Actualitate

Supraspecializare medicală nouă în România, pe fondul creşterii frecvenţei călătoriilor internaţionale şi a bolilor tropicale

Ioana Oprean

Publicat

în

Medicina de călătorie e un domeniu interdisciplinar, apărut din necesitatea prevenirii îmbolnăvirii călătorilor internaţionali, de la turişti, militari, la refugiaţi, potrivit unui proiect de Ordin al Ministerului de resort. Medicii din ţara noastră s-ar putea supraspecializa în curând în medicină de călătorie, dacă acest program de studii complementare va fi aprobat de Ministerul Sănătăţii.

Medicina de călătorie e un domeniu interdisciplinar, apărut din necesitatea prevenirii îmbolnăvirii călătorilor internaţionali, ca urmare a creşterii frecvenţei acestor călătorii, făcute în scopuri: turistice, umanitare, diplomatice, în interes de serviciu, a pelerinajelor şi refugiaţilor, se arată în referatul de aprobare a programului de studii.

Bolile emergente şi reemergente cu care ne confruntăm în ultima perioadă (febrele hemoragice precum Ebola, febra Dengue, Zika) şi extinderea arealului geografic al acestora impun cunoaşterea şi implicarea suplimentară a personalului medical în prevenirea, diagnosticarea şi tratarea corectă a acestor afecţiuni, se arată în Curriculum-ului programului de studii, potrivit proiectului de Ordin al Ministerului Sănătăţii.

Este vorba despre proiectul de Ordin pentru completarea anexei nr I la Ordinul Ministrului Sănătăţii nr. 418/2005 pentru aprobarea Catalogului naţional de programe de studii complementare în vederea obţinerii de atestate de către medici, medici dentişti şi farmacişti, precum şi a Normelor metodologice de organizare şi desfăşurare a acestora.

Acest nou program de studii este diferit de medicina tropicală pentru că pune accentul pe profilaxia îmbolnăvirilor, şi nu pe diagnostic şi tratament. Cu toate acestea, specialiştii de medicină de călătorie trebuie să fie capabili să stabilească diagnosticul şi tratamentul problemelor de sănătate apărute după călătorii, se mai arată în proiectul de Ordin antemenţionat.

Programul de studii complementare în domeniul prevenirii bolilor asociate călătoriilor internaţionale se adresează cu predilecţie medicilor din specialităţi medicale precum boli infecţioase, medicină de familie, medicină internă, pediatrie, dar nu numai. Programul de pregătire în medicina de călătorie durează în total patru săptămâni şi are 80 de ore (60 de ore de curs şi 20 de ore de practică). Programul de studii se întinde pe parcursul a patru luni.

Programul de studii complementare în medicină de călătorie este coordonat de Universitatea de Medicină şi Farmacie „Carol Davila” şi de profesorul Adrian Streinu Cercel.

Sursa: economica.net


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”

Ioana Oprean

Publicat

în

Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția” Liderii PSD, PNL, USR și UDMR au fost convocați vineri, 26 iunie 2026, la Palatul Cotroceni de președintele Nicușor Dan, pentru consultări decisive privind formarea unui nou Guvern. Pe masa negocierilor se aflau […]

Citește mai mult

Actualitate

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim

Ioana Oprean

Publicat

în

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim Începând cu data de 1 iulie 2026, valoarea amenzilor rutiere va crește odată cu majorarea punctului-amendă la 216,25 lei, echivalentul a 5% din salariul minim brut pe țară. Noile valori vor afecta toate clasele de […]

Citește mai mult

Actualitate

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului” Ludovic Orban, președintele Forța Dreptei, a publicat un mesaj critic la adresa președintelui României, Nicușor Dan, vineri, 26 iunie 2026.  ,,Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, […]

Citește mai mult