SURSE| Premierul Nicolae Ciucă, vizită în județul Alba: Va participa la demararea investiției pentru o nouă hală Mercedes, la Sebeș
SURSE| Premierul Nicolae Ciucă, vizită în județul Alba: Va participa la demararea investiției pentru o nouă hală Mercedes, la Sebeș
Joi, 16 februarie, premierul Nicolae Ciucă se va afla într-o vizită în județul Alba, la fabrica Mercedes-Benz, unde va avea loc debutul investiției la noua hală de construcție a cutiilor de viteze pentru mașini electrice.
Citește și: Compania Mercedes Benz continuă investițiile în Municipiul Sebeș: Va construi o nouă fabrică de peste 130 de MILIOANE de euro, unde vor lucra 500 de muncitori
Programul evenimentului:
12:00-12:30 – Sosire invitați și networking (over brunch)
12:30-12:55 – Deschidere oficială eveniment & speech-uri
12:55-13:00 – Deplasare către șantierul noii construcții
13:00-13:15 – Ceremonia de așezare a primului stâlp al noii clădiri
13:15-13:20 – Posibilitate de fotografie de grup în zona de șantier (grup max. 10 persoane) – opțional
13:20-14:00 – Întoarcere la zona de eveniment & networking
14:00 – Încheiere eveniment
Una dintre cele mai mari companii auto din lume investește în România 134 de milioane de euro în construcția unei fabrici unde vor fi produse componente pentru mașini electrice.
O nouă hală de producție va fi ridicată în cursul anului 2023, la Sebeș, de către compania germană Mercedes Benz AG. La Agenția pentru Protecția Mediului Alba a fost depusă solicitarea de emitere a acordului de mediu pentru proiectul „Construire hală producție logistică și montaj, anexe tehnice, administrative și sociale, amenajare drumuri, platforme, parcaje, spații verzi și organizare șantier”.
Proiectul este derulat prin intermediul subsidiarei Daimler Mercedes – Star Assembly SRL Sebeș. Potrivit memoriului tehnic, noua clădire va avea o suprafață de aproximativ 33.650 de metri pătrați, unde vor lucra un număr total de 526 de noi angajați. Capacitatea preconizată de producție a noului obiectiv va fi de aproximativ 500.000 de unități pe an.
Construcția halei se va realiza într-o perioadă de 15 luni, între ianuarie 2023 și martie 2024. Aici vor avea loc activități de asamblare de unități de antrenare electrică pentru modelele Mercedes-EQ complet electrice, începând cu 2025.
Pentru această investiție, compania germană a obținut un ajutor de stat în valoare de 185,4 milioane de lei. Valoarea totală a investiției, incluzând și dotările, se ridică potrivit datelor publicate de Ministerul Finanțelor la 674 milioane de lei.
La Star Assembly sunt asamblate cutii de viteze automate cu dublu ambreiaj în opt trepte, precum şi transmisii cu nouă trepte de viteză pentru Mercedes-Benz. Grupul Daimler are, prin cele două filiale din România, Star Transmission Cugir şi Star Assembly Sebeş, peste 3.000 de angajaţi. Valoarea totală a investiţiilor realizate la Sebeş depăşeşte 600 de milioane de euro. Ultima mare inaugurare a companiei germane a avut loc în 2019, când a fost deschisă linia de producție cutii de viteză în opt trepte, care a costat 200 de milioane de euro.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor”
O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor” Problemele persistă în comuna Almașu Mare, județul Alba. După nu mai puțin de 17 ședințe ale Consiliului Local, consilierii nu au aprobat nici […]
FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române
Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]










