Cetatea. I-am cerut părerea pe acest subiect lui Florin Roman, promotor al iniţiativei „Alba Iulia 2020”, cel care a susţinut şi în trecut necesitatea unui mare festival cu care să se identifice oraşul până la momentul 2016 al desemnării Capitalei Culturale 2020. „Sunt mai multe idei. Eu am fost şi sunt susţinătorul ideii unui festival cultural internaţional, «Serbările vechii capitale». De asemenea, am spus-o şi acum, trebuie să avem ca public tinerii şi să promovăm forme de manifestare artistică şi culturală moderne, provocatoare, în spaţii neconvenţionale. Cetatea Alba Iulia trebuie să devină mai mult decât „piatră seacă”, trebuie să prindă viaţă şi culoare, iar asta o vor face cel mai bine tinerii veniţi de pretutindeni”.
Cu certitudine, noul Comitet a lansat deja o mulţime de idei şi a reunit oameni importanţi din Alba Iulia. Rămâne să vedem cât şi în ce măsură reuşim cu toţii, şi noi publicul, şi iniţiatorii, şi autorităţile, să ne ridicăm la nivelul unei idei atât de generoase precum transformarea Alba Iuliei în Capitală Culturală Europeană.
Nicoleta IDITA-TOMUŢA


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

VIDEO | Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier”

Ioana Oprean

Publicat

în

Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier” Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat marți, 23 iunie 2026, după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că social-democrații sunt pregătiți să își asume responsabilitatea guvernării, inclusiv prin ocuparea funcției de premier. Liderul PSD […]

Citește mai mult

Actualitate

23-24 iunie 2026 | Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii

Ioana Oprean

Publicat

în

Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează fenomene precum scurgeri importante pe versanți, […]

Citește mai mult

Actualitate

Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial

Bogdan Ilea

Publicat

în

Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial Ministerul Educației și Cercetării a anunțat, marți, că programa pentru opționalul „Ora de GIS” a fost aprobată și publicată în Monitorul Oficial. Disciplina se află la intersecţia dintre Geografie şi Tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilor, însă deschide învăţarea şi către mediu, […]

Citește mai mult