Supermarket-urile, obligate să doneze alimentele aflate aproape de data expirării. Lege aprobată în Senat
Supermarket-urile vor trebui să doneze produsele alimentare aflate aproape de data expirării organizațiilor umanitare sau asociațiilor de protecție a animalelor, potrivit unui proiect de lege adoptat, miercuri, de Senat. În caz contrar, sancțiunile pot ajunge până la 15.000 de lei.
Legea privind combaterea risipei alimentare primise din partea comisiei de specialitate un raport de respingere, însă acesta nu a întrunit votul necesar adoptării, astfel că Senatul a aprobat propunerea de lege, în forma inițiatorului, cu 60 de voturi ‘pentru’, 38 de voturi ‘împotrivă’ și o abținere.
Articolul 1 al inițiativei legislative interzice tuturor agenților economici, care desfășoară activități de comerț cu produse alimentare, aruncarea acestora la expirarea termenului de folosință.
„Agenții economici care operează spații comerciale cu suprafața de peste 400 metri pătrați, cu destinația vânzare de produse alimentare, vor încheia un contract cu o organizație umanitară înregistrată legal sau cu o asociație de protecția animalelor, după caz, în vederea donării produselor alimentare aflate aproape de data expirării, într-un termen rezonabil astfel încât acestea să poată fi utilizate”, stipulează articolul 2 al propunerii legislative.
Nerespectarea prevederilor articolelor 1 și 2 se sancționează cu amendă de 15.000 lei.
În expunerea de motive, inițiatorul precizează faptul că, la nivelul Uniunii Europene, risipa alimentară este estimată la 90 de milioane de tone pe an, adică „în jur de 180 de kg pentru fiecare locuitor”.
„România risipește anual cinci milioane de tone de alimente! Pentru reducerea acestui fenomen cu caracter economic și social nociv este necesară mobilizarea întregii societăți prin conștientizare, prevenție și educație, cât și prin norme legislative. (…) De multe ori o politică restrictivă a marilor lanțuri comerciale duce la imposibilitatea producătorilor de a vinde marfa, deci la risipă. (…) Încurajarea donării de alimente, prin legislație, de către magazinele alimentare este una din metodele care poate diminua acest fenomen”, susține inițiatorul.
Legea are un caracter ordinar, iar Senatul a adoptat-o în calitate de primă Cameră sesizată. (C.M.)
sursa:agerpres
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Opinii - Comentarii
23-24 iunie 2026 | Noaptea de Sânziene: Magia celei mai misterioase nopți din vara românească, noaptea în care „se deschid cerurile”
Noaptea de Sânziene: Magia celei mai misterioase nopți din vara românească, noaptea în care „se deschid cerurile” În fiecare an, în noaptea de 23 spre 24 iunie, satul românesc retrăiește una dintre cele mai vechi și mai fascinante sărbători ale sale: Noaptea de Sânziene. Învăluită în mister, legende și ritualuri transmise din generație în generație, […]
Cum se face vișinata de casă: Rețete de preparare a vișinatei, băutură tradițională românească
Cum se face vișinata de casă: Rețete de preparare a vișinatei, băutură tradițională românească Vișinata este una dintre cele mai apreciate băuturi tradiționale românești, obținută prin macerarea vișinelor în alcool și zahăr. Cu o aromă intens fructată, o culoare rubinie spectaculoasă și un gust echilibrat între dulce și acrișor, vișinata este prezentă de generații în […]
Solstițiul de vară 2026: Cea mai lungă zi a anului aduce începutul verii astronomice
Solstițiul de vară 2026: Cea mai lungă zi a anului aduce începutul verii astronomice 21 iunie 2026 va marca unul dintre cele mai spectaculoase momente astronomice ale anului: solstițiul de vară, clipa în care Soarele atinge punctul cel mai înalt pe bolta cerească pentru observatorii din emisfera nordică. Duminică, 21 iunie 2026, la ora 11:24, […]








