Ştirea zilei

Șură veche de peste 100 de ani, din satul cu doar 14 bătrâni din județul Alba, va fi RESTAURATĂ în cadrul unei școli de vară

Ioana Oprean

Publicat

în

An de an, la Tecșești, comuna Întregalde, un grup de tineri pasionați de arhitectura veche a Apusenilor organizează o școală de vară pentru a restaura casele construite în urmă cu mai bine de 100 de ani, care s-ar degrada odată cu trecerea timpului.

”Pentru anul 2021 ne-am propus ca în cadrul şcolii de vară să continuăm lucrările de restaurare cu Şura La Origini. Este o şură ridicată în urmă cu 50 de ani, dispune de un acoperiş tradiţional din paie şi a intrat în administrarea Asociaţiei în anul 2020. Şura La Origini va avea un rol de informare a vizitatorilor.

Vom amenaja în interiorul acesteia un spaţiu expoziţional şi de prezentare a istoriei satului cu poze, unelte vechi specifice zonei şi alte obiecte relevante”, susţin reprezentanţii poeictului ”La Origini”.

Un număr de 15 participanţi vor fi admişi pentru a participa la şcoala de vară ce se va desfăşura în perioada 15 – 29 august 2021. Iniţial va avea loc o instruire cu privire la lucrările de restaurare ce vor fi efectuate.

Participanţii vor însuţi metodele de reabilitare a acoperişurilor tradiţionale din paie, iar tinerii au posibilitatea de a învăţa şi a practica meseria într-un mediu istoric natural, participând la crearea unui model de reabilitare si punere in funcţiune care să ducă la valorificarea patrimoniului istoric si cultural existent in Tecşeşti. Scopul proiectului este de a clădi un muzeu viu al satului, în care vizitatorii să poată experimenta cum trăiau şi cum se gospodăreau oamenii din neolitic până în prezent.

Publicul va avea acces la o istorie aplicată şi va afla informaţii despre vechile civilizaţii, cine sunt strămoşii noştri şi care sunt legendele transmise până astăzi. Este vorba despre un concept nou în România, însemnând un muzeu unde turiştii nu doar vizitează, ci pot şi locui o perioadă, pentru a simţi pe viu traiul simplu de zi cu zi de la sat.

În cadrul acestui proiect, între anii 2014-2017 s-au reprodus colibe din perioada neolitică, construite cu tehnici specifice epocii, folosind doar pământ, paie, apă şi balegă de cal, pe o structură din lemn, fără îmbinări, doar cu legături din sfoară. Sectorul neolitic este un proiect de arheologie şi arhitectură experimentală, creat pentru a testa idei diferite despre structurile supraterane ale caselor, tipurile de materiale folosite şi metodele de construcţie, în bază unei comparaţii cu dovezile arheologice reale.

Întregul proiect La Origini – Muzeul Viu de la Tecşeşti este realizat din donaţii, sponsorizări şi munca voluntară a celor care au crezut în idealul de readucere la viată a acestui sat izolat. În 2018, a demarat partea ”modernă” a proiectului care constă în restaurarea unor construcţii locuite sau părăsite de oameni.

La Tecşeşti mai locuiesc doar 14 persoane în vârstă. Accesul dificil a făcut ca toţi tinerii să plece în altă parte. Au mai rămas locului doar bătrânii care s-au obişnuit cu greutăţile de zi cu zi.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport

Ioana Oprean

Publicat

în

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal

Bogdan Ilea

Publicat

în

Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal Poliția Locală din Alba Iulia a aplicat prima amendă operatorului de transport public din municipiu, STP, după ce primarul Gabriel Pleșa a anunțat recent că administrația locală ia în calcul penalizarea […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

UPDATE | O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor”

Bogdan Ilea

Publicat

în

O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor” Problemele persistă în comuna Almașu Mare, județul Alba. După nu mai puțin de 17 ședințe ale Consiliului Local, consilierii nu au aprobat nici […]

Citește mai mult